رمزارزها و صنعت گردشگری در کشورهای در حال توسعه

اشتراک با دوستان

این روزها بیت‌کوین به عنوان اولین و مشهورترین رمزارز جهانی، روندی صعودی را پیش گرفته و نقل مجالس شده است. بیت کوین و دیگر رمزارزها علاوه بر این که یک دارایی برای سرمایه گذاری محسوب می شوند، یک روش پرداخت امن و فراگیر نیز هستند. در ادامه نگاهی به نقش این روش پرداخت در صنعت گردشگری کشورهای در حال توسعه داریم.

بیت کوین روز به روز در بین عموم مردم جا باز می کند و استفاده از آن به عنوان گزینه پرداخت هم برای مسافران و هم فروشندگان دارای مزایاست. با رمزارزها کارمزدها کمتر می شود، نیازی به تبدیل دلار به ارز کشورها نیست، به سهولت واریز و برداشت می شود و علاوه بر آن در طول زمان دستخوش تورم نمی گردد و ارزش آن نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش هم دارد.

لاتویا (latvia)

لاتویا (latvia)، یکی از اولین کشورهای توریستی که در آن از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت استفاده می شود. لاتویا کشوری کوچک با حدود 2 میلیون جمعیت در ساحل دریای بالتیک است که سواحل شنی و جنگل های متراکم آن، گردشگران بسیاری را به این کشور می کشاند. خط هوایی ایربالتیک (airBaltic) متعلق به این کشور، اولین خط هوایی است که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت برای خرید بلیط هواپیما قبول کرد. در سال 2014 این کار بسیار جسورانه بود و با انتقادهای بسیاری روبه رو شد اما امروز آن تصمیم ایربالتیک قابل تقدیر است.

تایلند (Thailand)

در سال 2013 بانک مرکزی تایلند بیت کوین را ممنوع کرد اما این ممنوعیت دیری نپایید و سال بعد این ممنوعیت برداشته شد. اولین جایی که در تایلند از رمزارزها برای پرداخت استفاده کرد، باغ تفریحی پاتایا بود که پرداخت با بیت کوین را به لیست روش های پرداخت خود اضافه نمود. مالک این باغ تفریحی دلیل جالبی برای این کار بیان کرد. او می گوید توریست های بسیاری به اینجا می آیند که فقط بیت کوین های خود را خرج کنند پس ما این امکان را باید برای آن ها فراهم می کردیم.

تایلند روند کندی را برای پذیرش بیت کوین و دیگر رمزارزها طی کرد و در ابتدا تنها کسب و کارهای کوچک و رستوران ها این ریسک را می پذیرفتند اما با اوج گیری ارزش رمزارزها این روند ترسع شد و حتی بانک Kasikornbank از ایجاد یک شبکه مالی بر پایه زنجیره بلوکی خبرداد.

فیلیپین (Philippines)

گرچه هنوز هم برخی از مناطق دنیا به اینترنت پر سرعت دسترسی ندارند، اما فیلیپین از کشورهایی بود که به سرعت به اینترنت 4G دسترسی یافت و این موضوع در فراگیر شدن سریع بیت کوین در این کشور بی تاثیر نبود.

به جرات می توان گفت که بیت کوین در فیلیپین بسیار محبوب تر است تا در تایلند و پذیرش بیت کوین بسیار سریع تر در فیلیپین اتفاق افتاد. یکی از پلتفرم هایی که از این موج خوب استفاده کرد، Coins.ph که کلیه خدمات رمزارزی را ارائه می کند. مردم فیلیپین، توریست ها و گردشگران با سامانه Coins.ph بسیاری از نیازهای خود را با پرداخت بیت کوین می توانند مرتفع کنند. از خرید و فروش بیت کوین و پرداخت صورت حساب ها گرفته تا خرید شارژ موبایل و پرداخت شهریه امکان پذیر شده است.

مکزیک (Mexico)

مکزیک را شاید بتوان پایتخت بیت کوین دانست. کشوری که 80 درصد مردم گوشی هوشمند دارند و 61  درصد بزرگسالان حساب بانکی ندارند!  این یک فرصت عالی برای رشد صنعت رمزارزی است. مردمی که به هر دلیل به بانک ها تمایل ندارند و با تکنولوژی های روز هم آشنا هستند. علاوه بر این محدودیت های ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در رابطه با مکزیکی های مقیم آمریکا باعث شده که این مردم انتقال پول با بیت کوین را نسبت به روش های دیگر ترجیح بدهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *