زنجیره بلوکی به زبان ساده + ویدیو

اشتراک با دوستان

زمانی که بیت کوین در سال 2009 به وجود آمد، تمام دنیا به خاطر ارزهای دیجیتال هیجان‌زده شدند. امروزه بیش از 1500 نوع ارز مختلف وجود دارد که برای خرید، فروش، و تجارت عرضه می‌شوند! بااین‌حال، مهم‌ترین فناوری‌ای که تاکنون در این بستر به وجود آمده، فناوری زنجیره بلوکی است. ولی زنجیره بلوکی چیست؟ اگر به دنبال یک تعریف ساده و قابل‌فهم از زنجیره بلوکی هستید، جای درستی را انتخاب کرده‌اید! اگرچه این فناوری تا حدودی پیچیده است، ولی تلاش می‌کنیم با مثال‌هایی از دنیای واقعی و کلمات ساده و قابل‌فهم، از الف تا ی آن را برای شما توضیح دهیم!

در این مقاله آموزشی با موضوع چگونگی کارکرد فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین شروع خواهیم کرد، و در ادامه‌ی بحث به فواید این فناوری نسبت به سیستم‌های گذشته می‌پردازیم. همچنین، برای شما مثال‌هایی در این باب خواهیم زد که این فناوری در زندگی روزانه به چه صورتی می‌تواند به کار رود. پس انتظار کافی‌ست و بیایید ببینیم فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین واقعاً چیست؟! برای شروع ویدیوی آموزشی زیر را ببینید و با ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

 

 

فناوری زنجیره بلوکی چیست؟

در ساده‌ترین حالت، زنجیره بلوکی آن نوع از فناوری‌ست که افراد را قادر می‌سازد ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین را ارسال و دریافت کنند. بااین‌حال، این فناوری فراتر از یک سیستم پرداخت است. زمانی که ساتوشی ناکاموتو اولین ارز دیجیتال دنیا (بیت کوین) را ساخت، در کنارش یک پروتکل به نام زنجیره بلوکی نیز به‌وجود آورد.

جالب‌ترین موضوعی که در مورد زنجیره بلوکی وجود دارد، این است که هیچ فرد یا منبع قدرتی بر روی آن کنترل ندارد. در مقابل، معاملات همگی از طریق جامعه‌ی آنلاین تأیید می‌شوند، که این موضوع باعث دم تمرکز آن در دست فرد خاصی می‌شود. این پروتکل از فواید بسیاری چون شفافیت، سرعت، و امنیت برخوردار است که در ادامه با جزئیات به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نمی‌توان گفت که موضوعیت اصلی فناوری زنجیره بلوکی تنها با معاملات مالی مرتبط است، بلکه این فناوری را می‌توان در هر نوع صنعتی به کار برد.

ازآنجاکه زنجیره بلوکی نامتمرکز است، همه‌ی افراد می‌توانند به داده‌های مشابه دسترسی داشته باشند (مگر آنکه زنجیره بلوکی موردنظر خصوصی باشد و در شرکت‌ها استفاده شود). یعنی، زمانی که یک تراکنش مالی صورت می‌گیرد و کاملاً تأیید می‌شود، اطلاعات آن در زنجیره بلوکی برای همه‌ی قابل‌رؤیت است.

این اتفاق بسیار شبیه به دفتر کل حسابداری در دنیای واقعی است. در یک دنیای واقعی، حسابدار شرکت می‌تواند تمام تراکنش‌های مالی که تاکنون صورت گرفته‌اند، و همچنین ترازهای حساب‌ها را ببیند. بااین‌حال، برخی ارزهای مجازی چون بیت کوین و اتریوم عمومی هستند و ازاین‌رو همه‌ی مردم می‌توانند اطلاعات تراکنش‌های مالی را ببینند.

زمانی که صحبت از تعریف زنجیره بلوکی می‌شود، می‌توان به هزاران نکته‌ی مختلف اشاره کرد. ازاین‌رو بهتر دیدیم تمام این نکات را به تکه‌های کوچک تقسیم کنیم و به صحبت در مورد آن‌ها بپردازیم. در قسمت بعدی درس «زنجیره بلوکی چیست» به این موضوع می‌پردازیم که اصلاً چرا این فناوری زنجیره بلوکی نامیده شده است.

 

تعریف زنجیره بلوکی: علت نام‌گذاری زنجیره بلوکی چیست؟

تعاریف مختلفی از زنجیره بلوکی ارائه‌شده است که همگی درنهایت به یک سو می‌روند. ساده‌ترین راه برای توضیح این فناوری این است که کلمه‌ی زنجیره بلوکی را به دو بخش «زنجیره» و «بلوک» تقسیم کنیم.

یک کامیون را تصور کنید که در دنیای واقعی تعداد زیادی جعبه را از مقصد الف به مقصد ب می‌برد. در دنیای ارزهای مجازی، این کامیون «بلوک» است و هر جعبه که در این کامیون است، یک تراکنش مالی مجزا است.

کامیون = بلوک

جعبه‌ها = تراکنش‌های مالی

کامیون، تعداد زیادی جعبه حمل می‌کند = بلوک، تعداد زیادی تراکنش مالی حمل می‌کند.

زنجیره بلوکی به زبان ساده + ویدیو

 

درسته! ممکن است عجیب به نظر برسد. ولی صبر کنید چون قرار است با عقل جور در بیاید! خوب، در این مثال، کلاً 10 دقیقه زمان می‌برد تا یک بلوک از تراکنش‌های مالی توسط شبکه تأیید شود. همانند دنیای واقعی که کامیون در آن تنها تعداد محدودی بسته می‌تواند حمل کند، در دنیای مجازی نیز هر بلوک تنها تعداد محدودی تراکنش مالی می‌تواند حمل کند، که در اینجا با توجه به اندازه‌ی بلوک این حجم تغییر می‌کند. در هر زنجیره‌ی بلوک، هر بلوک یک حداکثر اندازه دارد که این حجم معمولاً از میزان داده‌هایی (مگابایت) که می‌تواند حمل کند تشکیل می‌شود.

بیت کوین قادر است تا ارزش 1 مگابایت داده را در هر بلوک جا دهد، درحالی‌که بیت کوین کش، بلوکی به‌اندازه‌ی 8 مگابایت دارد. هر چه اندازه‌های بلاک بزرگ‌تر باشد، تراکنش‌های بیشتری را می‌تواند در خود جای دهد. خیلی خب، شما حالا می‌دانید بلوک چیست، ولی زنجیره چطور؟

برای درک بهتر، بیایید با همان مثال کامیون و جعبه‌ها پیش رویم. فرض کنیم کامیون به اولین مقصد خود رسیده است. این بدان معناست که بلوک تأییدشده و در معرض دید عموم مردم قرار دارد. حال، کامیون آماده‌ی تر محل اول و رفتن به مقصد بعد است. هر جعبه (تراکنش‌ها) قدیمی یا جدیدی که کامیون (بلوک) حمل می‌کند نیز، در زنجیره‌ی بلوک عمومی قابل‌رؤیت است. این قاعده برای تمام تراکنش‌ها صادق است. به‌محض آنکه هر تراکنش تأیید شد، داده‌های آن تراکنش برای عموم نشان داده می‌شود. به این دلیل است که آن را «زنجیره‌ی» تراکنش‌ها می‌نامند.

پس متوجه شدید که تعریف زنجیره‌ی بلوک از کجا آمده است، پس قسمت بعدی در درس «زنجیره‌ی بلوک چیست» به این موضوع می‌پردازد که تراکنش‌ها چگونه تأیید می‌شوند!

 

تراکنش‌های مالی چگونه در زنجیره بلوکی تأیید می‌شوند؟

به یاد دارید که گفتیم زنجیره بلوکی نامتمرکز است، و بدان معنا که هیچ منبع قدرت یا فردی روی این شبکه کنترل ندارد. این عدم تمرکز همچنین بدین معناست که زنجیره بلوکی برای تأیید انتقال سرمایه‌ها نیز به فرد سومی برای تأیید نیاز ندارد.

پس اگر چنین است، تراکنش‌های مالی چگونه تأیید می‌شوند؟ صبر کنید، چون بهای جالب ماجرا رسیدیم!

زنجیره بلوکی پلتفرمی اجتماع‌محور است، بدین معنا که در بیشتر مواقع، هر فردی می‌تواند در فرایند تأیید تراکنش‌ها در این شبکه شرکت کند. افراد از طریق وارد کردن قدرت محاسباتی خود می‌توانند از شبکه حمایت کنند.

همه‌ی زنجیره‌های بلوکی از یک روش برای تأیید تراکنش‌ها استفاده نمی‌کنند و هر کدام به‌نوعی به «اتفاق آرا« می‌رسند. اتفاق آرا در اینجا یعنی «شبکه چگونه متوجه می‌شود که تراکنش صورت گرفته معتبر است و کاربر موردنظر از درآمد برخوردار است؟»

زنجیره‌های بلوکی با پیروی از قواعد «رمزنگاری» به‌ اتفاق آرا می‌رسند، و جالب است که بدانید ارزهای دیجیتال یا «ارزهای رمزی» نیز از همین واژه گرفته‌شده‌اند. رمزنگاری یک بخش حرفه‌ای از علوم ریاضیات است که بر پایه معماهای الگوریتمی شکل‌گرفته‌اند.

هنگامی‌که زنجیره بلوکی و جامعه‌ی داوطلبانش توانستند معمای الگوریتمی را حل کنند، بر طبق قانون رمزنگاری چنین در نظر گرفته می‌شود که تراکنش صورت گرفته معتبر و قانونی است. بااین‌حال زنجیره‌های بلوکی متفاوت، از روش‌های متفاوتی برای حل معما استفاده می‌کنند که اصطلاحاً  به آن «مکانیزم اتفاق آرا» گفته می‌شود.

گیج شدید؟ بسیار خوب. نگران نباشید. چون در ادامه با یک مثال همه چیز برای شما شفاف می‌شود.

زمانی که در زنجیره بلوکی از بیت کوین استفاده می‌شود، یک مکانیزم اتفاق آرا به نام «گواه اثبات کار» (یا PoW) از این فرایند پشتیبانی می‌کند. این معما چنان دشوار است که هیچ انسانی توانایی حل آن را ندارد، و به همین دلیل افراد باید در مقابل از قدرت محاسباتی استفاده کنند.

هر کامپیوتری که به شبکه متصل است (نود یا گره نامیده می‌شود) تلاش می‌کند تا معما را به‌سرعت حل کند. هر کسی که معما رو زودتر حل کند، جایزه را می‌برد؛ که بیت کوین مجانی است. اگرچه در واقعیت پاداش بیت کوین مجانی نیست، چرا که کاربر باید از قدرت محاسباتی بیشتری استفاده کند، که به معنای مصرف بیشتر برق است!

زنجیره بلوکی به زبان ساده + ویدیو

 

 

گواه اثبات کار تنها یک نمونه از چگونگی به اتفاق آرا رسیدن زنجیره بلوکی است. راه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند و برخی از آن‌ها را می‌توانید ببینید:

  • اثبات سهام (PoS)

  • اثبات سهام محول شده (DPoS)

  • عیب‌تابی بیزانسی عملی (PBFT)

  • گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG)

در قسمت بعدی به بحث اهمیت نامتمرکز بودن زنجیره بلوکی می‌پردازیم.

 

اهمیت نامتمرکز بودن

همان‌طور که می‌دانید، پروتکل زنجیره بلوکی قادر است بدون حضور هیچ شخص سومی و اعمال قدرت از فردی دیگر، فرایند تراکنش را تأیید کند. و همان‌طور که گفته شد، به همین دلیل آن را نامتمرکز می‌نامیم. اما چرا این عدم تمرکز اهمیت دارد؟

نخست، نامتمرکز بودن یعنی امنیت. درواقع امنیتی که در یک زنجیره بلوکی نامتمرکز وجود دارد چنان زیاد است که تقریباً آن را غیرقابل هک کرده است. قبل از آنکه در این مورد توضیح دهیم، از شما می‌خواهم به نحوه‌ی کارکرد یک شبکه‌ی متمرکزشده فکر کنید.

سازمانی مثل یاهو را در نظر بگیرید. یاهو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیاست که خدمات متنوعی چون ایمیل، انتشار اخبار، و محتواهای بصری و ویدئویی منتشر می‌کند. تمامی داده‌های آن‌ها بر روی یک سرور متمرکزشده ذخیره‌شده است، که البته در اکثر مواقع هم مشکلی ندارد. اما اگر این سرور متمرکز از کار افتاد چه؟

این اتفاق دقیقاً در سال 2016 رخ داد و گروهی از هکرها  کنترل سرورهای یاهو را به دست گرفتند و به بیش از 3 بیلیون حساب ایمیل دسترسی پیدا کردند. این واقعه، اولین باری نبود که رخ می‌داد، و آخرین بار هم نبود. تمامی سرورهای متمرکز، خواه حساب‌های اجتماعی، بانک‌ها،  شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت یا حتی انتخابات ایالت متحده، همگی قابل هک هستند و هک نیز می‌شوند. اما خبر خوب این است که سرورهای نامتمرکز به‌طور مجازی غیرقابل هک هستند. بیایید ببینیم چرا!

به یاد دارید که گفتیم برای تأیید یک تراکنش مالی، افراد بسیاری شرکت می‌کنند و از قدرت محاسباتی کامپیوترهای خود کمک می‌گیرند. این نودها نه‌تنها انتقالات سرمایه‌های مالی را تأیید می‌کنند، بلکه شبکه را نیز ایمن نگاه می‌دارند. چون برای آنکه عملی سوء رخ دهد، باید بیش از نیمی از نودهای کل شبکه در یک زمان واحد هک شوند.

حتی اگر چنین عملی ممکن بود (که واقعاً نیست)، فرد هکر تنها یک بلوک از زنجیره بلوکی را می‌تواند دست‌کاری کند، که در مثال بیت کوین، این کار 10 دقیقه زمان می‌برد! نامتمرکز بودن سرور نه تنها در بحث امنیت اهمیت دارد، بلکه به برابری نیز منجر می‌شود.  هر فردی که با زنجیره بلوکی در ارتباط است، می‌تواند در سیستم نیز مشارکت کند. همچنین، همان‌طور که تمام تراکنش‌ها در معرض دید عموم قرار دارند، این موضوع به شفافیت شبکه نیز کمک می‌کند. و در این سیستم هیچ نوع فساد، تقلب و نابرابری‌ای وجود نخواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید:

 

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

Summary
زنجیره بلوکی به زبان ساده + ویدیو
Title
زنجیره بلوکی به زبان ساده + ویدیو
Description

بیایید ببینیم فناوری زنجیره بلوکی یا بلاک چین واقعاً چیست؟! برای شروع ویدیوی آموزشی زیر را ببینید و با ادامه مطلب همراه ما باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *