عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

اشتراک با دوستان

شاید در جایی عبارت IEO را دیده باشید و ندانید IEO چیست. در این مقاله سعی کردیم با توضیحی کوتاه و کامل به این سؤال «IEO چیست» پاسخ دهیم و نحوه‌ کار با آن و دیگر موارد را بیان کنیم.

در اواخر سال 2017 جذب سرمایه از طریق ICO در چین ممنوع شد. این موضوع باعث شد شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به دنبال راه‌های جایگزین جذب سرمایه بروند. یکی از این راه‌های جایگزین، فرایند عرضه اولیه صرافی ها یا IEO بود. این روش خلاقانه این قدرت را به استارت‌آپ‌ها می‌داد که بدون ترس از قوانین و حکومت، برای پروژه‌های خود سرمایه موردنیاز را جمع‌آوری کنند. اما بیایید ببینیم IEO چیست.

IEO چیست؟

IEO یا عرضه اولیه توسط صرافی، همانطور که از نامش نیز پیداست، جذب سرمایه اولیه به کمک یک صرافی رمز ارز است. در مقایسه با عرضه اولیه سکه (ICO)، فرایند IEO توسط صرافی رمز ارز مدیریت و نظارت می‌شود و استارت‌آپ‌هایی که می‌خواهند برای پروژه‌های خود سرمایه جذب کنند، می‌توانند توکن‌های خود را در این صرافی‌ها به فروش بگذارند.

نحوه‌ی کار IEO یا عرضه اولیه صرافی بدین صورت است که تیم پروژه برنامه‌ی فروش توکن‌های خود را به صرافی موردنظر اعلام می‌کند. بعد از آن، خریداران به صرافی وارد می‌شوند و از طریق آن پلتفرم محافظت شده توکن‌های عرضه شده توسط تیم پروژه را خریداری می‌کنند. هر IEO یک زمان مشخصی دارد و پس از آن که استارت‌آپ موردنظر توکن‌های خود را به‌فروش رساند، IEO مخصوص آن‌ها بسته خواهد شد. البته در عرضه اولیه صرافی، شرکت‌های صرافی نیز سود مشخصی در کنار فروش توکن‌ها برای خود درنظر می‌گیرند، ولی در حقیقت هدف از این کار کمک صرافی‌ها به تسهیل انجام معاملات می‌باشد.

کسانی که در عرضه اولیه صرافی شرکت می‌کنند، باید ابتدا در صرافی موردنظر یک حساب کاربری ایجاد کنند. بعد از عضویت، تیم پروژه توکن و سکه‌های موردنیاز خود را از صرافی خریداری می‌کند و در کیف پول خود نگه می‌دارد. اتفاقی که در اینجا می‌افتد بدین صورت است که نقدینگی صرافی بالا می‌رود و از طرفی، صرافی مشتریان زیادی را وارد این تجارت می‌کند و تیم‌های پروژه می‌توانند از طریق این خریدو‌فروش‌ها سرمایه‌ی خود را بدست آورند.

IEO هایی که اخیراً فعالیت داشته‌اند

IEO چیست

صرافی‌هایی که از پلتفرم IEO (عرضه اولیه صرافی) استفاده می‌کنند

روزبه‌روز بر تعداد صرافی‌های رمز ارز اضافه می‌شود، و در مقابل صرافی‌های بیشتری مایل به استفاده از عرضه اولیه صرافی می‌شوند. در ابتدا، صرافی بایننس در این زمینه پیشگام بود و پلتفرم IEO خود را راه‌اندازی کرد. در ماه ژانویه امسال، صرافی بیت تورنت (که توسط ترون خریداری شده است) توکن مخصوصی به بایننس ارائه کرد و توانست در کمتر از 15 دقیقه، 2/7 میلیون دلار جمع‌آوری کند که واقعاً مبلغ چشمگیری بود.

شاید فکر کنید رسیدن به چنین سرمایه‌ای در 15 دقیقه بسیار عالی است و استارت‌آپ‌ها تنها می‌توانند خوابش را ببینند. اما دومین IEO یا عرضه اولیه صرافی که در بایننس رخ داد از این نیز خارق‌العاده‌تر بود. شرکت Fetch.Al در این فروش جمعی توانست 6 میلیون دلار در 22 ثانیه جمع‌اوری کند.

بعد از انتشار این اخبار و فعالیت موفقیت‌آمیز این پلتفرم بایننس، صرافی‌های دیگر نیز وارد میدان شدند و خبر راه‌اندازی پلتفرم‌های مخصوص IEO خود را اعلام کردند. از میان صرافی‌هایی که پلتفرم IEO خود را راه‌اندازی کرده‌اند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: Bitmax، Bittrex IEO، OK Jumpstart (OKEx)، Kucoin Spotlight، و Huobi Prime.

IEO چیست

عرضه اولیه صرافی (IEO) و عرضه اولیه سکه (ICO) چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

در جدول زیر تفاوت‌های عمده میان IEO و ICO را می‌توانید ببینید:

  ICO IEO
محل جمع‌اوری سرمایه در وبسایت شخصی ارائه‌دهنده‌ی توکن در پلتفرم مخصوص صرافی
مسئولان راه‌اندازی فروش جمعی برنامه‌نویسان پروژه صرافی رمز ارز
مدیریت تدوین قراردادها مدیریت فروش توکن‌ها بر عهده استارت‌آپ است. بر عهده‌ی صرافی رمز ارز است.
الزام داشتن مقررات AML (مبارزه با پول‌شویی) و KYC (شناخت مشتری) برای صاحب توکن بله، و با توجه به ماهیت شرکت‌ها و پروژه‌ها ممکن است متفاوت باشد. لزوماً به این قوانین نیازی ندارد. چرا که صرافی‌ها به‌طور خودکار این قوانین را برای کاربران خود اجرا می‌کنند.
بودجه بازاریابی موردنیاز برای جذب سرمایه بسیار بالا است. شرکت‌ها برای آنکه بتوانند توجه عموم مردم را بدست آورند باید منابع بسیاری برای تبلیغات هزینه کنند. چندان زیاد نیست. صرافی‌ها با وجود داشتن کاربران بالفعل می‌توانند توکن‌های شرکت‌ها را به‌فروش برسانند.
نظارت و بررسی موردنیاز پیش از راه‌اندازی برنامه‌ی فروش جمعی ندارد. هر فرد یا استارت‌آپی می‌تواند یک ICO راه‌اندازی کند (در کشورهایی که منع قانونی نداشته باشد) دارد. پیش از آنکه استارت‌آپی بتواند از طریق پلتفرم صرافی عملیات جذب سرمایه را انجام دهد، صرافی موردنظر شرکت و پروژه‌ی آن‌ها را بررسی می‌کند.
لیست‌بندی خودکار توکن‌ها بعد از فروش جمعی ندارد. استارت‌آپ‌ها برای آنکه لیست توکن‌های خود را بدست آورند باید به صرافی مراجعه کنند. دارد. صرافی لیست توکن‌ها را دارد.

مزایا و معایت IEO

اعتماد

یکی از بزرگ‌ترین مزایای عرضه اولیه صرافی (IEO) اعتماد است. هر برنامه‌ی فروش جمعی‌ای که در پلتفرم صرافی ارز دیجیتال اجرا می‌شود، توسط مسئولین صرافی کنترل می‌گردد و تیم‌های پروژه قبل از راه‌اندازی برنامه‌ی جذب سرمایه‌ی خود، باید بتوانند طرح مقبولی به صرافی‌ها ارائه کنند و اعتماد آن‌ها را جلب کنند. با این کار حفاظت از مشتریان به‌خوبی صورت می‌گیرد و به‌دلیل اتفاقاتی چون کلاه‌برداری و تقلب اعتبار صرافی از بین نمی‌رود.

پروژه‌ی جذب سرمایه‌ی RAID  در صرافی Bittrex مثال خوبی در زمینه کسب اعتماد کاربران است. اخیراً این صرافی اعلامیه‌ای مبنی بر منتفی شدن پروژه‌ی IEO خود منتشر کرد. این پروژه‌ی IEO برای جذب سرمایه‌ای 6 میلیونی بود که قرارداد آن میان استارت‌آپ کره‌ای RAID و یک شرکت تحلیل داده‌ی بازی بسته شده بود. با این‌‎حال، قبل از شروع پروژه، قرارداد منتفی گشت و به همین منظور، صرافی Bittrex سریعاً این خبر را منتشر کرد و این فروش جمعی را بست.

صرافی Bittrex بیان کرده بود که همکاری این دو شرکت جزو قوانین مهم در این پروژه بوده و زمانی که خبر منتفی شدن این همکاری اعلام شده، معنایی جز پایان یافتن این IEO برای آن‌ها نداشته، چرا که اعتماد کاربران‌شان از هر چیزی برای آن‌ها مهم‌تر بوده است.

امنیت

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، صرافی‌ها مسئولیت نظارت و تنظیم قراردادهای مربوط به IEO ها را به عهده می‌گیرند و از این‌رو، حتی توزیع‌کنندگان توکن‌ها و تیم‌های پروژه نیز بابت این فروش جمعی نگرانی ندارند. صرافی‌های رمز ارز قوانین مربوط به شناخت مشتری (KYC) و پول‌شویی (AML) را به‌خوبی اجرا می‌کنند و حساب کاربران خود را بعد از ثبت‌نام مورد بررسی قرار می‌دهند.

کاربرد آسان‌تر برای تیم‌های پروژه

استارت‌آپ‌ها می‌توانند برای جذب سرمایه‌ی موردنیاز خود هم از روش IEO و هم ICO کمک بگیرند. اما راه‌اندازی یک IEO در صرافی‌ها، منافع بسیار بیشتری درمقایسه با ICO برای شرکت‌ها به‌همراه دارد. اگر استارت‌آپ‌ها بخواهند خودشان عرضه اولیه سکه یا ICO انجام دهند، باید برای میزان درصد توکن‌ها و لیست‌بندی آن‌ها مبالغی پرداخت نمایند که در حالت IEO صرافی این کارها را انجام می‌دهد. در نتیجه می‌توان گفت که در حالت دوم بودجه‌ی تبلیغات و بازاریابی بسیار کمتری برای استارت‌آپ‌ها درنظر گرفته می‌شود. از طرفی دیگر، در گزینه‌ی IEO، شرکت‌ها و تیم‌های پروژه می‌توانند از کاربران بالقوه‌ی صرافی‌ها استفاده کنند و بازار بهتری برای خود داشته باشند.

لیست‌بندی

بعد از آنکه فرایند فروش جمعی استارت‌آپ‌ها به پایان رسید، صرافی‌ها لیستی از سکه‌های استارت‌آپ‌ها تهیه می‌کنند. درحالی‌که IEO ها به لحاظ امنیت و کارایی از ICO ها بهتر هستند، با این‌حال هزینه‌های جانبی آن ممکن است برای استارت‌آپ‌ها زیاد باشد. لیست‌بندی پرداختی‌ها و کارمزدها گاهی تا بیست بیت کوین نیز هزینه می‌برد و از طرفی می‌دانیم که صرافی‌ها درصدی از مبلغ جمع شده برای جذب سرمایه را نیز، برای خود بر می‌دارند.

چگونه در یک عرضه اولیه صرافی یا IEO شرکت کنیم؟

موضوع عرضه اولیه صرافی یا IEO چندان در جامعه‌ رمز ارز ها شناخته شده نیست و هنوز زیاد گسترش پیدا نکرده است، با این‌حال یافتن آن‌ها آنقدرها هم سخت نمی‌باشد. بعد از آنکه IEO موردنظر خود را پیدا کردید، باید ببینید کدام صرافی از آن پشتیبانی می‌کند.

گام بعدی ثبت‌نام در آن صرافی رمز ارز و پر کردن اطلاعات و فرم‌های مربوط به AML و KYC است. بعد از اتمام این مراحل، رمز ارز های قابل‌قبول در IEO را بررسی کنید و حساب خود را با سکه‌هایی که در آن فروش جمعی استفاده می‌شوند، پر کنید. حال باید صبر کنید و در انتظار شروع IEO بمانید تا از آن طریق توکن‌های شما خریداری شوند.

آیا IEO ها نیز می‌توانند به انفجار سرمایه منجر شوند؟

بر طبق گزارش‌های ارائه شده، ICO ها در سال‌های 2017 و 2018 توانستند انفجار بزرگی در جذب سرمایه داشته باشند. با این‌حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که بسیاری از پروژه‌های صورت گرفته تقلبی و کلاه‌برداری بودند. با وجود چنین اتفاقاتی ICO ها در بسیاری کشورها ممنوع اعلام شدند و علاوه بر این موضوع نیز، می‌توان با قطیت اعلام کرد که این شیوه برای جذب سرمایه‌ی استارت‌آپ‌ها چندان مناسب نیست.

از سوی دیگر، گفتیم که IEO ها از اعتبار و اطمینان بالایی میان کاربران برخوردار هستند و صرافی‌ها مستقیماً بر آن‌ها نظارت می‌کنند که نتیجه‌ی این موضوع را می‌توان در میزان فروش جمعی انجام شده مشاهده کرد.

در پایان متوجه شدید که IEO چیست و می‌توان نتیجه گرفت که عرضه اولیه توسط صرافی‌ها یا همان IEO پتانسیل این را دارد که به مدلی استاندارد و قوی برای جذب سرمایه در دنیای رمز ارز ها تبدیل شود.

خلاصه مطلب
عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟
عنوان مقاله
عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟
توضیحات
شاید در جایی عبارت IEO را دیده باشید و ندانید IEO چیست. در این مقاله سعی کردیم با توضیحی کوتاه و کامل به این سؤال «IEO چیست» پاسخ دهیم و نحوه‌ کار با آن و دیگر موارد را بیان کنیم.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *