پنج آلتکوینی که به زودی می میرند!

اشتراک با دوستان

به باور تحلیل‌گران برخی از ارزهای دیجیتال آینده‌ای ندارند و به‌اصطلاح رمز ارز مرده هستند. در این مقاله پنج رمز ارز مرده را به شما معرفی می‌کنیم و اگر قصد خرید آن‌ها را داشته باشید، با تحلیل‌های ارائه‌شده تصمیم بهتری می‌توانید بگیرید.

قیمت بیت کوین در سال 2017 تقریباً به 20 هزار دلار رسید، و در دسامبر سال 2018 با افتی شدید روبه‌رو شد و هر بیت کوین تقریباً 3 هزار دلار قیمت پیدا کرد. درهرصورت، برای رمز ارزی که تقریباً 10 سال پیش ساخته شد و هیچ ارزشی نداشت، این تغییر و جهش قیمت واقعاً موضوعی جدی بود.

بیت کوین همچنان جزو یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال و یکی از ارزهای حتمی در سبد پرتفولیو سرمایه‌داران رمز ارز است. درواقع بیت کوین ارزی است که کمتر از ارزهای دیگر انتظار کاهش قیمت برای آن در نظر گرفته می‌شود. اما بقیه‌ی رمز ارزهایی که در چند سال گذشته وارد بازار شده‌اند، چه شرایطی دارند؟

در سال 2018، CNBC در گزارشی بیان کرد که تقریباً بیش از 800 رمز ارز در بازار وجود دارند که فاقد ارزش هستند، و این رمز ارز ها غالباً در ICO ها به‌فروش رسیده‌اند و حتی شاید بتوان آن‌ها را « رمز ارز مرده » خطاب کرد. چراکه این توکن‌ها در قیمتی پایین‌تر از یک سنت در سال 2019 خریدوفروش شده‌اند و به نظر می‌رسد این روند برای آن‌ها ادامه داشته باشد.

وب‌سایت‌هایی خبری وجود دارند که به معرفی رمز ارزهای مرده پرداخته‌اند. برای مثال Deadcoins و Coinopsy دو نمونه پلتفرمی هستند که در گزارشی برای سال 2018، بیش از 1000 رمز ارز را شکست خورده و رمز ارز مرده معرفی کردند. به نظر مدیرعامل Coinopsy، بسیاری از این رمز ارز های مرده، در حقیقت حاصل پروژه‌هایی تقلبی در ICO ها بوده، و یا جزو آن دسته ارزهایی بوده‌اند که نتوانسته در بازار خرسی سال 2018 دوام بیاورند.

پیش از سال 2016، اکثر کوین‌ها صرفاً به دلیل سرگرمی ساخته شدند و به همین دلیل نیز شکست خوردند. راهکار برخی از این توسعه‌دهندگان پامپ و دامپ بود. بعد از سال 2016 این رشد ساخت کوین ها ادامه پیدا کرد و بازار اشباع شد. به‌گونه‌ای که بازار از دو دسته رمز ارز پر شد. دسته‌ی اول آن‌هایی بودند که یک سیستم بازاریابی و درعین‌حال تقلبی داشتند، و دسته‌ دوم آن‌هایی بودند که هیچ سرمایه‌ای پشت خود نداشتند.

تیم Deadcoins نیز درمورد عوامل شکست رمز ارزهای مرده صحبت کردند و نبود سودمندی و منفعت را دلیلی اصلی این شکست خواندند:

اکثر آلتکوین ها به خاطر پول شکست می‌خورند. درواقع یکی از مهم‌ترین دلایل این است که هیچ هدفی برای این آلتکوین‌ها درنظر گرفته نشده و هیچ فایده‌ای ندارند. افراد می‌توانند به‌راحتی نیاز خود را با رمز ارزهای اصلی دیگر چون بیت کوین برطرف کنند.

در ادامه پنج رمز ارز مرده از نگاه جامعه‌ی رمز ارزی را به شما معرفی می‌کنیم. این پنج رمز ارز مرده حاصل پروژه‌های غیرواقعی بودند، یا معاملات بسیار کمی با آن‌ها صورت گرفته و یا شاهد کاهش قیمت‌های زیادی بوده‌اند به‌گونه‌ای که دیگر نتوانسته به ارزش قبل بازگردند.

رمز ارز مرده چیست

ارزهای دیجیتالی که به‌عنوان رمز ارز مرده درنظر گرفته می‌شوند

رمز ارز مرده چیست : Bitconnect

بیت کانکت در بالای لیست پنج رمز ارز مرده قرار دارد و آن را یک پروژه‌ی کلاه‌برداری می‌دانند؛ درواقع یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کلاه‌برداری در تاریخ رمز ارز. اتهامی که به پروژه‌ی بیت کانکت وارد شد این بود که یک شبکه‌ی مالی هرمی بسیار بزرگ ایجاد کرد.

بعدازآنکه بیت کانکت در ژانویه 2017 راه‌اندازی شد، به مدت کوتاهی به رشد عجیبی رسید به‌گونه‌ای که در لیست 10 رمز ارز برتر قرار گرفت و ارزشی 2 بیلیون دلاری در بازار پیدا کرد. این اتفاق تعجب خیلی‌ها را برانگیخت و این شک را در دل افراد ایجاد کرد که این پروژه شاید طرحی کلاه‌برداری است. در نهایت در اواخر سال 2017، سرمایه‌گذاران رمز ارز، بیت کانکت را به یک پروژه‌ی تقلبی برای جذب سرمایه متهم کردند و به آن لقب Ponzi دادند.

یکی از نقدهای مهم و برجسته‌ای که به این پروژه وارد شد، از طریق یک سرمایه‌گذار شناخته شده و بیلیونر به نام مایک نووگراتز بود، که در توییتر خود گفته بود بیت کانکت شبیه به طرح پونزی است و به کل صنعت رمز ارز لطمه وارد می‌کند: «بیت کانکت واقعاً شبیه به یک پروژه‌ی کلاه‌برداری است. طرح پونزی ….. بازیگران بد به کل جامعه آسیب می‌زنند. تمام.»

دلیل اولیه‌ی همه‌ی این نارضایتی‌ها پلتفرم برنامه است. پروژه‌ی بیت کانکت به کاربرانش وعده داده بود اگر در بیت کوین سپرده‌گذاری کنند، به آن‌ها سود می‌دهد. اما با توجه به گفته‌ی کاربران، سیستم پرداخت سود هیچ‌گاه کار نکرد و چندان هم مشخص نبود. این موضوع باعث شد جامعه‌ی رمز ارزی به واقعیت آن مشکوک شوند و آن را یک پروژه‌ی مالی هرمی و یک سیستم چند سطحی بدانند.

بسیاری از نقدها بر این باور بودند که تنها راه سوددهی به کاربران، از طریق جمع‌آوری سپرده از سرمایه‌گذاران جدید بود. اما موضوع این بود که اطلاعات مالی همگی پیش مؤسسان بیت کانکت قرار داشتند که آن‌ها نیز هویت‌هایشان ناشناس بود. بااین‌حال، در اوایل سال 2018، زمان سقوط بیت کانکت شروع شد.

قانون‌گذاران دولتی تگزاس و کارولینای شمالی در نهایت، دستور بستن پلتفرم بیت کانکت را به مسئولین آن اعلام کردند، و صرافی این رمز ارز نیز توکن های بیت کانکت را با حجم زیادی به بازار وارد کرد که در نتیجه به افت قیمت آن منجر شد. بعدازاین اتفاق، شکایات بیشتری بر علیه بیت کانکت ارائه گشت و درنهایت، قانون‌گذاران ایالت متحده نیز وارد شدند و دارایی‌های آن‌ها را مسدود کردند.

رمز ارز مرده چیست : XEM

XEM توکن پلتفرم Nem است و در ماه مارس سال 2015 راه‌اندازی شد. فعالیت‌های توسعه‌ای رمز ارز XEM از سال 2016 شروع شد. یکی از دلایل خاص بودن XEM این بود که کدهای آن را به‌صورت اپن سورس نوشته بودند و باعث می‌شد تا امکانات متنوعی در اختیار توسعه‌دهندگانش قرار گیرد. نقل و انتقالات و سرمایه‌‌گذاری‌های این رمز ارز همگی بر روی صرافی مخصوص خودش صورت می‌گرفتند.

پلتفرم XEM به‌گونه‌ای بود که معاملات و پرداختی‌ها را در تمام دنیا با سرعت بالا و نرخ کارمزد پایین انجام می‌داد. رمز ارز XEM این قابلیت را دارد که به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت نقدی خریداری شود و با رمز ارزهای متنوعی نیز قابل‌معاوضه است. می‌توان گفت که XEM به رمز ارز محبوبی تبدیل شده و در لیست 30 رمز ارز برتر بازار قرار دارد.

بااین‌حال در ژانویه 2018 یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمز ارز دنیا در ژاپن به نام Coincheck اعلام کرد پلتفرمش مورد سرقت واقع شده، و ارزشی معادل 5/123 میلیون دلار در قالب توکن XEM دزدیده شده است. در آن زمان، تمام معاملات توکن XEM و دیگر آلتکوین‌ها متوقف شدند. در همان زمان خبرهای دیگری نیز مثل حمله‌ی مجدد مهاجمان و دزدیدن 600 میلیون دلار XEM از همان صرافی منتشر شدند، که البته این خبرها در نهایت تأیید نشدند.

کمی بعد از این اتفاق، نمایندگان Coincheck هزینه‌ی دزدی نهایی را معادل 58 بیلیون ین (5/123 میلیون دلار) اعلام کردند. در این بیانیه مراجع رسمی و دولتی ژاپن نیز حضور داشتند و همگی این اتفاق را جزو حملات مجازی معرفی کردند. علاوه بر این، نمایندگان Coincheck به کاربرانشان اطمینان دادند که به دنبال راهی برای جبران خسارات مشتریان هستند.

البته، مؤسسین Nem نیز برای بازگردانی ارزش XEM صحبت‌هایی کردند، ولی درنهایت موضوع هک صرافی Coincheck و این سرقت بزرگ، به افت شدید XEM منجر شد. درواقع، این رمز ارز در زمان بسیار کوتاهی شدیداً افت ارزش پیدا کرد و در فوریه همان سال به 60/0 دلار رسید، و قیمت آن همچنان در همان سطح است.

نمودار قیمتی XEM

رمز ارز مرده چیست

اطلاعات خرید و فروش XEM

رمز ارز مرده چیست

رمز ارز مرده چیست : Universa

رمز ارز Universa درحقیقت پروژه‌ای روسی تبار است که در دسامبر سال 2017 مورد حمله قرار گرفت و ارزشی معادل 28 میلیون دلار آن به سرقت رفت. به گفته‌ی تیم Universa، هدف آن‌ها ساخت یک پلتفرم پر سرعت زنجیره بلوکی برای کارهای تجاری بود، که می‌توانست تا 22 هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

یک حقیقت قابل‌توجه در مورد پروژه‌ی Universa این بود که، این شرکت با شرکای قدری چون Ernst & Young و بانک‌های برتر روسیه همکاری می‌کرد. به‌طورقطع چنین موضوعی باعث شده بود Universa به‌عنوان یک چهره‌ی پیشگام و بومی در صنعت روسیه شناخته شود.

این پروژه‌ی زنجیره بلوکی روسی توسط تاجر معروف الکساندر برودیش مدیریت می‌شد که در تیم مشاورانش از افرادی چون جان مک‌کافی خالق آنتی ویروس مک‌کافی و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری MGT، نیز استفاده می‌کرد. در آن زمان مک‌کافی درمورد این پروژه صحبت‌هایی کرد و توییتر خود چنین نوشت:

باعث افتخار من است که عضوی از تیم هستم و به‌عنوان مشاور Universa کار می‌کنم و رمز ارز مک‌کافی را بر روی سریع‌ترین زنجیره بلوکی می‌سازم. شما هم به این انقلاب امروز بپیوندید!

بااین‌حال، پس‌ازآنکه بازار Universa از هیجانات اولیه دور و آرام شد، تعارضاتی میان اعضای پروژه و تیم مدیریتی شکل گرفت، که درنهایت در اقدامات قانونی خود را نشان داد و شهرت این پروژه‎ی تجاری را زیر سؤال برد. زمانی که تیم مدیریت درحال کنار آمدن با تفاوت‌های یکدیگر بودند، میزان معاملات روزانه‌ی توکن‌ها به سختی به 42 هزار دلار می‌رسید و میزان نقدینگی بسیار پایین بود. همان زمان صرافی HitBTC نیز این رمز ارز را از لیست خود حذف کرد. بااین‌حال پروژه‌ی Universa همچنان زنده است و درحال توسعه‌ی ویژگی‌های جدید است.

رمز ارز مرده چیست : Bitcoin Diamond

رمز ارز Bitcoin Diamond حاصل فورک بیت کوین است. این رمز ارز (BCD) در نوامبر سال 2017 بعدازآنکه زنجیره اصلی بیت کوین جدا شد، ایجاد گشت. هدف از ساخت این رمز ارز مشابه هدف بیت کوین مادر است و برای معاملات و تراکنش‌های آنلاین در نظر گرفته شده است.

بعدازآنکه فورک صورت گرفت، مقداری BCD به‌طور خودکار و رایگان به تمام دارندگان بیت کوین داده شد. فرمولی که تیم سازنده برای این رمز ارز جدید ایجاد کرده بود، بدین گونه بود که هر یک بیت کوین معادل 10 BCD باشد. ازاین‌رو، حداکثر میزان بیت کوین دایموند نمی‌تواند از 210 میلیون توکن تجاوز کند، و 170 میلیون آن در آغاز منتشر شد و میان دارندگان بیت کوین توزیع گردید.

اما تفاوت بیت کوین دایموند با بیت کوین اصلی چیست. بیایید چند عامل را بررسی کنیم:

  • اندازه‌ی بلوک بیت کوین دایموند به 8 مگابایت افزایش یافت که یعنی 8 برابر سریع‌تر از بیت کوین عمل می‌کند.
  • یک روش رمزنگاری جدید در این رمز ارز اجرا شده که مشکلات قبلی را حل می‌کند.
  • سرعت هر بلوک افزایش یافته که تأخیر در تأیید تراکنش‌ها و هزینه‌ها را کم می‌کند.

بر طبق نقشه‌ی راه بیت کوین دایموند، این پروژه قرار است تا سال 2020 از بیت کوین پیشی بگیرد. بااین‌حال، برنامه‌ی توسعه‌ای BCD سؤالات بسیاری را بدون جواب گذاشته و سؤال اصلی این است که BCD چگونه قرار است یا بیت کوین رقابت کند.

با توجه به گزارش‌های سایت‌های تحلیلی، ارزش سرمایه بیت کوین دایموند حدود 5/140 میلیون دلار است و قیمت توکن‌ها از زمان انتشار مدام درحال کاهش بوده است. زمانی که فورک اتفاق افتاد، قیمت بیت کوین دایموند به 85 دلار رسید. در حال حاضر، قیمت هر توکن حدود 8/0 دلار است که یعنی کاهشی 100 درصدی داشته است. بسیاری از بازیگران دنیای رمز ارز در این مورد نگرانی خود را نشان داده‌اند. برای مثال شرکت Ledger در بیانیه‌ای پروژه‌ی بیت کوین دایموند را پروژه‌ای کلاه‌برداری معرفی کرد:

اخطار برای کلاه‌برداری!! سایت‌های بسیاری پیدا شده‌اند که ادعا می‌کنند شما می‌توانید بیت کوین دایموند بدست آورید. اما دارایی شما را به‌سرقت می‌برند. به‌هیچ عنوان اطلاعات خود را در سایت‌های واسطه وارد نکنید.

آن‌طور که این بیانیه اعلام کرده بود، افراد اطلاعات و پسورد خود را در این وب‌سایت‌های رمز ارزی وارد می‌کردند، و در مقابل توکن‌های بیت کوین دایموند آن‌ها به سرقت می‌رفت.

رمز ارز مرده چیست : Emercoin

اگر رمز ارز Emercoin را بشناسید، شاید از دیدن نام آن در این لیست پنج رمز ارز مرده تعجب کنید. این پروژه در سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 2014 در لیست صرافی‌های رمز ارز محبوب دنیا قرار گرفت. در آن دوران، رمز ارز Emercoin به‌عنوان یک ابزار پرداختی آنلاین پذیرفته شده بود. در حال حاضر، این رمز ارز تنها یک راه پرداختی است. به بیانی دیگر، Emercoin صرفاً پولی است که می‌توان با آن کالاهایی چون بازی، پوشاک، برنامه و غیره خریداری کرد.

این رمز ارز غیر از اینکه وسیله‌ای برای خرید است، در حال حاضر گزینه‌ی جذاب دیگری برای خریدارانش ندارد. البته توسعه‌دهندگان Emercoin ادعاهای جدیدی کرده‌اند و به گفته‌ی آن‌ها در آینده، این رمز ارز قرار است به پلتفرمی منحصربه‌فرد برای محافظت از وب‌سایت‌ها، حق کپی‌رایت و غیره تبدیل شود.

با وجود تلاش‌هایی که خالقان Emercoin انجام می‌دهند، شرکت Bittrex بیانیه‌ای اعلام کرد و از کمبود نقدینگی آلتکوین‌های مختلف از جمله Emercoin خبر داد.

رمز ارز مرده چیست : کدام رمز ارز ها توانایی زنده ماندن دارند؟

اینکه ارزش یک رمز ارز چقدر کاهش پیدا می‌کند مهم نیست، چون حتی ممکن است مثل Bitconnect به صفر نیز برسد. در شرایط بازار معکوس، تمام سطوح حمایتی می‌توانند از بین بروند و نابودی کامل برسند. به همین‌خاطر سرمایه‌گذاران باید به موضوع نقدینگی توجه کنند و از رمز ارزهایی که نقدینگی پایین دارند، دوری کنند. چرا که داشتن چنین رمز ارزهایی در زمان کاهش قیمت، فرد را با ضرر روبه‌رو می‌کند.

افرادی که در چنین رمز ارزهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، درواقع خود را در دام می‌اندازند؛ حتی اگر این تاجران بخواهند رمز ارزهای کم قیمت خود را به‌فروش برسانند، باز هم نمی‌توانند چون خریداری وجود ندارد. در نتیجه تنها کاری که از آن‌ها بر می‌آید این است که شاهد از بین رفتن سرمایه خود باشند. یکی از تحلیل‌گران بازار رمز ارز درخصوص نقدینگی پایین ارزهای دیجیتال چنین گفت که:

ما در حال کار بر روی رونمایی از یک پروژه‌ی کلاه‌برداری در زمینه‌ی یک کیف پول رمز ارزی بودیم. حدود 500 رمز ارز در آن کیف پول وجود داشت، اما در طول زمان دارندگان این رمز ارزها حدود 80-90 درصد از سرمایه‌ی خود را از دست داده بودند، اما عجیب آنکه باز هم به خریدن این رمز ارز ها ادامه می‌دادند. این افراد آلتکوین‌های خود را با رمز ارزهای جدید احیا می‌کردند و اگرچه در کوتاه‌مدت ارزش این کوین‌ها افزایش پیدا می‌کرد، در نهایت باز با کاهش قیمت مواجه شدند و به رمز ارز مرده تبدیل شدند. به همین دلیل معتقدم افراد نباید سراغ رمز ارزهایی که دوباره افزایش قیمت پیدا می‌کنند، بروند. بسیاری از ارزهای دیجیتال وجود دارند که افت قیمت پیدا می‌کنند اما چند ماه بعد دوباره احیا می‌شوند. اما مجدداً افت پیدا می‌کنند.

یک تاجر و تحلیل‌گر مالی به نام پیتر برند، که سال گذشته به‌درستی افت قیمت 80 درصدی بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود، نقد تندتری ارائه کرده و معتقد است تنها رمز ارزهای محدودی وجود دارند که می‌توانند آینده داشته باشند:

رمز ارز ها به‌خاطر بیت کوین توسعه پیدا می‌کنند. داستان رمز ارز، داستان بیت کوین است. نمی‌توان به‌راحتی گفت که کدام رمز ارز ها در آینده ارزش خود را از دست می‌دهند، اما به‌طورقطع می‌توان گفت که 99 درصد از آن‌ها از بین می‌روند. دلیل این اتفاق نیز هدف اولیه‌ی ساخت این رمز ارزهاست. این رمز ارزها معمولاً به‌خاطر تلاش یک فرد یا شرکت برای رقابت با بیت کوین به‌وجود آمده‌اند. معتقدم لایت کوین و اتریوم شانس خوبی در آینده دارند، چرا که توانسته‌اند بازار خود را پیدا کنند و میان مردم پذیرفته شوند. از طرف دیگر فکر می‌کنم، ارزهای دیجیتال خاص (آن‌هایی که صرفاً برای یک هدف مشخص تولید شده‌اند)، و آن‌هایی که شدیداً تحت کنترل هستند (همچون XRP) با مسیر روبه‌رشدی روبه‌رو نخواهند بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *