قرارداد هوشمند چیست : آموزش قرارداد هوشمند

اشتراک با دوستان

شاید برای شما سؤال باشد که قرارداد هوشمند چیست و چه تفاوتی با قرارداد معمولی دارد. قرارداد هوشمند یا Smart contract، یک‌سری کد کامپیوتری است که بر روی زنجیره بلوکی بارگذاری می‌شود و در این قرارداد تمامی شروط مطرح شده به‌طور خودکار انجام می‌شوند. در این مقاله درمورد آموزش قرارداد هوشمند و مزایا و معایب آن خواهیم خواند.

یکی از بهترین مزایای زنجیره بلوکی این است که به‌واسطه‌ی سیستم نامتمرکزش، واسطه‌ها را حذف می‌کند و در نتیجه در زمان و هزینه‌ی افراد صرفه‌جویی می‌کند. همان‌طور که هیچ‌چیزی بی‌عیب نیست، فناوری زنجیره بلوکی نیز مشکلاتی دارد. به‌هرحال، این سیستم بسیار سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر از روش‌های سنتی و قدیمی است و به همین دلیل حتی دولت‌ها و بانک‌ها نیز به سوی آن جذب شده‌اند.

در سال 1994، نیک زابو محقق آمریکایی و رمزنگار دریافت که این سیستم نامتمرکز را می‌توان برای قرارداد هوشمند استفاده کرد. برای قراردادهای هوشمند نام‌های دیگری چون قرارداد زنجیره بلوکی، قرارداد خودپردازنده، یا قرارداد دیجیتال وجود دارد. در این سیستم، قراردادها می‌توانند به کدهای کامپیوتر تبدیل شوند، بر روی سیستم ذخیره و کپی شوند و توسط کامپیوترهایی که در زنجیره بلوکی قرار دارند مورد نظارت قرار گیرند. این سیستم در انتقال و دریافت پول و  خرید کالا و خدمات نیز قابل استفاده است.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند (Smart contract) به افراد کمک می‌کند تا بدون هیچ واسطه‌ای و در محیطی شفاف، بتوانند پول، دارایی، سهام و یا هر چیز با ارزشی را انتقال دهند و یا به چیز دیگری تبدیل کنند.

بهترین توصیف برای قراردادهای هوشمند، ماشین‌های فروش خودکار خوراکی است. در جهان عادی شما برای آنکه سندی دریافت کنید، به وکیل یا دفتر رسمی مراجعه می‌کنید، مبلغی را به آن‌ها پرداخت و سند خود را دریافت می‌کنید. در مورد قرارداد هوشمند، شما بیت کوین خود را به درون این ماشین خودکار فروش می‌اندازید، و مدرک شما، گواهینامه رانندگی شما و یا هر چیز دیگری که می‌خواهید، به‌حساب شما وارد می‌شود.

علاوه بر این، قراردادهای هوشمند نه‌تنها تمام قوانین قراردادهای سنتی را دارند، بلکه به‌طور خودکار شرایط قرارداد را نیز اجرایی می‌کنند.

قرارداد هوشمند چیست

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار رمز ارز اتریوم، در مصاحبه‌ای درمورد قراردادهای هوشمند توضیح می‌دهد و در تعریف او، قرارداد هوشمند سیستمی است که در آن دارایی یا رمز ارز به یک برنامه منتقل می‌شود و برنامه دستورهای مربوط به قرارداد را اجرایی می‌کند. درواقع این سیستم به‌طور خودکار تصمیم می‌گیرد که آیا این دارایی باید به فرد «الف» انتقال داده شود یا فرد «ب» و یا آیا باید  مجدداً به فرد انتقال‌دهنده باز گردانده شود. در همان زمان، تمام این اتفاقات در سیستم ثبت و ضبط می‌شوند و این موضوع امنیت و ثبات سیستم را نشان می‌دهد.

مثال

فرض کنید شما آپارتمانی از فرد «الف» اجاره می‌کنید. این کار را می‌توانید از طریق زنجیره بلوکی و با پرداخت رمز ارز انجام دهید. بعد از پرداخت رسیدی دریافت می‌کنید که در قرارداد نیز ذکر شده است. فرد «الف» کلیدی دیجیتالی برای شما ارسال می‌کند که در تاریخ مقرر به دست شما خواهد رسید. اگر در زمان تعیین شده کلید به دست شما نرسید، سیستم زنجیره بلوکی عملیات بازپرداخت را انجام می‌دهد و مبلغ را به حساب شما باز می‌گرداند. اگر فرد «الف» تا پیش از تاریخ شروع اجاره کلید را ارسال کرد، سیستم به‌طور خودکار مبلغ را به فرد «الف» و کلید را به شما بازمی‌گرداند.

درواقع این سیستم از رویکرد اگر-آنگاه استفاده می‌کند و توسط هزاران نفر نظارت می‌شود. اگر فرد «الف» کلید را به شما تحویل می‌دهد، آنگاه حتماً پول خود را دریافت می‌کند. اگر شما پول مشخصی را به بیت کوین ارسال کنید، آنگاه حتماً کلید را دریافت می‌کنید. در همین راستا، بعد از آنکه تاریخ قرارداد به‌سر آمد، به‌طور خودکار لغو می‌شود و هیچ‌یک از طرفین نمی‌توانند بدون اطلاع دیگری در کدهای قرارداد دست‌کاری کنند و در غیر این صورت تمام افراد درگیر متوجه می‌شوند.

قراردادهای هوشمند در تمامی زمینه‌ها قابل‌استفاده هستند. افراد می‌توانند از این قراردادها در حوزه‌های مالی، بیمه، حقوق، املاک و غیره استفاده کنند.

مثالی از قرارداد هوشمند بر روی زنجیره بلوکی

در پایین کد یک قرارداد هوشمند ساده را می‌توانید ببینید که روی زنجیره بلوکی اتریوم نوشته شده است. قراردادها را می‌توان بر روی هر نوع زنجیره بلوکی قرار داد، بااین‌حال زنجیره بلوکی اتریوم بیشترین کاربرد را دارد چراکه قابلیت پردازش نامحدودی را برای کاربرانش ایجاد می‌کند.

قرارداد هوشمند چیست

در این قرارداد چنین ذکر شده که به سازنده‌ی قرارداد 10 هزار بیت کوین داده شده و هر کسی که بتواند تعادل مناسب را برقرار کند، می‌تواند این بیت کوین ها را توزیع کند.

قرارداد هوشمند چیست : چگونه می‌توان از قرارداد هوشمند استفاده کرد

جری کومو معاون فناوری‌های زنجیره بلوکی شرکت IBM معتقد است که قراردادهای هوشمند قابلیت استفاده در تمامی صنایع از خدماتی درمانی تا بیمه را دارد. بیایید این قراردادها را در برخی از این صنایع بررسی کنیم.

حکومت

دولت‌مردان معتقدند راه‌اندازی یک سیستم رأی‌دهی بی‌نقص همیشه آن‌ها را با مشکل مواجه کرده است. اما قرارداد هوشمند می‌تواند تمام مشکلات را هموار کند و سیستمی ایمن و مطمئن ارائه دهد. در این سیستم محافظت شده، رأی‌ها کدگذاری می‌شوند و هیچ منبع قدرتی دیگر نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. مزیت دیگری که قراردادهای هوشمند در سیستم رأی‌دهی دارند این است که باعث می‌شود افراد بیشتری از آن استفاده کنند. در سیستم‌های رأی‌دهی سنتی افراد باید در صف بایستند، اطلاعات هویتی خود را نشان دهند، یک فرم پر کنند و رأی دهند و علاوه بر این به امنیت رأی خود نیز چندان مطمئن نیستند. در قرارداد هوشمند افراد به‌صورت آنلاین و در محیطی امن رأی خود را به‌سادگی می‌دهند.

مدیریت

زنجیره بلوکی تنها یک محیط یا دفتر کل در اختیار افراد قرار می‌دهد که این موضوع خود باعث اعتماد بیشتر است و با وجود شفافیت و هماهنگی خود، جریان کار و ارتباطات را تسهیل می‌بخشد. معمولاً در مسائل مدیریتی تمام بخش‌های سازمان درگیر هستند و گاهی انتظار برای موافقت‌های درونی مدت زمان زیادی می‌برد. در سیستم زنجیره بلوکی تمام ناهنجاری‌ها برطرف و ارتباطات هماهنگ‌تر می‌شوند و می‌توان از هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری کرد.

خودرو

هیچ شکی نیست که هر روزه به عصر ماشین و تکنولوژی نزدیک‌تر می‌شویم. به آینده‌ای فکر کنید که همه چیز در آن به‌طور خودکار انجام می‌شود. به تلفن‌های هوشمند، عینک‌های هوشمند و حتی ماشین‌های هوشمند فکر کنید که امروزه نیز وجود دارند. فکر می‌کنید قراردادهای هوشمند چه نقشی در اینجا می‌توانند داشته باشند. برای مثال اگر خودروهای هوشمند هنگام پارک خودرو دچار تصادف شوند، قراردادهای هوشمند می‌تواند مقصر را تشخیص دهد؛ که آیا حس‌گر ماشین مقصر بوده یا راننده، و بسیاری عوامل دیگر. حتی در بخش بیمه خودرو نیز، مسئولین بیمه می‌توانند به‌راحتی میان خود و مشتریانشان قرارداد ببندند.

املاک

در بخش املاک اگر فردی بخواهد آپارتمان خود را اجاره دهد، ابتدا باید به روزنامه یا شخص دومی، هزینه‌ای برای تبلیغات پرداخت کند. حتی بعدازآن نیز برای عقد قرارداد نیز باید هزینه‌ای پرداخت شود. این فناوری هزینه‌ها را بسیار کمتر می‌کند. در قرارداد هوشمند فرد تنها مبلغی را با بیت کوین پرداخت می‌کند و قرارداد خود را بر روی سیستم قرار می‌دهد. آنگاه افراد مختلف مثل دلال‌ها، آژانس‌های املاک و هر فرد دیگری می‌توانند آن را ببینند.

پزشکی و سلامت

اطلاعات پزشکی افراد می‌توانند به‌سادگی روی زنجیره بلوکی ذخیره شوند و کلید خصوصی آن اطلاعات تنها دراختیار برخی افراد محدود قرار گیرد. حتی در زمینه‌ی بیمه نیز، مدارک پرداختی جراحی‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم برای بیمه‌های مربوطه ارسال شوند.

قرارداد هوشمند چیست

قرارداد هوشمند چیست : فواید قرارداد هوشمند

استقلال. شما سازنده‌ی توافق‌نامه هستید و دیگر نیازی به کارگزار، وکیل یا هیچ فرد واسطه‌ی دیگری ندارید تا شما را تأیید کند. علاوه بر این، قرارداد هوشمند در محیط زنجیره بلوکی صورت می‌گیرد و به‌طور خودکار توسط شبکه مدیریت می‌شود، در نتیجه امکان دست‌کاری توافق‌نامه توسط فرد سوم نیز از بین می‌رود.

اعتماد. مدارک شما در یک محیط اشتراکی و همگانی قرار می‌گیرد و هیچ‌گاه گم نمی‌شوند.

پشتیبانی. تصور کنید بانک اطلاعات حساب شما را گم کند. در زنجیره بلوکی تمام افراد و دوستان شما می‌توانند از اطلاعات شما پشتیبانی کنند و مدارک شما بارها و بارها تکثیر می‌شود.

امنیت. رمزنگاری امنیت مدارک شما را حفظ می‌کند. در این سیستم امکان هک وجود ندارد. درواقع، مگر آنکه فرد هکر از هوش عجیبی برخوردار باشد.

سرعت. در حالت کلی افراد برای آنکه بتوانند مدارک خود را کامل پردازش کنند، باید زمان، منابع و کاغذبازی زیادی انجام دهند. قراردادهای هوشمند با یک‌سری کد وظایف و کارها را به‌طور خودکار انجام می‌دهند و ساعت‌ها در زمان صرفه‌جویی می‌کنند.

به گفته‌ی محققین زنجیره بلوکی قرارداد هوشمند ضامن تمام شروط قرارداد است و هیچ‌گاه هیچ سردرگمی و مسائل قضایی در آن وجود ندارد.

برای مثال در صرافی یانگون، سیستم تجارت به گونه‌ای بود که کاربران تنها دو بار در روز می‌توانستند معامله انجام دهند. اما قراردادهای هوشمند با ارائه محیطی ایمن و مطمئن این امکان را به آن‌ها داد که افراد هر تعداد در روز که می‌خواهند تراکنش انجام دهند.

قرارداد هوشمند چیست : معایب قرارداد هوشمند

تصور قراردادهای هوشمند بسیار فوق‌العاده است. اما اگر کدها مشکل داشته باشند چه می‌شود؟ و یا دولت چگونه می‌تواند این قراردادها را تنظیم کند؟ و یا برای معاملاتی که از این قراردادها استفاده می‌کنند مالیات تعیین کند؟ و بسیاری سؤال دیگر.

مثال آپارتمان را به یاد آورید. فرض کنید فرد «الف» کد اشتباهی ارسال کند، و یا حتی کد درست را ارسال کند اما آپارتمانش قبل از رسیدن تاریخ اجاره، به تصرف دولت درآید و بنا به دستور دولت غیرقابل اجاره شود. در این حالت چه اتفاقی می‌افتد؟ در حالت قراردادهای سنتی، در چنین شرایطی فر می‌تواند به دادگاه مراجعه کند. اما سیستم زنجیره بلوکی متفاوت است و قرارداد در هر شرایطی اجرا می‌شود.

همان‌طور که قراردادهای هوشمند مزایای بسیاری دارند، لیست معایب آن‌ها نیز کم نیست و علاقه‌مندان و محققین در تلاش‌اند تا این مشکلات را برطرف کنند و راهی برای آن‌ها بیابند. درهرصورت این مسائل باعث شده تا افراد بسیاری در استفاده از این قراردادها دچار تردید شوند.

قرارداد هوشمند چیست : آینده قرارداد هوشمند

بخشی از آینده‌ی قراردادهای هوشمند در این مسائل خلاصه می‌شوند. برای مثال، حقوق‌دان‌های شرکت Cornell Tech باور دارند که چه بخواهیم چه نخواهیم قراردادهای هوشمند در زندگی آینده‌ی ما نقش پررنگی ایفا می‌کند و در تلاش‌اند تا این مسائل را برطرف کنند.

در حقیقت، زمانی که به قراردادهای هوشمند فکر می‌کنیم، گویی در فیلمی علمی تخیلی قرار گرفته‌ایم. محققین معتقدند قرارداد هوشمند در بخشی صنایع چون حقوق و وکالت، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. در این آینده وکلا دیگر نیازی ندارند قراردادهای خود را به‌صورت دستی بنویسند.

بخش‌های دیگر چون تجارت، شرکت‌های مالی، و حسابداران نیز ممکن است برای استخدام، انجام کارها، حسابرسی یا مدیریت ریسک از قرارداد هوشمند استفاده کنند.

قرارداد هوشمند چیست : شبکه‌هایی با امکان اجرای قرارداد هوشمند

بیت کوین: وب‌سایت بیت کوین برای معاملات و تراکنش‌های بیت کوین بسیار عالی است، بااین‌حال در پردازش مدارک محدودیت‌هایی دارد.

Side Chains: برخی شبکه‌های زنجیره بلوکی که همانند بیت کوین فعالیت می‌کنند، با این نام خوانده می‌شوند و با ای تفاوت که حوزه‌ی بزرگ‌تری برای پردازش قراردادها دارند.

NXT: NXT یک پلتفرم عمومی زنجیره بلوکی است که قالب‌هایی آماده از قراردادهای هوشمند را ارائه می‌کند و افراد در انتخاب قرارداد موردنیاز خود با محدودیت‌ روبه‌رو هستند چون نمی‌توانند کدهای خود را منتشر کنند.

اتریوم: اتریوم یک پلتفرم زنجیره بلوکی عمومی است و بخش قرارداد هوشمند بسیار پیشرفته‌ای دارد به‌گونه‌ای که افراد می‌توانند قراردادهای خود را خودشان کدگذاری و پردازش کنند. تنها مسئله این است که افراد باید برای قراردادها یا قرارداد نویسی توکن‌های اتریوم پرداخت کنند.

قرارداد هوشمند چیست : سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تمام موضوعات مربوط به آموزش قرارداد هوشمند را برای شما بازگو کنیم. خواندید که این قرارداد پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند در تمامی صنایع نقشی مهم ایفا کند. این صنایع از بخش سلامتی و پزشکی تا خودرو، املاک و قانون نیز ادامه دارد . محدودیتی در این لیست پیدا نخواهد شد. همان‌طور که مدیر اجرایی اتریوم گوین وود می‌گوید:

توانایی قراردادهای هوشمند در تغییر وجوه مختلف جامعه بسیار چشمگیر است. این قراردادها می‌توانند تمام تحولات فنی را در جامعه ایفا کنند و این موضوع واقعاً هیجان‌انگیز است.

خلاصه مطلب
قرارداد هوشمند چیست : آموزش قرارداد هوشمند
عنوان مقاله
قرارداد هوشمند چیست : آموزش قرارداد هوشمند
توضیحات
شاید برای شما سؤال باشد که قرارداد هوشمند چیست و چه تفاوتی با قرارداد معمولی دارد. قرارداد هوشمند یا Smart contract، یک‌سری کد کامپیوتری است که بر روی زنجیره بلوکی بارگذاری می‌شود و در این قرارداد تمامی شروط مطرح شده به‌طور خودکار انجام می‌شوند. در این مقاله درمورد آموزش قرارداد هوشمند و مزایا و معایب آن خواهیم خواند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *