اعلام زمان تقریبی انتشار اتریوم 2 یا اتریوم سرنیتی در سال 2020

اشتراک با دوستان

به گفته‌ی اندرو کیز، یکی از مؤسسین شرکت کانسنسیس (ConsenSys)، قرار است نسخه‌ی اتریوم سرنیتی (Serenity) تا پایان سال 2020 راه‌اندازی شود. بااین‌حال، با توجه به وضعیت رشد و برنامه‌های توسعه‌ای اتریوم، افرادی که همانند کیز درباره انتشار اتریوم 2 یا اتریوم سرنیتی هیجان‌زده هستند، چندان زیاد نیستند.

در 7 ژانویه مطلبی در وب‌سایت ConsenSys منتشر شد که در آن کیز، به پیش‌بینی برنامه‌های سال 2020 پرداخته است. پیشتر، کیز جزو مؤسسین کانسنسیس بود که در حال‌حاضر در شرکت دراما کپیتال، به‌عنوان یکی از شرکای مدیریتی درحال فعالیت است.

مواردی که کیز در این مقاله به آن‌ها اشاره کرده بسیار متنوع هستند و از اقتصاد جهانی تا حقوق مدنی را در برگرفته است. بااین‌حال، کیز به دو موضع خوش‌بینانه در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال اشاره کرده است.

به گفته‌ی این مدیر اجرایی «سال 2020 شاهد حرکتی قدرتمند از فاز صفر برنامه انتشار اتریوم 2 به فاز 1، و راه‌اندازی زنجیره‌های آن خواهد بود.»

همچنین، کیز معتقد است که با توسعه سرنیتی، راه‌حل‌های لایه دو «می‌توانند راه‌اندازی اتریوم را سرعت بخشند و درنهایت به عرضه زنجیره نهایی منجر شوند.»

شرایط فناوری لایه دو

هارد فورک اخیر استانبول، آخرین مرحله از اتریوم نسخه 1 بود و چندین اصلاحیه جدید به بازار معرفی کرد. برخی از طرح‌های پیشنهادی توسعه‌ای اتریوم، با زی کش (ZEC) ارتباط نزدیکی داشتند. طرح توسعه‌ای اتریوم به شماره 152 در یک رابطه‌ی متقابل با زنجیره بلوکی زی کش، ارتقا یافت. از طرفی، طرح توسعه‌ای اتریوم 1108 نیز توانست با استفاده از پروژه‌هایی چون Aztec و ZEther، روش‌های رمزنگاری را ارتقا بخشد.

هدف پروژه آزتک این است که با استفاده از فناوری اسنارک SNARK (فناوری دانش صفر)، بتواند تراکنش‌هایی محرمانه درون زنجیره بلوکی اتریوم ایجاد کند. این فناوری در تراکنش‌های زی کش نیز استفاده می‌شود.

از طرفی دیگر، شرکت تحقیقاتی Matter Labs، در تلاش است تا از فناوری اسنارک برای مسئله مقیاس‌پذیری استفاده کند. در ساده‌ترین حالت، فناوری Zk Sync بار اکثریت تراکنش‌ها را از زنجیره بر می‌دارد. برای این کار، از فناوری دانش صفر استفاده می‌شود تا عملیات با تضمین انجام شود.

درنهایت، فناوری پلاسما نیز بر روی سایدچین‌های مختلف با اهداف متفاوت تمرکز دارد. جوزف لوبین مدیرعامل کانسنسیس در مصاحبه‌ای در 2019 گفت:

پلاسما از آن نوع فناوری است که شما را قادر می‌سازد تا پلتفرم‌های نامتمرکز کمتری در لایه دو محیط اتریوم داشته باشید. آن‌ها می‌توانند در برخی موارد از Full Trust و در برخی موارد از Partial Trust بهره ببرند. اما اگر با دقت به هم متصل شوند، می‌توانند از Full Trust موجود در لایه اعتماد نیز، استفاده کنند. در این حالت می‌توان از مزیت‌های هر دو حالت نهایت استفاده را برد.

البته این فناوری‌ها هنوز به مرحله‌ی اجرایی نرسیده‌اند. تنها آزتک است که بعد از مراسم رونمایی‌اش در هفته‌ی گذشته، اعلام کرد آماده‌ی راه‌اندازی ماشین رمزنگاری خود در ماه جاری است.

مؤسسه Matter Labs نیز در خبری اعلام کرد که می‌خواهد چارچوب قراردادهای هوشمند خود ، و نه تمام فناوری، را در ماه جاری اجرایی کند. نمایندگان این مؤسسه تاکنون درمورد جزئیات بیشتر پاسخی نداده‌اند.

یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی به نام گروه پلاسما، اخیرا اعلام کرد که تئوری‌پردازی‌های آن‌ها در مورد این تکنولوژی به پایان رسیده است. اما متأسفانه هنوز هیچ برنامه‌ای برای عملی‌سازی ایده‌ها پیدا نکرده است.

افری شوئدن برنامه‌نویس پیشین شرکت Parity درمورد احتمال اجرایی شدن سایدچین در 2020 صحبت‌هایی کرده است:

ما شاید بتوانیم شاهد اجرایی شدن برنامه‌هایی چون COSMOS، Polkadat و انتشار اتریوم 2 باشیم. اما هنوز با اجرای موفق این فناوری‌ها بسیار فاصله داریم.

نقشه راه سرنیتی

اگرچه هارد فورک استانبول آخرین مرحله قبل از انتشار اتریوم 2 بود، بااین‌حال، هنوز زمان مرحله‌ی پایانی مشخص نیست. با توجه به نقشه راهی که کانسنسیس در اواسط سال گذشته ارائه کرده، قرار است فاز صفر برنامه اتریوم سرنیتی تا پایان سال 2020 به پایان برسد. این موضوع به معرفی زنجیره Beacon منجر می‌شود که اولین زنجیره تأییدکننده‌های اثبات سهام است.

کیز اخیرا از راه‌اندازی یک مرورگر بلوک برای زنجیره Beacon خبر داده است. بااین‌حال، این نسخه هنوز قادر به ردیابی نسخه تست‌نت هم نیست. کیز در ادامه گفته:

برنامه‌نویس‌های اتریوم تاکنون کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند، و این تیم غیرمتمرکز فعلا در مسیر عملی کردن اهداف جاه‌طلبانه‎ی نقشه راه ما هستند. همین موضوع نشان‌دهنده‎ی یک آینده‌ی موفق برای زنجیره بلوکی است.

برخلاف کیز، شوئدن چندان خوش‌بین نیست و می‌گوید:

با توجه به آنچه من دیدم، شاید باید تا پایان سه ماه اول 2020 منتظر بمانیم تا فاز صفر برنامه انتشار اتریوم 2 شروع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *