تهران هوشمند با استفاده از فناوری بلاک چین

اشتراک با دوستان

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران از استفاده از هوش مصنوعی و بلاک چین برای برنامه‌های سال آینده‌ی تهران هوشمند خبر داد.

به نقل از خبرنگار سیتنا دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که با حضور مسؤولان شهری و معاون علمی ریاست جمهوری در برج میلاد برگزار شد گفت:

امروز خلاصه ای از آنچه خانواده‌ی بزرگ شهرداری در حوزه‌ی هوشمند سازی انجام داده را ارایه خواهیم کرد. ارائه‌ی خدمات دیجیتال به شهروندان، شفاف سازی و خدمات یکپارچه مهمترین محورها در برنامه‌ی تهران هوشمند است و در همین راستا، یکپارچه سازی و توسعه‌ی خدمات و استفاده از هوش مصنوعی و بلاک چین برای برنامه‌های سال آینده‌ی تهران هوشمند مورد توجه است.

وی افزود:

در سال آینده برنامه‌ریزی ما برای بهره گیری از تکنولوژی های جدید خواهد بود و توسعه‌ی هوشمند خدمات و ارایه بستر یکپارچه از برنامه های بلند مدت ماست.

فرجود با اشاره به رویدادهای پیش رو اظهار داشت:

در هفته‌ی تهران هوشمند هم مجموعه رویدادهایی نظیر چهارمین رویداد تهران نوآور، اولین گذر نوآور و اولین چالش هوش مصنوعی برگزار شد.

مدیرعامل فاوا شهرداری تهران گفت:

انتخابات الکترونیک در تهران در حوزه‌ی شورایاری ها اولین بار در تهران برگزار شد که اثر فناوری های نوین را بر زندگی شهری دیدیم و در ادامه سامانه‌ی هوشمند ناوگان خودرویی را راه اندازی کردیم.

وی اضافه نمود:

اولین کاری که در یک سال گذشته در دستور کار ما بود داشتن برنامه‌ی منسجم در پنج سرفصل بود که کلان پروژه هایی ذیل هر کدام از اینها اجرا شد که مهمترین سرفصل‌ها ارایه‌ی خدمات دیجیتال به شهروندان بود و در ادامه دومین سرفصل مهم ما بحث شفافیت بود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت:

حوزه‌ی دیگر بحث نوآوری و توجه به کسب و کارهای نوآور و راه اندازی مراکز نوآوری بود و اما در محور بعدی بحث حمل و نقل هوشمند و پاک را دنبال کردیم و به دنبال مدیریت ترافیک با استفاده از داده های هوشمند بودیم.

فرجود با اشاره به خدمات دیجیتالی به شهروندان گفت:

دیجیتالی شهروندی به معنای استفاده از سامانه های هوشمند را زیرساخت همه‌ی سرفصل ها است و تلاش شد تا اقدامات به گونه ای باشد که دسترسی های شهروندان به خدمات راحت تر باشد.

وی همچنین اضافه کرد:

یکی دیگر از اقدامات ما موضوع تجمیع سامانه‌ی بلیت بوده است به گونه ای که امروز همه‌ی بلیت های مورد نیاز شهروندان در یک سامانه و یک فرآیند قابل دسترس است.

فرجود از سامانه نامگذاری هوشمند اماکن خبر داد و گفت:

سامانه‌ی نامگذاری هوشمند اماکن و معابر را راه اندازی کردیم و سامانه‌ی ۱۳۷ توسعه یافت و اکنون شهروندان می توانند در بستر سامانه‌ی تهران من اقدام به ارسال عکس و فیلم کنند.

وی با اشاره به توسعه نقشه آنلاین تهران خاطرنشان کرد:

امروز نقشه آنلاین تهران توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است و در حدود ۱۴۰ لایه جدید به آن اضافه شده است و مسیر حمل و نقل عمومی هم به آن اضافه شده است.

فرجود افزود:

یکی دیگر از اقدامات ما بحث توسعه‌ی سامانه‌ی تهران من بود؛ به گونه ای که تعداد کاربران این سامانه از ۵۰۰ هزار نفر به ۲.۵ میلیون نفر امروز رسیده است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در پایان گفت:

در سال ۹۸ وارد فاز اجرایی پروژه ها شدیم و بیشتر پروژه ها مشارکتی بود و با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شد، اما در دو سال آینده به یکپارچه سازی و توسعه خدمات خواهیم پرداخت و سرویس های جدیدی ایجاد خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *