آیا دریافت پول نفت با بیت کوین ممکن است؟

اشتراک با دوستان

به عقیده کارشناسان، دریافت پول نفت با بیت کوین اشتباه است چراکه حجم بازار ارزهای دیجیتال پایین است. راه حل جایگزین استفاده از شبکه بلاک چین خصوصی دو یا چند جانبه بین طرف های معاملات نفتی است.

 

به گزارش ایبنا، تحریم های اقتصادی ایران دارای دو جنبه است. یک اینکه خرید کالا و نفت از ایران تحریم شده است و شرکت های بین المللی حق خرید نفت از ایران را ندارند. بنابراین وقتی که خریدار نفتی در کار نباشد انتقال پول موضوعیت ندارد. جنبه دیگر تحریم تبادلات مالی ایران است. در واقع اگر مشتری نفتی وجود داشته باشد امکان دریافت پول از آن به روش های مرسوم وجود ندارد. مگر اینکه بجای نفت، کالا دریافت شود یا از روش های دیگر برای انتقال پول به کشور استفاده گردد. یکی از این روش ها که در چند ماهه اخیر در رسانه ها مطرح می شود، استفاده از بیت کوین برای دریافت پول نفت است.

به عقیده کارشناسان بلاک چین و ارزهای دیجیتال، دریافت پول نفت با بیت کوین عملا کاربردی نیست. چراکه حجم مبادلات روزانه بیت کوین محدود است و تبادل یک حجم بالا از بیت کوین بین دو کشور در ازای میلیون ها دلار پول نفت، ارزش بیت کوین را دچار تلاطم می کند. از طرفی تبدیل این حجم از بیت کوین به ارزهای فیات در کشور کار مشکلی است.

از سوی دیگر طراحی و راه اندازی ارز دیجیتال ملی با پشتوانه نفت و به شکل ریال الکترونیکی نیز اشتباه است. به دلیل اینکه ارزش یک ارز دیجیتال به کاربری آن در سطح جهانی و استفاده از آن در صرافی های بین المللی است. در این زمینه باید از تجربه ناموفق کشور ونزوئلا درس گرفت. سال گذشته ونزوئلا برای دور زدن تحریم های آمریکا از ارز دیجیتال ملی خود با نام پترو رونمایی کرد. هر پترو معادل یک بشکه نفت در نظر گرفته شد. اما آمریکا با تحریم پترو از گسترش و خرید و فروش آن در صرافی ارز دیجیتال بین المللی جلوگیری کرد. تا امروز پروژه پترو به موفقیت نرسیده است.

بیشتر بخوانید: وقتی که ونزوئلا تحریم های آمریکا را با ارز دیجیتال petro دور می زند

 

اما استفاده از بلاک چین در دور زدن تحریم ها می تواند به اشکال دیگر استفاده شود. یکی از این موارد ایجاد یک شبکه بلاک چین خصوصی دو یا چند جانبه بین کشورهای طرف حساب ایران است. با این کار معاملات نفتی با امنیت و سرعت بالا و بدون دخالت آمریکا انجام می شود.

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
توضیحات
به عقیده کارشناسان، دریافت پول نفت با بیت کوین اشتباه است چراکه حجم بازار ارزهای دیجیتال پایین است. راه حل جایگزین استفاده از شبکه بلاک چین خصوصی دو یا چند جانبه بین طرف های معاملات نفتی است.
نویسنده
ناشر
آرمانکس
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *