نرخ بهره منفی و کمک بیت کوین به حفظ ارزش پول

اشتراک با دوستان

اوسوالد گروبل مدیرعامل سابق دو تا از بزرگ‌ترین بانک‌های سوئیس، در پیامی به وضوح نرخ بهره منفی بانک ملی سوئیس را نقد کرد. به باور او اگر این روند ادامه یابد، پول ارزش خود را از دست خواهد داد. نرخ بهره‌ی منفی معمولاً برای جلوگیری از تورم استفاده می‌شود و به‌نظر می‌رسد بیت کوین می‌تواند راه‌حل تمام این مشکلات باشد.

نرخ بهره های منفی در جهان

گروبل از سال 2004 تا 2007 در Credit Suisse و از سال 2009 تا 2011 در USB Group AG سمت مدیرعامل داشت. نرخ بهره منفی در سال 2015 معرفی شد و هدف آن قدرت بخشیدن به ارزش پول فرانک بود. اما نظر گروبل درمورد این نرخ بهره چندان مثبت نیست.

تفکر سیستم نرخ بهره منفی وحشتناک است. این موضوع یعنی پول هیچ ارزشی ندارد. تا زمانی که نرخ بهره‌ی منفی وجود داشته باشد، صنعت مالی ما نیز ضعیف‌تر می‌شود.

بعد از پیاده‌سازی این سیستم، نتایج آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت نشد و بانک‌ها همچنان در شرایط سختی هستند. مدیریت کنونی UBS از نرخی 0.6 درصدی صحبت کرده که بر حساب‌های بالای 500 هزار فرانک اعمال می‌شود.

نرخ بهره منفی علاوه بر اروپا، در ژاپن نیز به‌کار می‌رود. به گزارش بانک ژاپن نیز، بانک‌ها پس از پیاده‌سازی این سیستم شاهد هیچ‌گونه رشد ماهیانه‌ای نبوده‌اند.

آلن گرین‌اسپن مدیر سابق بانک مرکزی آمریکا معروف به فدرال رزرو، پیشتر اخطار داده بود که نرخ بهره منفی در راه رسیدن به آمریکاست. او اشاره کرده بود این نرخ بهره تقریباً همه جا وجود دارد و گفته بود: «تنها مسئله‌ی زمان است وگرنه به‌زودی در آمریکا هم شیوع پیدا می‌کند».

اما نرخ بهره منفی به چه معناست. در نرخ بهره منفی افراد به‌جای آنکه از سپرده‌های خود در بانک سودی دریافت کنند، باید به‌خاطر نگه‌داری آن پول در بانک مبلغی کارمزد پرداخت کنند. این سیستم بانک‌ها را به وام‌دهی آزادانه‌تر تشویق می‌کنند تا افراد و کسب‌وکارها به‌جای بلااستفاده گذاشتن پول، به سرمایه‌گذاری و خرج آن فکر کنند. طبیعتاً، چنین سیستمی باید یکسری جایگزین‌ها داشته باشد.

حلال مشکلات، بیت کوین

همان‌طور که در بالا اشاره شد، هدف از نرخ بهره‌ی منفی جلوگیری از تورم است. و اینجاست که بیت کوین وارد می‌شود. این رمز ارز نرخ تورم ثابتی حدود 3.7 درصد دارد.

حدود ماه می سال آینده قرار است هلوینگ بیت کوین رخ دهد. این موضوع طبیعتاً عرضه و نرخ تورم بیت کوین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در هلوینگ، پاداشی که هر ماینر با وارد کردن یک بلوک به شبکه دریافت می‌کند، نصف خواهد شد. هلوینگ آینده نه تنها باعث می‌شود پاداش هر بلوک را به 6.25 می‌رساند، بلکه باعث می‌شود نرخ تورم بیت کوین نیز از 3.6 درصد به 1.8 درصد کاهش یابد.

همچنین، بیت کوین مزایایی بیشتر از ارزهای کشوری دارد. یکی از این مزایا این است که برخلاف ارزهای کشوری که در هر زمان امکان تولیدشان وجود دارد، بیت کوین یک دارایی کمیاب و محدود است. عرضه‌ی بیت کوین از زمان مشخصی محدود خواهد شد. بر طبق اصول اقتصاد، زمانی که عرضه‌ی یک دارایی کاهش یابد، درحالی‌که تقاضای آن افزایش می‌یابد یا ثابت باقی می‌ماند، این اتفاق به افزایش قیمت آن دارایی منجر می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *