بسیج مجلس، دولت و قوه قضاییه برای ساماندهی ماینینگ

اشتراک با دوستان

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در حالی از لزوم نشست مشترک مجلس، دولت و قوه قضاییه برای کنترل مسئله ماینینگ خبر داد که همزمان با آن، معاون وزیر نیرو، تعیین تعرفه صادراتی برای ماینینگ را ضروری دانست.

با نزدیک شدن به فصل گرما و احتمال خاموشی های تابستانه، موضوع ماینینگ یا همان استخراج ارزهای دیجیتال به موضوع مهم در بین مسئولین دولتی و نمایندگان مجلس تبدیل شده است.

طی هفته گذشته سه خبر مهم از مسئولین دولتی و نماینگان مجلس در زمینه استخراج رمزارزها منتشر شد و امروز با دو خبر دیگر از نماینده مردم شبستر و معاون وزیر نیرو ادامه یافت.

در حالی که چندی پیش، نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران برخورد قهری با ماینرها را نادرست خوانده بود، معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در رابطه با فعالیت ماینینگ و صاحبان فارم ماینینگ گفت:

در شرایط کنونی ایجاد مزارع ارز دیجیتال در ایران برای افرادی که به دنبال پولشویی هستند و یا اینکه می خواهند فسادهای مالی انجام دهند، زمینه و شرایط را فراهم می کند.

وی در ادامه افزود:

تا زمانی که قوه قضاییه و مجلس قوانین مدونی در حوزه ارز دیجیتال تصویب نکنند راه اندازی مزارع بیت کوین جز سم برای اقتصاد ایران نتیجه ای در پی ندارد.

آقاپور علیشاهی ضمن اظهار بی تاثیری توسعه ارزهای دیجیتال بر نقل و انتقالات مالی در شرایط کنونی افزود:

 تا زمانی که سازوکار دقیق و اجرایی استفاده از ارز دیجیتال ابلاغ نشود، گسترش بازار فعالیت های آن اشتباهی بزرگ است. در شرایط فعلی توسعه ارز دیجیتال تاثیر چندانی بر روی نقل و انتقال ارز کشور نخواهد داشت و زمینه را برای سوء استفاده کلاهبرداران و مفسدان اقتصادی فراهم می کند.

وی در ادامه برای ساماندهی موضوع استفاده از ارزهای دیجیتال پیشنهاد داد:

باید نشست مشترکی بین مجلس، دولت و قوه قضاییه برگزار و قوانین مدونی در این باره تصویب شود و سپس مردم به استفاده از ارز دیجیتال روی آورند. برای توسعه ارز دیجیتال باید زیرساخت های دولت الکترونیک ایجاد شود و بانک مرکزی تصمیم های لازم در این بخش را ارائه دهد.

از سوی دیگر همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو در نشست خبری مدیریت مصرف برق ضمن تاکید بر ضرورت کنترل مصرف ماینرها گفت:

برای تولید هر واحد از این نوع ارز مجازی، به اندازه مصرف ۲۸ مشترک، برق استفاده می شود که ادامه چنین روندی خطرناک است. برق ارزان، استخراج کنندگان ارز مجازی را به کشورمان کشانده است که افزایش بیش از حد آنها می‌تواند به ضرر صنعت برق باشد.

حائری ضمن پیش بینی مصرف ماینینگ در ایران اضافه کرد:

اگر روند این استخراج ارزهای دیجیتال به همین نحو ادامه یابد پیش بینی می‌شود مصرف آنها به بیش از ۲ هزارمگاوات برسد. اجازه نخواهیم داد عده‌ای از برق ارزان سوءاستفاده کنند.

همایون حائری در ادامه از دشواری شناسایی ماینرها گفت و افزود:

در چنین شرایطی که تأمین برق با سختی انجام می‌شود سوءاستفاده از برق ارزان درست نیست باید نرخ برق برای استخراج ارز مجازی واقعی شود. باید برق با نرخ صادراتی برای آنها در نظر گرفته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *