چرا باید بیت کوین بخریم و چرا نیاز به آن هر روز بیشتر می‌شود؟

اشتراک با دوستان

ما در جهانی پر از شگفتی زندگی می‌کنیم. جهانی که هرچه پیش می‌رود بزرگ‌تر و در عین حال کوچک‌تر می‌شود. رشد اینترنت در دنیا باعث شده افراد بتوانند از هر نقطه‌ای که هستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، برنامه‌های تلویزیونی مختلف را تماشا کنند، از تمام جهان خرید کنند، از خانه‌ی خود به معروف‌ترین موزه‌ها و کتابخانه‌ها بروند و دیدن کنند، و مراسم‌های فرهنگی و ملی مختلف هر کشور را به‌صورت زنده دنبال کنند. در نتیجه‌ی این اتفاقات، برخی شرکت‌ها سطح  فعالیت خود را به زندگی‌های شخصی ما نزدیک کرده‌اند. برای مثال، بیت کوین نسبت به گذشته نقش حیاتی‌تری در زندگی افراد بازی می‌کند. اما چرا باید بیت کوین بخریم و چه اتفاقی افتاده است که نیاز به آن هر روز پیش از قبل حس می‌شود.

چرا باید بیت کوین بخریم : افزایش فیلترینگ

بسیاری از مردم امروزه، برای گذران زندگی خود از اینترنت استفاده می‌کنند. برای مثال کارهای هنری خود را در سایت‌های مختلف به نمایش و فروش می‌گذارند، با ساخت ویدئوهای یوتیوب پول درمی‌آورند، بازی می‌کنند، و یا کالاهای مختلف را در ‌وب‌سایت‌های فروش نظیر eBay عرضه می‌کنند. نکته‌ی مشترک در تمام این فعالیت‌ها، درآمدزایی و پول درآوردن است. برای مثال در وب‌سایت Patreon، افراد می‌توانند ماهیانه به دیگران کمک‌های مالی ارائه کنند.

برخی وب‌سایت‎ها می‌توانند برای کاربران خود با کارت‌های اعتباری پول دریافت کنند. شایع‌ترین این روش‌های پرداخت PayPal است که 286 میلیون کاربر دارد. معادله‌ی پول در آوردن از اینترنت ساده است: یک محصول محبوب و عامه‌پسند بساز، و بعد از آن پول است که از طرف مردم ارسال می‌شود.

اما اگر این مسیر مالی قطع شود چه اتفاقی می‌افتد؟ اصلا دور از انتظار نیست که این مسیرهای مالی قطع شوند. اخیراً PayPal سیستم پرداخت خود را برای یک سری از سایت‌ها قطع کرد. به‌طور قطع این موضوع کاربران آن سایت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این اولین باری نیست که PayPal چنین کاری کرده و سیستم خدماتی خود را محدود کرده است. در سال‌های اخیر، پلتفرم‌های مختلفی به دلایل سیاسی ممنوع شده‌اند و دسترسی‌های جهانی خود را از دست داده‌اند. سایت Patreon نیز از این بازی جدا نمانده است. این پلتفرم اخیراً به‌خاطر ممنوع کردن یک کاربر یوتیوب بسیار خبرساز شد. حتی به تازگی، مسترکارت نیز نویسنده‌ی آمریکایی رابرت اسپنسر را مورد هدف قرار داد و حسابش را ممنوع کرد. صرافی بیترکس نیز بعد از آنکه به دستور ایالت متحده حساب کاربران ایرانی را مسدود کرد، اخیراً دسترسی را مجدداً به حساب‌ها را باز کرده است.

مثالی که تازگی اتفاق افتاد بانک آمریکاست. بانک آمریکا که یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مالی کشور است، چندی پیش حساب یکی از کارکنان سابق PayPal را بدون هیچ هشداری مسدود کرد.

چرا باید بیت کوین بخریم : موضوع سیاست نیست!

اگرچه مثال‌هایی که در بالا زده شد، همگی به دلایل سیاسی مسدود شده بودند، با این‌حال، همیشه چنین نیست و افر اد به دلایل سیاسی بودنشان ممنوع نمی‌شوند. واقعیت این است که تنها با یک دکمه، دیگران می‌توانند ارتباطات مالی شما را قطع کنند. این درحالی است که بسیاری از مردم مخارج زندگی خود را از راه اینترنت بدست می‌آورند، و زمانی که کنترل آن در دست افراد دیگر باشد چندان خوشایند نیست.

تصور کنید یک راه کسب درآمد بین‌الملل ایجاد کرده‌اید، و ناگهان یکی از سایت‌های پرداخت تصمیم بگیرند دیگر خدماتی به شما ارائه نکنند. تنها دلیل هم این است که از محتوای فعالیت شما لذتی نمی‌برند. آنگاه چه حالی می‌شوید؟

چرا باید بیت کوین بخریم : بیت کوین راه‌حل سانسور و فیلترینگ

تمام مواردی که گفته شد نشان می‌دهد که چرا باید بیت کوین بخریم و چرا بیت کوین برای یک جامعه‌ی اقتصادی آزاد مهم است. به دلیل ماهیت نامتمرکز بودن این رمز ارز، هیچ بانک، پلتفرم، و یا شرکتی نمی‌تواند به تصمیم خود دسترسی شما را به کل قطع کند. بیت کوین و رمز ارزهای دیگر، به افراد این امکان را می‌دهند که بتوانند دارایی‌های خود را به هرجا که می‌خواهند ارسال و دریافت کنند.

از آنجا که بیت کوین نامتمرکز و بی‌طرف است، می‌توان از آن به عنوان راه‌حلی درمقابل فیلترینگ و سانسور استفاده کرد. با توجه به شرایطی که این رمز ارز به کاربرانش می‌دهد، هیچ شرکت یا حکومتی نمی‌تواند پرداختی‌های آن را کنترل کند.

البته، نمی‌توان منکر این موضوع شد که بیت کوین هم صدردصد بی عیب و نقص  و عالی نیست. برای مثال نوسان‌های بالایی دارد و همه به آن دسترسی ندارند. اما شاید بهترین جایگزین برای روش‌های پرداختی دیگر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *