بیت کوین کش چیست و چگونه به وجود آمد؟

اشتراک با دوستان

بیت کوین کش از آگوست 2017 به بازار معرفی شده و تاکنون روند روبه رشد خوبی را طی کرده به‌گونه‌ای که جزو 5 رمز ارز برتر قرار گرفته است. اما بیت کوین کش چیست.

هر روزی که می‌گذرد بیت کوین محبوب‌تر و شناخته‌شده‌تر می‌شود، و درعین‌حال سرعت تراکنش‌های آن نیز آهسته و آهسته‌تر می‌شود. از طرفی هزینه‌ی کارمزد هر تراکنش نیز در حال افزایش است. برای آنکه این مسائل بهبود یابد، بیت کوین کش یا BCH ساخته شد. ببینیم بیت کوین کش چیست و چگونه می‌توان آن را خریداری کرد. در این مقاله تمام سؤالات شما درمورد بیت کوین کش پاسخ داده خواهد شد.

بیت کوین کش چیست ؟

تولیدکنندگان بیت کوین به‌دنبال بهبود فناوری بیت کوین بودند که به بیت کوین کش رسیدند. یکی از مشکلات بیت کوین زمان پردازش آن است. هرچه افراد بیشتری از آن استفاده کنند، مدت زمان پردازش هر تراکنش نیز طولانی‌تر می‌شود. این موضوع یعنی، نرخ تراکنش‌های هر دستمزد نیز افزایش می‌یابد.

بیت کوین کش چیست

روزبه‌روز به محبوبیت رمز ارز ها اضافه می‌شود و با وجود حواشی‌ای که برای بیت کوین به‌وجود آمد، علاقه‌مندان بیت کوین نیز دریافتند که این موضوع به‌زودی به مشکل بزرگی تبدیل می‌شود. در پی پیدا کردن یک راه‌حل مناسب، برنامه‌نویسان دو ایده مطرح کردند:

ایده اول. فرمت هر بلاک تغییر پیدا کند.

اجازه دهید با یک مثال عینی برای شما توضیح دهیم. تصور کنید می‌خواهید اطلاعات تراکنش هر بیت کوین را روی یک کاغذ سفید یادداشت کنید. اول باید آدرس کیف پولی فرستنده و دریافت‌کننده را بنویسید و سپس باید امضای تأیید هر یک از انتقالات و دریافت‌ها را یادداشت کنید. نیازی به توضیح بیشتر نیست! باکمی فکر و تصور این مثال می‌توانید بفهمید که این اطلاعات حجم زیادی از کاغذ شما را پر خواهند کرد و برای ثبت آن‌ها به تعداد خیلی زیادی کاغذ سفید نیاز دارید.

در این مثال برنامه‌نویسان پیشنهاد کردند که هر برگ کاغذ را به دو برگ کاغذ تبدیل کنیم. بر روی یکی از این برگ‌ها اطلاعات آدرس ارسال‌کننده و دریافت‌کننده یادداشت می‌شود و بر روی کاغذ دیگر، اطلاعات امضای تأیید تراکنش‌ها. در این حالت فضای اضافی بیشتری در هر برگ باقی می‌ماند و تراکنش‌های بیشتری را می‌توان در هر برگ ثبت کرد.

ایده دوم. سایز بلاک افزایش یابد.

برخی از برنامه‌نویسان چندان موافق این ایده نبودند. آن‌ها معتقد بودند، تغییر فرمت بلاک‌ها به لحاظ فنی باعث افزایش سرعت تراکنش بیت کوین می‌شود، ولی این موضوع موقتی خواهد بود. چراکه زمانی خواهد رسید که شبکه‌ی بیت کوین از این هم محبوب‌تر خواهد شد و آن زمان باز هم به بهبود سیستم نیاز پیدا خواهد کرد.

این دسته از برنامه‌نویسان باور داشتند که بهترین راه افزایش سرعت بیت کوین، افزایش اندازه‌ی هر بلاک خواهد بود.

بیت کوین کش چیست

این ایده را نیز با یک مثال عینی توضیح دهیم: کاغذ سفیدی به بلندی 10 سانتی‌متر تصور کنید. این اندازه همان اندازه‌ی بلاک است (در بیت کوین، اندازه‌ی بلاک 1 مگابایت است). به پیشنهاد این دسته از برنامه‌نویسان، با افزایش اندازه‌ی بلاک، تراکنش‌های بیشتری می‌توانند ثبت شوند.

در این مثال، پیشنهاد می‌شود اندازه‌ی کاغذ دو برابر شود (برای مثال 2 مگابایت برای بیت کوین). درواقع ایده‌ی اصلی بدین‌صورت است که اندازه‌ی بلاک را تا 8 برابر بیشتر افزایش دهند. هدف از پیشنهاد این ایده افزایش استفاده از بیت کوین و انجام تراکنش‌های بیشتر با این رمز ارز است و برای عملی ساختن این موضوع اندازه‌ی بلاک‌ها باید افزایش یابد.

کدام راه‌حل انتخاب شد؟

باید به این نکته اشاره کنیم که درمورد بیت کوین، تنها با موافقت اکثر مردم می‌توان تغییراتی در سیستم اعمال کرد. برنامه‌نویسان برای آنکه بتوانند راه‌حل مناسب را انتخاب کنند، هر دو ایده را به رأی گذاشتند. فکر می‌کنید کدام ایده انتخاب شد؟ ایده‌ی اول!

ایده‌ی اول با 97 درصد موافقت جمعی انتخاب شد. بااین‌حال، برای آنکه برنامه‌نویسان بتوانند تغییرات موردنظر خود را بر روی زنجیره بلوکی بیت کوین اعمال کنند، باید هارد فورک را در سیستم اجرایی کنند.

باید بدانید که طبیعتاً برنامه‌نویسانی که با ایده‌ی دوم موافق بودند، چندان از این تصمیم خشنود نشدند. به همین دلیل تصمیم گرفتند هارد فورک را اجرایی کنند که در نتیجه به بیت کوین کش رسیدند.

یادآوری: فورک به معنای ایجاد یکسری تغییر یا به‌روزرسانی در ساختار زنجیره بلوکی است. در سافت فورک یا فورک نرم، یکسری قوانین تغییر می‌کنند، اما بلاک‌های جدید همچنان در سیستم قابل‌شناسایی هستند. اما در هارد فورک یا فورک سخت، بلاک‌های جدید در یک زنجیره‌ی بلوکی مجزا اجرا می‌شوند (همانند بیت کوین کش).

بیت کوین کش چیست : نحوه کار بیت کوین کش چگونه است؟

بیت کوین کش به‌طور رسمی در آگوست سال 2017 منتشر شد. به لحاظ ساختار، بیت کوین کش بسیار شبیه به بیت کوین است و حتی در تعداد نیز همانند بیت کوین، 21 میلیون است.

جالب است بدانید تمام افرادی که در زمان انتشار بیت کوین کش، بیت کوین نگه‌داری می‌کردند، از شبکه بلاکچین بیت کوین کش، BCH  رایگان دریافت کردند! این دریافت به‌صورت یک‌به‌یک بوده است. یعنی اگر فردی در زمان ایجاد بیت کوین کش، 1 عدد بیت کوین داشته، 1 عدد بیت کش نیز دریافت کرده است.

هدف اصلی از ساخت بیت کوین کش این بود که ارزی برای انجام پرداخت‌ها وجود داشته باشد. این جمله یعنی، همان‌طور که کاربران بیت کوین می‌توانند بیت کوین ارسال و دریافت کنند، کاربران بیت کوین کش نیز می‌توانند عملیات مشابهی انجام داده و حتی با آن سرمایه‌گذاری کنند. اما تفاوت در سرعت و هزینه است. بدین معنا که تراکنش‌های صورت گرفته با بیت کوین کش بسیار سریع‌تر و کارمزد پایین‌تری دارند.

بسیاری از افراد چنین فرض می‌کردند که، مردم با دریافت بیت کوین کش های مجانی خود به‌سرعت آن‌ها را به فروش خواهند رساند، با اینکه چنین اتفاقی نیفتاد. با شروع خوبی که این ارز در آگوست سال 2017 داشت، این ارز پس از مدتی جزو 5 ارز برتر قرار گرفت و همچنین در بروکر Coinbase نیز به ارز محبوبی برای خریدوفروش تبدیل شد.

چنان‌که گفته شد این ارز بسیار نوپا است و زمان زیادی از انتشار آن نمی‌گذرد. از همین رو تاجران بسیاری هنوز در پذیرش آن شک دارند و در مقایسه با بیت کوین هنوز معامله‌ی چندانی با آن صورت نمی‌گیرد. اما براساس آمار ارائه شده، پذیرش این ارز روزبه‌روز در حال افزایش است و افراد بیشتری از آن در پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند.

پلتفرمی با نام AcceptBitcoinCash وجود دارد که در آن لیست تاجران و شرکت‌هایی که بیت کوین کش می‌پذیرند آورده شده است. جالب است که بدانید در این پلتفرم شرکت‌های بسیار متنوعی را می‌توانید پیدا کنید. برخی از این شرکت‌ها در زمینه‌ی گردشگری، لوازم آرایشی، محصولات بدن‌سازی، پوشاک و غیره فعالیت می‌کنند.

بیت کوین کش چیست : نحوه‌ی خرید بیت کوین کش

دریافتید که بیت کوین کش چیست اما ممکن است هنوز درمورد خرید بیت کوین کش اطلاع چندانی نداشته باشید.

ساده‌ترین راه برای خرید بیت کوین کش استفاده از صرافی رمزارز یا کارگزاری است. صرافی Coinbase یکی از محبوب‌ترین صرافی های رمز ارز است که کارکرد آسانی نیز دارد. شما با استفاده از ارز کشوری، کارت اعتباری و یا حساب بانکی نیز می‌توانید بیت کوین کش خریداری کنید. در این صرافی‌ها شما می‌توانید یک رمز ارز متفاوت (برای مثال بیت کوین) را نیز به بیت کوین کش تبدیل کنید. براساس گزارش صرافی‌ها، بیت کوین کش در حال‌حاضر یکی از محبوب‌ترین سکه‌های بازار است.

بیت کوین کش چیست : نحوه‌ی استخراج بیت کوین کش

همچون اکثر رمز ارز ها، بیت کوین کش نامتمرکز است و هیچ فرد یا منبع قدرتی بر شبکه‌ی آن کنترل و نظارت ندارد.

یادآوری: اگر شبکه‌ای متمرکز باشد، یعنی یک شخص حقیقی یا حقوقی بر آن نظارت دارد و آن را کنترل می‌کند. برای مثال یاهو (Yahoo) یک شبکه‌ی متمرکز است که تمام اطلاعاتش بر روی یک سرور متمرکز ذخیره می‌شود. در سال 2015 یاهو مورد حمله قرار گرفت و هکرها توانستند به بیش از 500 میلیون اطلاعات شخصی کاربران یاهو دسترسی پیدا کنند. چنین حملاتی در شبکه‌های نامتمرکز (همچون بیت کوین کش) امکان‌پذیر نیست.

به‌هرحال، هر سیستم نامتمرکزی برای آنکه بتواند تراکنش‌ها را تأیید کند، به یکسری نود یا کامپیوتر نیاز دارد. اما تراکنش‌ها چگونه تأیید می‌شوند؟ افرادی به‌نام ماینرها یا استخراج‌کنندگان وجود دارند که با استفاده از قدرت محاسبه‌ی کامپیوتر، معادلات ریاضی موجود در زنجیره بلوکی را حل می‌کنند. زمانی که نود معادله‌ای را در شبکه حل می‌کند، یک تراکنش را مورد تأیید قرار می‌دهد. حل مسئله و تأیید تراکنش، به یک جایزه منجر می‌شود. در استخراج بیت کوین کش، به این جایزه سکه‌ی بیت کوین کش گفته می‌شود.

در عصر حاضر، کسب درآمد از استخراج رمز ارز بسیار دشوار شده است و تنها کسانی که ابزار قدرتمند برای حل مسائل را دراختیار دارند می‌توانند به این جایزه‌ها برسند. باید بدانید که خریداری این ابزار قدرتمند نیازمند هزینه‌ی مبلغ بسیار بالایی است. بااین‌حال راه‌های دیگری نیز برای استخراج بیت کوین کش وجود دارد. شاید اصطلاح «استخر استخراج» را شنیده باشید. در این استخرها تعداد زیادی از ماینرها با یکدیگر همکاری می‌کنند. این همکاری برای این است که استخراج‌کنندگان بتوانند کامپیوترها و منابع قدرت خود را برای حل مسائل با یکدیگر ترکیب کنند و پاداش معادلات که بیت کوین کش است را دریافت کنند.

اگر استخر استخراجی که در آن فعالیت می‌کنید بتواند یک تراکنش بیت کوین کش را تأیید کند، آنگاه پاداش به‌طور مساوی میان اعضا تقسیم می‌شود. در اینجا تعدادی از استخرهای استخراج بیت کوین کش را می‌توانید ببینید:

بیت کوین کش چیست : سخن پایانی

امیدواریم با مطالعه‌ی این مقاله توانسته باشید به سؤال «ب بیت کوین کش چیست» پاسخ دهید. در اینجا فهمیدید که بیت کوین کش به چه دلیل به‌وجود آمد و حتی درمورد خرید بیت کوین کش و سرمایه‌گذاری در این رمز ارز نیز مطالعه کردید. برای شروع خرید بیت کوین کش بروکرها و صرافی‌های بسیاری وجود دارند بااین‌حال Coinbase به‌دلیل ساختار آسانی که دارد برای افراد تازه‌کار مناسب‌تر خواهد بود.

در بخش استخراج بیت کوین کش خواندید که از چه طریقی می‌توان کسب درآمد نمود ولی به یاد داشته باشید که قبل از شروع کار استخراج، باید هزینه‌ی بالایی برای وسایل و کامپیوترهای موردنیاز آن کنار بگذارید.

خلاصه مطلب
 بیت کوین کش چیست و چگونه به وجود آمد؟
عنوان مقاله
بیت کوین کش چیست و چگونه به وجود آمد؟
توضیحات
هر روزی که می‌گذرد بیت کوین محبوب‌تر و شناخته‌شده‌تر می‌شود، و درعین‌حال سرعت تراکنش‌های آن نیز آهسته و آهسته‌تر می‌شود. از طرفی هزینه‌ی کارمزد هر تراکنش نیز در حال افزایش است. برای آنکه این مسائل بهبود یابد، بیت کوین کش یا BCH ساخته شد. اما بیت کوین کش چیست و چگونه می‌توان آن را خریداری کرد. در این مقاله تمام سؤالات شما درمورد بیت کوین کش پاسخ داده خواهد شد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *