عضو شورای فقهی: زمینه‌ اعتمادسازی عمومی در رمز ارز ها فراهم شود

اشتراک با دوستان

به نقل از ستادخبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، عضو شورای فقهی بانک مرکزی ابعاد رمزارز ها و بیت کوین را از دیدگاه فقهی تشریح کرد.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان با اشاره به مفهوم شکل گیری پول در جامعه گفت:

رمز ارز کاغذی نیست و باید زمینه اعتماد عمومی و ایجاد مال عمومی را در آن فراهم کرد. اگر توانستیم یک مال عمومی طراحی کنیم که مردم حاضر باشند به صورت مستمر و گسترده در مقابلش مالشان را بدهند، در آن صورت پول در جامعه شکل می‌گیرد و این با اقبال سرمایه‌گذاریِ یک گروه ریسک‌پذیر در جامعه فرق می‌کند.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی به واشکافی تفاوت رمز ارز ها و پول های فیات پرداخت و افزود:

تا چندی قبل با پول‌هایی مواجه بودیم و هستیم که یا ارزش ذاتی دارند، یا ترکیبی از ارزش ذاتی و اعتبار هستند و یا محض اعتبار. لکن یک پشتوانه معتبری پشت آن هست که مسئولیت کار را برعهده گرفته و اصطلاحاً مدافع ارزش پول محسوب می‌شود که در مواقع خاصی هم مسئولیتش را به شکل‌های مختلف ایفا می‌کند.حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان

در دهۀ اخیر یک جهش جدیدی در حال شکل گرفتن بود و آن این است که پولی دارد به وجود می‌آید که پشتوانه معتبر خاصی ندارد و اعتبارکننده، مسئولیتی در قبال اعتبارش ندارد و آن پول‌های مجازی‌ است که امروزه مطرح شده ‌است. وقتی با توجه به اطلاعات موجود تحلیل می‌کنیم، این پول‌ها که اکنون سرشاخه‌شان بیت‌کوین است، یک رمز الکترونیکی و اینترنتی است که در اختیار فرد گذاشته می‌شود و فرد خود با روشی آن را خلق می‌کند و یا در مبادله‌ای و یا با دادن پول دیگری آن را به دست می‌آورد.

موسویان درباره بیت کوین از نظر شرعی اینگونه اظهار نظر کرد:

بنده فعلا بیت‌کوین را نه پول، بلکه هیچ‌چیز نمی‌دانم. چون پول باید قوامی داشته باشد که بتوان سایر دارایی‌ها را براساس آن ارزش‌گذاری کرد. شیئی که ارزشش در طول یک سال نوزده برابر جابجا شود، نشان می‌دهد ماهیت این به اصطلاح پول، قابلیت آن را ندارد که به عنوان معیار و متری برای سنجش دارایی‌ها به کار گرفته شود.

پیش از این مهدی بادری کارشناس فقه و حقوق در گفت و گو با فابانیوز در ارتباط با استفاده از رمز ارز ها اذعان داشت:

در مساله بیت‌کوین نه بانکی وجود دارد و نه سرمایه‌گذاری اما در هر حال این ارز یک نوع پول غیرمتمرکز به حساب می‌آید. برای همین می‌توان گفت که نسبت به سایر پول‌های بادآورده و بی‌پشتوانه امروز منطقی‌تر است.

به دلیل پیچیدگی ساختار بیت کوین هنوز نظر قطعی درباره این رمز ارز از دیدگاه اسلامی در کشورمان داده نشده است. اما باید توجه داشت که رمز ارز هم مانند هر برنامه کامپیوتری قابل برنامه ریزی و سیاست گذاری است و هر ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر از نظر ساختار و عملکرد متفاوت می باشد. برای مثال خبرها حاکی از آن است که مالزی در حال طراحی و اجرای اولین ارز دیجیتال بر پایه مبانی اسلامی است که قرار است در سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 

مطالب پربازدید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
عضو شورای فقهی: زمینه‌ اعتمادسازی عمومی در رمز ارز ها فراهم شود
عنوان مقاله
عضو شورای فقهی: زمینه‌ اعتمادسازی عمومی در رمز ارز ها فراهم شود
توضیحات
به نقل از ستادخبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، عضو شورای فقهی بانک مرکزی ابعاد رمزارز ها و بیت کوین را از دیدگاه فقهی تشریح کرد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *