دیواندری: باید ارز رمز ملی را جدی بگیریم

اشتراک با دوستان

رییس پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی در نشست خبری برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت به ضرورت و کاربردهای رمز ارز ملی تاکید کرد.

علی دیواندری در خصوص جایگاه رمز ارز ملی در همایش بانکداری امسال گفت:

باید ارز رمز ملی را جدی بگیریم. ارز رمز ملی می تواند در همایش بانکداری الکترونیک ایجاد و معرفی شود و باید با جدیت وارد این موضوع شده و به سمت استفاده از کاربردهایی که این نوع ارزها می تواند برای ما ایجاد کند، حرکت کنیم.

دیواندری ضمن تاکید بر لزوم قانون گذاری رمزارزها افزود:

فضای ارزرمزها می تواند امکانات خوبی را برای ما ایجاد کند. این روزها بحث ایجاد ارزرمز ملی مطرح است و نهادهای مختلف در حال کار بر روی آن هستند، ولی تاکنون به تصمیم مشخصی درباره آن نرسیده ایم. استفاده از این نوع ارزها می تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند.

وی در ادامه بحث خود راجع به آینده بیت کوین در ایران و سایر ارزهای دیجیتال گفت:

ارزرمزها واقعیت هایی هستند که وجود دارند و نمی توانیم آثار آن را از بین ببریم. بسیاری از کشورها این نوع ارزها را به رسمیت شناخته و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کرده اند و ما نیز باید واقعیت ها را پذیرفته و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کنیم.

دیواندری به این سوال که آیا دیدگاه ها در ایران درباره رمز ارزها و بلاک چین تغییر کرده است، اینگونه پاسخ داد:

آثار و کارکرد بلاک چین خود را به تدریج نشان می دهد. نظام بانکی ما زمانی با اثرات کم به بلاک چین نگاه می کرد و امروزه دنیا متوجه شده که بلاک چین کاربردهای وسیعی دارد و مفهوم انتقال ارزش را دارد. در حالی که دنیا به سمت تمرکززدایی در حال حرکت است، سیستم فناوری بانک ها در ایران به سمت تمرکزگرایی حرکت می کند. از سوی دیگر دانش ما درباره بلاک چین در حال زیاد شدن است و مقررات گذار با تحولاتی در تکنولوژی مواجه است و ما نباید آن را از دستور کار خارج کنیم.

وی درباره لزوم تغییر در ساختار بانکی و توجه به فین تک ها اضافه کرد:

اگر به واقعیت ها توجه نکنیم آنها خود را به ما تحمیل می کنند. بانک مرکزی باید مانند سایر نهادها واقعیت ها را بپذیرد. در گذشته فین تک ها جایگاهی نداشتند ولی امروزه می بینیم که هر کدام از بانک ها با چندین فین تک مختلف همکاری می کنند و روندهای بانک مرکزی نیز در معرض این تغییرات است. به همین جهت باید به سمت مقررات گذاری برای آنها برویم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی در پساخ به سوالی پیرامون رمز ارز ملی با پشتوانه ریال اظهار داشت:

طبق آنچه در خبرها آمده این پروژه درباره توزیع رمز ارزی است که نمونه آن در کشورها و شرکت‌های دیگر انجام شده که قابلیت ماینینگ ندارد که اتفاق جدیدی نیست. اکنون در فاز تحقیقاتی هستیم و این کار زمانی می‌تواند عملیاتی شود که بانک مرکزی علاقه مند به انتشار رمز ارز ملی باشد.

علی دیواندری تضاد قانون گذاری در بلاک چین را اینگونه توضیح داد:

مفهوم بلاک چین این نیست که ما بانک و مقررات نداشته باشیم، بلاک چین شفافیت، امنیت و عدم تمرکز و کارکردهای کلان را خواهد داشت و نهادهای نوظهوری به وجود می آید که باید دید به چه سمتی قرار است حرکت کنیم و این موضوع تنها چالش ما نیست بلکه چالش همه دنیاست و بانک های مرکزی در حال مطالعه بر این پدیده هستند.

دیواندری در خصوص برنامه هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اعلام کرد که 24 سخنران از داخل و خارج از کشور دعوت به سخنرانی می شوند و در کنار آن 11 میزگرد تخصصی در حوزه های مختلف من جمله سیاست گذاری فناوری های نوین، شناسایی تراکنش های مشکوک و بانکداری الکترونیک بر قرار است. همچنین 15 کارگاه آموزشی در ارتباط با رمز ارز ها، بلاک چین، زنجیره تامین، زنجیره ارزش و . . . در برنامه قرار دارد. دیواندری از ارسال 410 چکیده مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد که از تعدادی از نویسندگان مقالات برتر دعوت به ارائه می شود.

ایبنا

راه پرداخت

بیشتر بخوانید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

خلاصه مطلب
دیواندری: باید ارز رمز ملی را جدی بگیریم
عنوان مقاله
دیواندری: باید ارز رمز ملی را جدی بگیریم
توضیحات
رییس پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی در نشست خبری برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت به ضرورت و کاربردهای رمز ارز ملی تاکید کرد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *