خبرهایی از اجرای سندباکس در فینتک ایران

اشتراک با دوستان

سندباکس یک محیط آزمایشی و کنترل شده است که برنامه‌نویسان و محققان می‌توانند محصولات خود را در عین ارائه به مشتریان واقعی، در آن تست کنند و اشکالات آن را یافته و بعد به دنیای واقعی عرضه کنند. مدتی است که موضوع سندباکس در ایران نیز مطرح شده و مسئولین صاحب نظر در مورد لزوم استفاده از این روش سخن گفته‌اند.

رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران، حسین نظام‌دوست در رویداد سند‌باکس و صنعت بورس درمورد سندباکس و کاربرد آن در کسب‌وکارهای کوچک صحبت‌هایی کرد و معتقد بود که هر ایده‌ی نو و جدید با یک سری چالش و ریسک روبه‌رو است و این موضوع بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای جدید را با مشکل مواجه می‌کند. به گفته‌ی وی سند‌باکس می تواند دو بعد هم در کسبو کاری فینتکی و هم فرابورس داشته باشد.نظام دوست درباره کاربرد سندباکس در فینتک گفت:

یک بعد آن به کسب و کار فینتکی بازمی‌گردد که ممکن است ایده آن‌ها وابسته به زیرساخت‌های بازار سرمایه از جمله داده‌ها یا پلتفرم‌های معاملاتی باشد. دسترسی به این زیرساخت‌ها، محدودیت‌های دارد و فقط نهادهای مالی که دارای مجوز سازمان بورس هستند می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. برای یک کسب‌وکار نوپا که در مراحل نخستین رشد خود قرار دارد، کسب چنین مجوزی سخت خواهد بود و سندباکس قرار است این محدودیت‌ها را برای مدت محدود که احتمالاً بازه زمانی شش ماه تا یک سال است، برای آن‌ها بردارد.

همچنین وی درباره نقش سندباکس در فرابورس افزود:

بعد دیگر، مسأله تأمین مالی است؛ همان‌گونه که فرابورس، بستری برای تأمین سرمایه کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ است، سندباکس می‌تواند این کاربرد را برای کسب‌وکارهای نوپا و کوچک داشته باشد. کسب‌وکارها با توجه به ماهیت و کارکرد خود نیاز به ابزارها و روش‌های مختلفی برای تأمین مالی دارند. ممکن است برخی از آن‌ها شرایط متفاوتی نسبت به دستورالعمل‌های مصوب داشته باشند. تطبیق قوانین با ابزارهای جدید و شکل‌گیری دستورالعمل‌های متناسب با تحولات روز، نیازمند گذر از فرایندی طولانی است. سندباکس این فرایند را کوتاه می‌کند.

در خبری دیگر امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران نیز به سندباکس و کمک به استفاده از زنجیره بلوکی اشاره کرده و گفت:

«برای آنکه بتوانیم از ابعاد مختلف تکنولوژی بلاک‌چین مانند ATO در بازار سرمایه استفاده کنیم می‌توانیم پیش از راه‌اندازی آن، این ابزار جدید را در آزمایشگاه جعبه‌شنی یا همان سندباکس در یک دوره ۶ ماهه مورد آزمایش قرار دهیم و در این دوره زمانی فرصت لازم برای تدوین مقررات آن را نیز داشته باشیم.»

هامونی اولین گام برای اجرای سندباکس را تشکیل یک شورای فقهی عنوان کرد و افزود:

در گام نخست باید یک شورای فرعی یعنی کمیته فقهی در سندباکس شکل بگیرد ‏تا در مدت کوتاهی موارد فقهی آن را مورد بررسی قرار دهد و در ادامه آن ابزار وارد فاز فنی شود؛‏ سپس در فاز فنی، یک بازار خصوصی و حرفه‌ای با حضور هلدینگ‌ها، تأمین سرمایه‌ها و مشاوران سرمایه‌گذاری راه‌اندازی ‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان دادوستد روی  ATOصورت گیرد؛ در صورتی که این ابزار در مرحله پایلوت معاملات موفقیت‌آمیزی داشت، آنگاه فرایند راه‌اندازی آن دنبال می‌شود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *