نیروگاه پره سر؛ مکانی مناسب برای احداث مزارع ماینر

اشتراک با دوستان

غلامرضا امیریان مدیرعامل نیروگاه برق حرارتی پره سر با اشاره به ظرفیت مازاد تولید برق در این نیروگاه گفت: امسال با توجه به میزان کاهش تقاضا از نیروگاه برق حرارتی پره سر این حجم مازاد را می توانستیم به مشتریان که متقاضی تأسیس مزارع ماینر بودند، بفروشیم.

امیریان در نشست خبری با خبرنگارانی که از نیروگاه پره سر بازدید کردند با اشاره به روی کار آمدن نیروگاه های برق آبی در مدار تولید تصریح کرد:

 ما براساس نیاز مصرف کننده، برق تولید می کنیم. البته در ۶ ماهه نخست امسال به دلیل اینکه نیروگاه های برق آبی به مدار تولید آمده بودند، درخواست از نیروگاه های ما که سیکل ترکیبی است ۱۰ درصد کاهش داشت. به عبارتی دیگر هر سال ۷۰ مگاوات ساعت از ما درخواست برق وجود داشت که نیمه نخست امسال به ۶۰۰ مگاوات ساعت تقلیل یافت. از سوی دیگر تابستان سال گذشته طی ۲۴ ساعت، ۱۷ هزار مگاوات برق تولید کردیم.

مدیرعامل نیروگاه پره سر با اشاره به میزان مصرف سوخت این نیروگاه گفت:

میزان مصرف سوخت گازی برای هر مگاوات برق ۳۰۰ مترمکعب گاز و برای همین میزان تولید برق معادل سوخت مایع، ۳۰۰ لیتر گازوئیل می باشد. همچنین یادآور شد مشتریانی که برق را از بورس خریداری می کنند اگر نیاز به قطعی برق وجود داشته باشد، در اولویت قطع برق نیستند.

وی با اشاره به گرفتن الگوی ساخت این نیروگاه از شرکت زیمنس اظهار داشت:

این نیروگاه یک نیروگاه سیکل ترکیبی است که راندمان کنونی آن ۵۰ درصد است و از آب دریا به منظور خنک کردن توربین ها استفاده می شود. این در حالی است که کلاس توربین ها «ای» با ظرفیت اسمی ۱۶۰ مگاوات است و با هدف استفاده آب برای واحدهای بخار، سه حلقه چاه حفاری شده است. علت اینکه از آب دریا برای خنک کردن توربین ها استفاده نمی شود، میزان بالای ناخالصی آب است که این امر موجب می شود هزینه تصفیه این آب بالا رفته و از سوی دیگر به لحاظ زیست محیطی نمی توانیم آبی را که دمای آن بیش از ۳ درجه اختلاف با دمای آب دریا دارد به دریا بازگردانیم.

امیریان با بیان کمی ظرفیت مازاد تولید برق این نیروگاه گفت:

 این منطقه به دلیل خنک بودن هوا و همچنین در دسترس بودن زمین می تواند منطقه مناسبی برای احداث مزارع رمز ارز باشد. در حال حاضر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات ظرفیت مازاد تولید برق در این نیروگاه وجود دارد که می تواند برای راه اندازی مزارع ماینر مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *