تولید ارز دیجیتال با اخذ مجوز از وزارت صمت و دستگاه های مربوطه مجاز است

اشتراک با دوستان

عبدالناصر همتی در نشست مشترک با مدیران  دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و فعالان اقتصادی این مناطق در جزیره کیش: طبق مصوبات دولت ، تولید ارز دیجیتال با اخذ مجوز از وزارت صنایع و معادن و دستگاههای مربوطه مجاز است و درصورتی که ارز حاصله چه به صورت واردات و چه تبدیل ارز به داخل کشور منتقل شود از مالیات معاف است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاثیرگذاری نرخ ارز بر قیمت کلیه اجناس گفت:

بانک مرکزی به دنبال ثبات و برنامه ریزی برای افزایش رفاه مردم است. حساسیت نرخ ارز بسیار بالاست و اگر نرخ ارز کنترل نشود اقتصاد کشور نامتعادل می‌شود.

وی در مورد تولید و ارزآوری ارزهای دیجیتال اظهار داشت:

به نظر من مناطق آزاد درصورت هماهنگی با وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز، از موقعیتی مناسب برای تولید ارز دیجیتال برخوردار هستند و می توان ارز حاصله را برای خرید مواد اولیه تولید و واردات در این مناطق استفاده کرد.

همتی افزود:

  در نیمه اول امسال با اینکه کاهش درآمدهای نفتی را شاهد بودیم، به منظور واردات کالاهای مورد نیاز به کشور بیش از ۱۹ میلیارد دلار تامین ارز انجام شد، که از این میزان حدود ۱۱ میلیارد آن مربوط به صادرات غیرنفتی است و حدود ۸ میلیارد دلار از این بودجه نیز برای واردات دارو و کالاهای اساسی هزینه شده است.

وی همچنین با اشاره به ناکارآمدی تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:

سال گذشته صادرات ۲ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت برای ما ماهیانه نزدیک به ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی به همراه داشت که با وجود تحریم‌ها در این حوزه دچار محدودیت شده‌ایم، اما دشمنان با وجود تحریم‌ها نتوانستند به هدف خود که نابودی نظام و فروپاشی اقتصاد کشور بود دست پیدا کنند.

دکتر همتی افزود:

برنامه‌ریزی‌های لازم برای استفاده واحدهای تولیدی کیش از ارزی که به واسطه صادرات محصولات آن‌ها به کشور باز می‌گردد انجام خواهد شد و تصمیم بر این است که با همکاری دبیرخانه مناطق آزاد، بخشی از ارزی که از محل صادرات محصولات مناطق آزاد تامین می‌شود و رقم قابل توجهی است به واحدهای این مناطق تخصیص داده شود تا برای تامین مواد اولیه آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *