شبکه باز تلگرام یا TON و تاریخ راه‌اندازی آن

اشتراک با دوستان

بر طبق خبری که بخش تحقیق و توسعه تلگرام به‌تازگی منتشر کرده، شبکه باز تلگرام یا Telegram Open Network (TON) قرار است راه‌اندازی شود.

سازمان تحقیقات TON یک استارت‌آپ است که ابزار موردنیاز توسعه‌دهندگان TON را می‌سازد. مدیرعامل این سازمان در مصاحبه‌ای خبر راه‌اندازی شبکه تلگرام باز را تأیید کرد و گفت بخش تحقیقی TON مسئولیت راه‌اندازی و مدیریت صحت برنامه را به‌عهده خواهد داشت.

مقاله‌ای در کانال تلگرام مبنی بر این خبر منتشر شد که «سرمایه‌گذاران ایمیلی از طرف تیم سازنده TON دریافت کردند». در این مقاله به این موضوع اشاره شده که برای راه‌اندازی پروژه‌ی شبکه باز تلگرام، سرمایه‌گذاران باید تا تاریخ 16 اکتبر کلیدهای خصوصی خود را دراختیار تلگرام قرار دهند، و با استفاده از برنامه مولد کلید، توکن‌ها یا «گرام‌های» (Gram) موردنیاز را دریافت کنند.

در این خبر به موضوع کنترل و نظارت برنامه، بعد از راه‌اندازی نیز اشاره شده بود. به گفته‌ی تلگرام:

سرمایه‌گذاران باید مسئولین بعدی را انتخاب کنند. چراکه نه تلگرام و نه مؤسسه TON مسئولیت کنترل بعد از راه‌اندازی را به‌عهده نمی‌گیرد.

برطبق گزارش مجلات خبری، کد شبکه باز تلگرام یا TON در اوایل ماه سپتامبر منتشر شد. این موضوع باعث شد تا افراد بتوانند نودهای کامل، نودهای تأییدکننده و مرورگر بلوک را بررسی کنند.

برای اطلاعات درمورد تبعات رمز ارز تلگرام بر ریال، اینجا را مطالعه کنید.

برطبق توافقی که با سرمایه‌گذاران TON شکل گرفته، این برنامه نهایتاً تا آخر ماه اکتبر راه‌اندازی می‌شود. برنامه ساخت زنجیره بلوکی TON، توانست در اوایل سال 2018 نزدیک به 1.7 بیلیون دلار سرمایه جمع کند و به‌صورت برنامه‌ای کاملاً محرمانه ساخته شد. پاول دورف مدیرعامل تلگرام تاکنون هیچ صحبتی علنی درمورد وجود TON نکرده است.

تنها تأییدیه‌ی رسمی‌ای که تاکنون صورت گرفته، موضوع ثبت پروژه در کمیسیون بورس و تبادلات ایالت متحده (SEC) است، که در آن به نام پاول دورف و برادرش نیکولای دورف (مدیر طراح TON)  ذکر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *