صمدی: بلاک چین قادر است مشکل ایران در حوزه تحریم را حل کند

اشتراک با دوستان

 مدیرعامل زنجیره بلوکی پارس و مشاور مدیر عامل تجارت الکترونیک پارسیان که به عنوان سخنران در نمایشگاه تراکنش ایران حضور داشت به نقش بلاک چین در حل مشکل تحریم پرداخت.

وی با بیان اینکه فناوری بلاک چین در حوزه پرداخت برون‌مرزی نیز کاربرد دارد گفت:

گفته می‌شود که بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی قادرند مسئله تحریم را حل کنند؛ اما واقعاً این‌طور نیست. اقتصاد ایران با اقتصاد بیت‌کوین قابل سنجش نیست؛ این دو بسیار با یکدیگر متفاوت‌اند. کریپتوکارنسی‌ها شاید بتوانند در سطح جزئی در حوزه پرداخت‌های خرد به بعضی از مسائل تحریم کمک کنند؛ اما بلاک‌چین قادر است مسئله ایران در حوزه تحریم را حل کند.

صمدی در ادامه افزود:

مشکل ما این است که هیچ بانک کارگزاری حاضر نیست با ایران همکاری کند. کانال اروپایی هم برای ایجاد بانک کارگزاری اما بسیار محدود شکل می‌گیرد. ایران می‌تواند از ظرفیت بیش از 100 شعبه خارجی بانک‌های کشور استفاده کند. هر کدام از آنها می‌تواند یک کارنسی را در شبکه بلاک‌چینی به شکل توکنایز شده تأمین‌کند. ایران می‌تواند از این ظرفیت برای  تبادلات بین‌المللی با بانک کارگزار خود بهره بگیرد. بنابراین مسئله تحریم با بیت‌کوین حل نمی‌شود؛ اما با بلاک‌چین می‌توان آن را حل کرد.

مدیرعامل زنجیره بلوک پارس در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه باید میان فناوری بلاک‌چین و کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) و بیت‌کوین تفکیک قائل شویم، گفت:

 متأسفانه در فضای عمومی جامعه کریپتوکارنسی و بیت‌کوین با شبکه‌های هرمی سنجیده می‌شوند و وقتی می‌خواهیم به اصل فناوری و ارزش افزوده ناشی از این فناوری بپردازیم با چالش بزرگی به نام نبود اعتماد مواجه می‌شویم. در صورتی که این فناوری برای ایجاد اعتماد آمده است؛ بنابراین در مورد فناوری بلاک‌چین که مرتبط با دفاتر توزیع‌شده است صحبت می‌کنیم. در این میان، کریپتوکارنسی‌ها محصول شناخته‌شده‌ای هستند؛ البته محصولات دیگری نیز در بلاک‌چین وجود دارند.

صمدی با پرداختن به این سوال که آیا در صنعت بانکداری باید سراغ بلاک‌چین خصوصی رفت یا عمومی؟ گفت:

 پاسخ این موضوع بستگی به رویکرد و استراتژی ما نسبت به بلاک‌چین دارد؛ اگر معتقدیم این فناوری همان ابزاری است که ساختارهای بازار مالی را تغییر می‌دهد، بدون شک باید سراغ بلاک‌چین عمومی برویم؛ اما اگر فقط برای رشد بخش‌های داخلی بانک‌ می‌خواهیم به آن توجه کنیم نسخه خصوصی بلاک‌چین، مناسب است.

وی همچنین در ادامه افزود:

 البته هیچ کدام از اینها نسخه قطعی نیستند؛ چون توصیه بزرگان حوزه بلاک‌چین این است که باید مسئله‌محور به آن پرداخت و نمی‌توان برای هر مسئله سراغ این فناوری رفت. بلاک‌چین حتما باید کارکرد و مزیت خود را برای آن موضوع داشته باشد؛ به همین دلیل نگاه مسئله‌محوری به این حوزه  باید به صورت بسیار جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

صمدی در بخشی از سخنان خود به فرصت مناسبی که اکنون بلاک چین برای حوزه کسب و کار بانک ها ایجاد نموده است پرداخت و اظهار کرد:

 بلاک‌چین، در مورد موضوع پرداخت فرد به فرد نیز کاربرد دارد. نکته مهم اینکه اگر بتوانیم پلت‌فرم مشترکی ایجاد و این نوع دارایی‌ها را در آن سر و سامان دهیم بازاری خواهیم داشت که می‌توانیم سرمایه‌مان را بر اساس شرایط آن و بازار جهانی شیفت کنیم. مثلاً وقتی اونس افزایش قیمت می‌دهد ملک‌ خود را می‌فروشیم و آن را به اونس تبدیل می‌کنیم؛ بدون اینکه بخواهیم درگیر کارگزار و بروکراسی‌های عجیب و غریب شویم. معتقدم؛ بلک‌چین یک فرصت و پنجره طلایی برای بانک‌هاست تا در شرایط بد اقتصادی مسائل خود را حل کنند؛ اما بلاک‌چین یک درایور در حوزه کسب و کار است نه در حوزه آی‌تی بانک‌ها. امیدوارم حوزه کسب و کار بانک‌ها این فرصت را بهتر از بخش آی‌تی درک کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
محمد جواد صمدی: بلاک چین قادر است مشکل ایران در حوزه تحریم را حل کند
عنوان مقاله
محمد جواد صمدی: بلاک چین قادر است مشکل ایران در حوزه تحریم را حل کند
توضیحات
 مدیرعامل زنجیره بلوک پارس و مشاور مدیر عامل تجارت الکترونیک پارسیان که به عنوان سخنران در نمایشگاه تراکنش ایران حضور داشت به نقش بلاک چین در حل مشکل تحریم پرداخت.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *