وزیر سابق: بلاک چین پدیده ای مهم در انقلاب چهارم صنعتی است

اشتراک با دوستان

حسینی وزیر پیشین اقتصاد: بلاک چین یکی از پدیده‌های مهم عصر انقلاب چهارم صنعتی است که یکی از پیشران‌های اقتصاد دیجیتال یا اقتصاد هوشمند به‌حساب می‌آید.

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت دهم در همایش تخصصی “زنجیره بلوکی و ارزهای دیجیتال؛ کاربرد و تنظیم مقررات” گفت:

بیت کوین با ادعای مقابله با بانک‌های مرکزی و انحصار انتشار پول تولید و معرفی شد اما به نظر می‌رسد در آینده نزدیک در عرصه‌هایی مثل مالیات و بیمه نیز بلاک چین نقش‌آفرین باشد.

وی افزود:  

در کنار اقتصاد مجازی، امروز پول‌های مجازی مقابل پول‌های واقعی مطرح شده‌اند و این نوآوری در حوزه ارز دیجیتال، انحصار انتشار اسکناس از سوی بانک‌های مرکزی را از بین خواهد برد. به طوریکه در حال حاضر به‌سرعت در حال گذار از پول الکترونیکی به پول مجازی هستیم.

حسینی با اشاره به تحولات فراگیر در زمینه فناوری های دیجیتال اظهار داشت:

به نظر می‌رسد در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار گرفته‌ایم که تحولات فراگیر در عرصه‌های فناورانه را در پی خواهد داشت. این انقلاب فناورانه در امتداد انقلاب سوم اقتصادی یا انقلاب دیجیتال قرار گرفته است

وزیر اقتصاد دولت دهم تصریح نمود:

زمانی به دنبال درک اقتصاد برخط بودیم اما امروز مفهوم اقتصاد بر تقاضا مطرح شده است. امروز در اقتصادهای مبتنی بر فناوری انعطاف بسیار زیادی وجود داشته و شغل‌ها دیگر پایدار نیستند. وی افزود، گزارش سال 2015 مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد 10 درصد تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2025 درگیر حوزه بلاک چین خواهد بود.

حسینی با اشاره به عملکرد مسئولان در برخورد با ارزهای دیجیتال و برداشته شدن ممنوعیت استفاده از آنها گفت:

یک سال پیش شورای مقابله با پول‌شویی، استفاده از ارزهای دیجیتال را منع کرده بود اما دیدیم که خیلی این مصوبه اثرگذار نبود، در نهایت نزدیک به 2 ماه قبل شورای عالی فضای مجازی به این موضوع ورود کرد و مقرر شد ممنوعیت قبلی در خصوص استفاده از ارزهای دیجیتال برداشته شود.

او افزود:

 اما پیام اصلی این مصوبه تنها به قیمت برق مصرفی استخراج بیت کوین اشاره داشت و جنبه‌های مهم نهادی این پدیده نوظهور فناورانه دیده نشده بود.

وزیر پیشین اقتصاد در ارتباط با گزارش جدید بانک مرکزی اتحادیه اروپا این گونه توضیح داد:

در سال 2012 بانک مرکزی اتحادیه اروپا پول مجازی و پول الکترونیکی را با هم مقایسه کرد اما تنها سه سال بعد گزارش اولیه خود را اصلاح کرد. در گزارش جدید تأکید شده بود پول‌های مجازی دیگر محدود به محیط‌های مجازی نیست، این واقعیتی است که امروز به خوبی شاهد آن هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *