افزایش شرکت‌های آسیایی که از زنجیره بلوکی استلار استفاده می‌کنند

اشتراک با دوستان

استارت‌آپ تایلندی لایت‌نت (Lightnet) که بر روی شبکه زنجیره بلوکی استلار فعالیت می‌کند، اخیراً توانسته سرمایه‌ای 31.2 میلیون دلاری جذب کند. هدف از این جذب سرمایه، توسعه‌ی سیستم پرداخت برون‌مرزی در کشورهای آسیای جنوبی بوده است. زنجیره بلوکی استلار، رمز ارزی به همین نام نیز دارد.

این استارت‌آپ که در بانگ‌کوک قرار دارد، به‌تازگی اولین مرحله از برنامه‌ی جذب سرمایه خود را به اتمام رسانده است. برطبق یک خبرگزاری مالزیایی، در این برنامه شرکت‌های بزرگ مالی منطقه، از جمله شرکت سنگاپوری خدمات مالی و بانکداری اورسیز یونایتد (UOB)، و شرکت سرمایه‌گذاری کره‌ی جنوبی هانوا شرکت داشتند.

جایگزینی زنجیره بلوکی استلار به جای سیستم پرداخت SWIFT

با توجه به آنچه در گزارش‌ها آمده، استارت‌آپ لایت‌نت برنامه‌ی توسعه‌ای قدرتمندی ارائه داده که با توجه به آن می‌تواند سیستم پرداخت SWIFT را در تمام بازار آسیای جنوبی تغییر دهد. به گفته‌ی رئیس لایت نت، این برنامه به گونه‌ای در زنجیره بلوکی استلار طراحی شده که بتواند پرداخت‌های مالی کم‌هزینه و سریعی برای چهار میلیون انسان در قاره آسیا، فراهم کند. همچنین از مزایای دیگر این سیستم پرداخت این است که می‌تواند به کشورهایی که به سیستم‌های بانکداری دسترسی ندارند، تسهیلاتی ارائه کند.

آنچه شرکت لایت نت در توصیف از برنامه‌ی توسعه‌ای خود گفته این است که «این سیستم ابزاری بدون خطا برای کشورهای آسیا است و افراد می‌توانند پرداخت‌هایی واقعی و متمرکز را تجربه کنند.»

حضور سرمایه‌گذاران بزرگ منطقه در دنیای زنجیره بلوکی

برخی از سرمایه‌گذاران فعال در این پروژه، بانک ژاپنی سون، شرکت سرمایه‌گذاری HashKey، شرکت جذب سرمایه سنگاپوری Signum و یک شرکت جذب دارایی هنگ‌کنگی به نام یونی پرزیدنت هستند. با توجه به گزارش‌های ارائه شده، شرکت یونی پرزیدنت مالک 9000 شعبه قهوه استارباکس در چین و فیلیپین است.

مدیرعامل لایت‌نت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که پلتفرم اولیه Lightnet در زنجیره بلوکی استلار تکمیل شده و طبق برنامه‌ریزی‌ها، قرار است اولین تراکنش در سه ماهه‌ی اول سال 2020 انجام شود.

در صنعت پرداخت‌های اینترنتی رمزنگاری شده، نزدیک به 500 هزار شرکت مختلف فعالیت دارند. استارت‌آپ Lightnet در تلاش است با برخی سازمان‌های مشابه از جمله شرکت انتقال پول آمریکایی MoneyGram ادغام شود. از دیگر سازمان‌های محتمل برای همکاری، می‌توان به بانک ژاپنی سون، شرکت چینی پرداخت گوشی‌های همراه Yeahka و شرکت تایلندی پرداخت دیجیتالی Ksher اشاره کرد.

برطبق برنامه‌ریزی‌ها، این شرکت پیش‌بینی می‌کند تا سال 2023 بتواند سالیانه بیش از 50 میلیارد تراکنش را در شبکه‌ی خود عملی کند.

باید به این موضوع اشاره کرد که Lightnet تنها شرکت فعال در زمینه‌ی پرداخت‌های برون‌مرزی آسیا نیست. در هفته‌ی گذشته، ریپل (توکن XRP) که صاحب سومین رمز ارز بزرگ دنیا در بازار است، خبر از یک همکاری جدید را منتشر کرد. در این خبر، درمورد همکاری با یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های تایلند به نام Siam Commercial برای ساخت یک سیستم پرداخت آنی و ارزان در منطقه، صحبت شده است.

در گذشته، مدیرعامل ریپل سیستم پرداخت SWIFT را به دلایل مختلفی، ازجمله زمان‌بر بودن سیستم مورد نقد قرار داده بود. درمقابل، شرکت SWIFT در جولای 2019 بخش پرداخت آنی خود را راه‌اندازی کرده بود که زمان پرداخت‌ها از 13 تا 25 ثانیه به‌طول می‌انجامیدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *