ایردراپ چیست : دریافت رمز ارز رایگان

اشتراک با دوستان

برای کسب درآمد از رمز ارز ها راه‌های زیادی وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها امن و قانونی نیستند. با این‌حال یکی از راه‌های کسب درآمد از رمز ارز، ایردراپ (Airdrop) یا دریافت رمز ارز رایگان است. برخی از شما که عبارت «ایردراپ» را می‌خوانید ممکن است بپرسید ایردراپ چیست. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تمام موضوعات مربوط به ایردراپ را برای شما توضیح دهیم.

ایردراپ چیست و در دنیای رمز ارز چه معنایی دارد؟

ایردراپ رمز ارز، فرایند توزیع رمز ارز است. در این فرایند دارندگان یک ارز مشخص (مثل بیت کوین، اتریوم یا غیره) انتخاب می‌شوند و میزان مشخصی توکن یا کوین به‌‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

به بیان دیگر، اگر شما کوین پایه‌ای که ایردراپ روی آن انجام می‌شود را داشته باشید، به‌طور خودکار می‌توانید کوین یا توکن‌های دیگری نیز دریافت کنید. دلیل نام‌گذاری ایردراپ (قطره‌هایی از هوا) نیز همین است چرا که رمز ارز رایگان به برخی دارندگان پاداش داده ‌می‌شود.

شاید برای شما سؤال باشد که اصلاً چرا این ایردراپ ها اتفاق می‌افتند. دلایل مختلفی چون فورک ها، بازاریابی، فرایند توزیع و ساختار نامتمرکز زنجیره بلوکی به ایردراپ منجر می‌شوند. اما بیایید این دلایل را دقیق‌تر بررسی کنیم.

ایردراپ بیت کوین چیست؟

زمانی که ایردراپ بیت کوین رخ می‌دهد، مسئولین پروژه ایردراپ تصمیم می‌گیرند تا میان دارندگان بیت کوین، رمز ارز توزیع کنند. یکی از دلایل این کار افزایش نقدینگی و فعالیت‌های اقتصادی است. ایردراپ بیت کوین نقش بازاریابی نیز دارد و می‌تواند دارندگان بیت کوین را به سرمایه‌گذاری بیشتر تشویق کند.

ایردراپ چیست : دلیل‌های وقوع ایردراپ رمز ارز

عوامل بسیاری در ایردراپ رمز ارز دخیل هستند. از عوامل انگیزشی و تبلیغاتی گرفته تا توزیع حقیقی رمز ارز ها را می‌توانید متصور شوید. برخی از عوامل ایردراپ رمز ارز از این قرارند:

توزیع برابر توکن ها

یکی از دلایل اصلی توزیع برابر توکن‌ها و کوین‌ها، جلوگیری از متمرکز شدن حجم بالایی از رمز ارز ها است. با این کار جریان نقدینگی نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، در سال 2017 پلتفرم Omise پنج درصد از رمز ارز خود به‌نام OmiseGO را به دارندگان اتریوم پاداش داد.

شاید فکر کنید این کار چه نفعی برای Omise دارد. مطمئن باشید این پلتفرم هم نفع خود را خواهد برد. درواقع، شرکت Omise با این کار باعث شد تا دارندگان اتریوم نیز در توزیع گسترده‌تر ارز آن‌ها دستی داشته باشد، چرا که افراد بسیاری با استفاده از ارزهای دریافتی به تجارت خواهند پرداخت.

پاداش به سرمایه‌گذاران اولیه

بسیاری از مؤسسان رمز ارز ها به‌دنبال تشکر از کسانی هستند که اولین بار به آن‌ها اعتماد کرده و از آن‌ها خرید کرده‌اند. چه راهی بهتر از اینکه به کاربران خود توکن‌های جدید بیشتری هدیه دهند، آن‌هم به‌طور رایگان!

تأثیر دیگری که دریافت رمز ارز رایگان در دیدگاه سرمایه‌گذاران اولیه ایجاد می‌کند این است که این افراد به نگه‌داری رمز ارز های اولیه خود مشتاق‌تر می‌شوند، و در نهایت این کار واقعاً پاداش خوبی محسوب می‌شود.

در اکثر اوقات، ایردراپ ها برای آگاهی عمومی اتفاق می‌افتند و برای این منظور دارندگان رمز ارزهای محبوبی چون اتریوم، والتون و غیره را مورد هدف قرار می‌دهند.

بازاریابی و ایجاد تأثیرات انگیزشی

این روش امروزه بسیار محبوب و شایع است و دریافت رمز ارز رایگان همیشه موضوعی قابل‌توجه است.. در این روش برای تبلیغات و یا جذب سرمایه برای شرکت‌ها و تجارت‌های دیگر، ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز رخ می‌دهد. ممکن است جملات تبلیغاتی این‌چنینی در وب‌سایت‌های مختلف ببینید:

 • 125 هزار دلار در توکن TEU، تنها برای 15 هزار شرکت‌کننده‌ی برتر در ایردراپ!
 • تنها با عضویت در تلگرام 60 توکن REPU دریافت کنید!
 • پیشنهاد ایردراپ عجیب #ApolloDAE  برای کاربران تلگرام!
 • با عضویت در این سایت 50 توکن SYN رایگان دریافت کنید!

تمام این پیام‌های تبلیغاتی عضویت، مراجعه به وب‌سایتی خاص، یا وارد شدن به یک سایت و غیره که در کنار محتوایی سخاوتمندانه از ایردراپ استفاده می‌کنند، همگی در تلاش هستند تا با تأثیراتی انگیزشی به هدف موردنظر خود برسند.

هارد فورک

فورک یک روش محبوب و رایج دیگر است که در آن کوین جدید ساخته می‌شود و میان دارندگان رمز ارز های اصلی و پایه چون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و مونرو، توزیع می‌شود. پلتفرم CoinSutra در فورک های گذشته از برخی ایردراپ‌ها پشتیبانی کرده که تعدادی از آن‌ها را می‌توانید در زیر ببینید:

 1. Bitcoin Cash
 2. Bitcoin Gold
 3. Bitcoin Diamond
 4. Litecoin Cash

تا اینجا متوجه شدید ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز چیست و به چه دلیل‌هایی رخ می‌دهد. اما برسیم به سؤال یک میلیون دلاری! چگونه بفهمیم ایردراپ چگونه و کجا برگزار می‌شود؟

ایردراپ چیست : چگونه از برگزاری ایردراپ رمز ارز باخبر شویم؟

راه‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که خود را در جریان اخبار رمز ارز ها قرار دهید و به عضویت مجلات و وب‌سایت‌های خبری رمز ارز ها دربیایید. نکته‌ی مهم این است که همه‌ی ایردراپ ها چندان ارزشی ندارند و لزومی ندارد در همه‌ی آن‌ها مشارکت داشته باشید. حتی گاهی ممکن است برخی از آن‌ها با نیت سوء و کلاه‌برداری شکل گرفته باشند. در اینجا می‌توانید با دو پلتفرم معتبر آشنا شوید که اخبار ایردراپ ها را نیز منتشر می‌کنند:

علاوه بر این، پلتفرم توییتر و فروم‌های مربوط به بیت کوین نیز محیط مناسبی برای پیگیری این اخبار هستند.

ایردراپ چیست : چگونه ایردراپ رمز ارز مجانی بگیریم؟

در قسمت قبل‌تر دلایل وقوع ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز را توضیح دادیم. با توجه به اینکه کدام روش انتخاب شود، روش‌های دریافت رمز ارز رایگان نیز متفاوت خواهد شد.

برای مثال

در روش فورک، فرد یا باید از اطلاعات کلید شخصی خود مطلع باشد یا باید درمورد نحوه‌ی ارتباط و اتصال آدرس خود با کلیدهای شخصی‌اش اطلاع داشته باشد. برای همین بهتر است فرد از کیف پول‌هایی برای نگه‌داری رمز ارز خود استفاده کند که از طریق آن‌ها می‌تواند کلیدهای شخصی خود را مدیریت کند. برخی از این کیف پول‌ها را می‌توانید در اینجا پیدا کنید:

گاهی نیز دریافت توکن‌های مجانی بسیار آسان است و با انجام یک سری کارها می‌توانید در ایردراپبیت کوین یا رمز ارز شرکت کنید. کارهایی چون:

 • عضویت در یک سایت
 • باز انتشار یک توئیت
 • سر زدن به یک صفحه یا به اشتراک‌گذاری یک صفحه با دوستان
 • پیوستن به تلگرام
 • یا پیوستن به دیگر رسانه‌های اجتماعی

ایردراپ چیست : برای ایردراپ رمز ارز به چه کیف پولی نیاز داریم؟

معمولاً ایردراپ ها بر روی زنجیره بلوکی ارزهایی چون اتریوم و بیت کوین اتفاق می‌افتند و تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که در یک صرافی حساب داشته باشید. بااین‌حال گاهی دیده شده افرادی که مسئول برگزاری ایردراپ‌ها هستند، اعلام می‌کنند شرکت‌کنندگان باید یک نوع خاص از کیف پول را داشته باشند. ممکن است در برخی اخبار مربوط به برگزاری ایردراپ این جمله را ببینید « ERC20 non-exchange wallet». این عبارت یعنی کیف پولی که بر روی وب‌سایت‌های صرافی‌ها قرار نداشته باشد.

از کیف پول‌های خوش‌نامی که به صرافی مربوط نمی‌شوند، می‌توان از Exodus و Jaxx نام برد. اما عبارت ERC20 به چه معناست؟ این عبارت یعنی هر کیف پولی که از سیستم زنجیره بلوکی اتریوم  پشتیبانی کند. برخی توکن‌ها از پروتکل بیت کوین پیروی می‌کنند، برخی از اتریوم و غیره. برای همین باید بدانید کیف پول شما از چه نوع توکنی پشتیبانی خواهد کرد.

ایردراپ

ایردراپ چیست : سخن پایانی

امروزه محبوبیت رمز ارز ها با سرعت بالایی در حال افزایش است، و هم‌راستا با آن کلاه‌برداری‌هایی که در این زمینه شکل می‌گیرد نیز در حال افزایش است. پس اگر اخباری در زمینه‌ی تقلب در ایردراپ‌ها خواندید تعجب نکنید.

بهترین راه برای دوری از این کلاه‌برداری‌ها، آگاهی است و باید هرچه بیشتر دانش و اطلاعات خود را در زمینه‌ی رمز ارز ها بیشتر کنید. قبل از آنکه بتوانید از خود در برابر استفاده‌های سوء محافظت کنید، باید بدانید این کلاه‌برداری‌ها به چه صورت انجام می‌شوند.

اغلب در یک پروژه‌ی غیرواقعی ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز، درمورد کلید شخصی شما سؤال می‌شود و از شما می‌خواهند این اطلاعات را وارد کنید. این اتفاقات بیشتر در شبکه‌های تلگرام و توییتر انجام می‌شود و افراد با ساخت کانال‌هایی شبیه کانال‌های معتبر اطلاعات افراد را به سرقت می‌برند. در ادامه‌ی این پیام‌ها اغلب لینکی قرار داده می‌شود و افراد با کلیک بر روی آن لینک به صفحاتی از پیش تعیین شده می‌روند که باعث می‌شود بدافزاری بر روی سیستم آن‌ها نصب شود و یا اطلاعاتشان به جای اشتباهی برود.

یک راه عالی برای دوری از کلاه‌برداری، چک کردن و رفتن به سایت‌های اصلی پروژه‌های ایردراپ است. به‌طور قطع اگر شرکتی بخواهد ایردراپ برگزار کند، می‌توانید آگهی مربوط به آن را در شبکه‌های اجتماعی رسمی همان شرکت بیابید و لینک‌های صحیح و مرتبط را در آنجا پیدا کنید.

در مقالات گذشته چندین بار ذکر شده که یکی از ویژگی‌های بازار رمز ارز، نامتمرکز بودن آن است و هیچ مرجع قانونی بر آن‌ها نظارت ندارد. که البته همین موضوع در کنار مزایایی که برای کاربرانش فراهم می‌کند، می‌تواند امکان تقلب و دزدی را نیز افزایش دهد.

پروژه‌های واقعی که روی زنجیره بلوکی صورت می‌گیرند، هیچ‌گاه درمورد اطلاعات خصوصی شما و یا کیف پولتان سؤالی نمی‌کنند. پس هیچ‌گاه کلید شخصی خود را در پلتفرمی که این گزینه را به عنوان اطلاعات اجباری از شما می‌خواهد وارد نکنید. سرقت اطلاعات و هکینگ در دنیای رمز ارز بسیار شایع است و به‌طور قطع هیچ‌کس نمی‌خواهد قربانی این حملات قرار گیرد.

خلاصه مطلب
ایردراپ چیست : آموزشی جامع درباره‌ی ایردراپ رمز ارز
عنوان مقاله
ایردراپ چیست : آموزشی جامع درباره‌ی ایردراپ رمز ارز
توضیحات
برای کسب درآمد از رمز ارز ها راه‌های زیادی وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها امن و قانونی نیستند. با این‌حال یکی از راه‌های کسب درآمد از رمز ارز، ایردراپ (Airdrop) است. برخی از شما که عبارت «ایردراپ» را می‌خوانید ممکن است بپرسید ایردراپ چیست. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تمام موضوعات مربوط به ایردراپ را برای شما توضیح دهیم.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *