تعرفه برق ماینینگ اعلام شد

اشتراک با دوستان

رییس سندیکای صنعت برق در نشست خبری امروز تعرفه برق ماینینگ را 7 سنت اعلام کرد ضمن اینکه هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

علی بخشی رییس سندیکای صنعت برق ایران در این نشست خبری اظهار داشت:

قرار بود نرخ ارزهای دیجیتال براساس تعرفه برق صادراتی باشد، اما از آنجا که تعرفه برق صادراتی ثابت نیست، قیمت رمز ارزها هفت سنت اعلام شده، اما هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

بخشی ضمن اعلام موافقت سندیکای برق با ماینینگ گفت:

از نظر سندیکا استخراج ارز مجازی راهی برای دور زدن تحریم است، اما باید سازوکار منطقی برای آن ایجاد شود. ما در برابر هر موضوع نو ابتدا مقاومت می‌کنیم، اما در نهایت به فکر پیدا کردن راه‌حل می‌افتیم.

باقری نائب رئیس سندیکای برق با بیان اینکه صنعت برق می تواند به کمک صنعت نفت تحریم شده، بیاید ادامه داد:

با توجه به وجود مشکلاتی برای صادرات نفت ایران، صنعت برق می‌تواند این مشکل را جبران کند. مشکلات عمده این صنعت ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و بخش قابل توجه آن به دلیل تصمیمات غلط و سو مدیریت است. صنعت برق ایران در خاورمیانه مقام اول را دارد و از نظر ظرفیت نصب شده در ایران مقام چهاردهم را از آن خود کرده است. در حالی که ظرفیت صادرات کشورهای همسایه ۲۵ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی است، صنعت برق در بهترین حالت در سال ۱۳۹۴ تنها ۲.۵ میلیارد دلار صادرات داشته است. این در حالی است که قرار بود میزان صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

باقری در ادامه به شرکت های بزرگی که تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، دچار مشکل شده و به ماینینگ بیت کوین روی آورده اند اشاره کرد و گفت:

در بحران ارزی سال ۱۳۹۷ تثبیت قیمت ارز در ۴,۲۰۰ تومان باعث ایجاد رانت و پیدایش سلاطین مختلف شد و آثار فضای رانت در بخش مولد کشور مشخص است. امروز رمقی برای تولید نمانده است. بسیاری از شرکت‌های توانمند ما تحت‌الشعاع این مساله هستند و با ظرفیت پایین کار می‌کنند یا از طرف دیگر فعالیت‌های سودآور دیگری مانند بیت‌کوین زیر تابلوی خود ایجاد کرده‌اند.

برزی‌مهر  دبیر سندیکای صنعت برق در ادامه نشست خبری ضمن تاکید بر لزوم تدوین قانون ماینینگ به هزینه های ماینینگ اشاره کرد و گفت:

استفاده از برق برای چیزی که واحد مجوز آن را نگرفته، تخلف محسوب می‌شود و هرچه سریع‌تر لازم است سازوکار آن تدوین شود، زیرا امکان جذب سرمایه وجود دارد. برای استخراج هر واحد بیت‌کوین ۷۲ هزار کیلووات برق مصرف می‌شود که هزینه آن ۵.۵ تا شش میلیون تومان است در حالی که اگر بخواهیم نرخ واقعی برق را در نظر بگیریم،ماینر باید ۳۶ میلیون تومان پرداخت کند.

One thought on “تعرفه برق ماینینگ اعلام شد

  1. بنظرم باید پلکانی باشه و قیمت برق منطقی تر محاسبه بشه مگه چقدر یه دستگاه سود میده 7 سنت زیاده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *