لیبرا و بیت کوین : ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟

اشتراک با دوستان

به احتمال زیاد، زمانی که ارز دیجیتال شبکه اجتماعی معروف، فیسبوک، منتشر شود، سؤالات زیادی برای بسیاری از مردم پیش خواهد آمد. در این مقاله کوتاه به معرفی ارز دیجیتال فیسبوک یعنی «لیبرا» (Libra) خواهیم پرداخت و تفاوت آن را با رمز ارز معروف دنیا یعنی بیت کوین، بیان خواهیم کرد.

 لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک

ارز دیجیتال فیسبوک لیبرا نام دارد که براساس مقاله سفیدی که فیسبوک در 18 ژوئن منتشر کرد، این ارز دیجیتال برای پرداخت‌های جهانی استفاده خواهد شد. برطبق بیانیه‌ای در این مقاله سفید «مأموریت Libra این است که به یک ارز جهانی ساده و ساختاری مالی تبدیل شود، که بتواند نیاز بیلیون‌ها انسان را برطرف کند».

در این مقاله سفید با جزئیات به توضیح یکسری محدودیت‌های مالی جهانی پرداخته شده و در آن از نرخ‌های بالای کارمزد و یا محدودیت پرداخت برای برخی کشورها سخن گفته است. در این مقاله به برخی مشکلات دیگر، چون استفاده و به‌کارگیری محدود ارز دیجیتال توسط مردم نیز اشاره شده است.

در این مقاله سفید، لیبرا Libra از سه بخش مهم و کلیدی تشکیل می‌شود:

«لیبرا بر روی یک زنجیره بلوکی ایمن، مقیاس‌پذیر و قابل‌اعتماد ساخته شده… و پشتوانه آن پول‌هایی چون سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی است و درواقع یک سیستم از آن پشتیبانی می‌کند»

ارز دیجیتال فیسبوک بر روی یک زنجیره بلوکی اوپن سورس به نام زنجیره بلوکی Libra فعالیت می‌کند و همان‌طور که در مقاله سفید آن اشاره شده، شرکت‌های دیگر می‌توانند به‌عنوان پلتفرم مالی خود از آن استفاده کنند.

«ارز دیجیتال لیبرا با دارایی‌ها و سپرده‌های واقعی پشتیبانی می‌شود. برای هر یک عدد Libra که ساخته خواهد شد، حجم زیادی از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی وجود خواهند داشت که از آن پشتیبانی کنند. درواقع، سپرده Libra با این هدف ایجاد شده تا بتواند درطول زمان ارزش این ارز را حفظ کند.»

همان‌طور که در مقاله سفید ذکر شد، ارز دیجیتال لیبرا یک استیبل کوین خواهد بود. «Libra ارز دیجیتال استیبلی خواهد بود که کاملاً با دارایی‌های حقیقی و سپرده‌های بانکی پشتیبانی می‌شود. همچنین شبکه‌ای رقابتی از صرافی‌ها، در بخش خرید و فروش لیبرا اعلام آمادگی و پشتیبانی کرده‌اند». شرکت لیبرا مسئولیت تأمین کوین‌ها و ارتباط آن‌ها با سپرده‌ها را به‌عهده خواهد داشت.

بنا به گفته این مقاله سفید «شرکت لیبرا یک مؤسسه مستقل و غیرانتفاعی مستقر در ژنو سوئیس است. هدف این مؤسسه همکاری و ارائه چهارچوبی برای کنترل شبکه و سپرده‌های بانکی است، به‌گونه‌ای که بتوان از این پشتیبان مالی به‌طور مطلوبی استفاده کرد».

مؤسسه لیبرا با شرکت‌ها و سازمان‌های متنوعی درحال همکاری است، که از آن بین لیست شرکای مالی آن بسیار قابل‌توجه است. در این لیست می‌توان به شرکت‌های PayPay، مسترکارت، eBay، Lyft، گروه Vodafone، صرافی Coinbase، Andreessen Horowitz و Union Square Ventures اشاره کرد. بنا به اطلاعاتی که در مقاله سفید ارائه شده، انتظار می‎رود ارز دیجیتال لیبرا در 6 ماه نخست سال 2020 ارائه گردد.

Libra قرار است به‌عنوان یک زنجیره بلوکی با مجوز شروع به فعالیت کند، اما چشم‌انداز آن درنهایت این است که به‌عنوان یک شبکه بدون نیاز به مجوز معرفی شود. زنجیره بلوکی لیبرا با فناوری زنجیره بلوکی قدیمی متفاوت است. همان‌طور که درباره این موضوع در مقاله سفید ذکر شده: «زنجیره بلوکی لیبرا یک ساختار داده‌ای منفرد است که تاریخچه تراکنش‌ها و اتفاقات را درطول زمان ثبت می‌کند».

همچنین، در این مقاله ذکر شده که آدرس‌های این رمز ارز همراه با نام خواهند بود.

ارز دیجیتال فیسبوک لیبرا

تفاوت میان لیبرا و بیت کوین

سیستم متمرکز

بیت کوین از بسیاری لحاظ تفاوت‌های عمده‌ای با ارز دیجیتال فیسبوک دارد. شاید مهم‌ترین تفاوت در سیستم نامتمرکز بیت کوین باشد. هیچ واحدی مسئولیت کنترل بیت کوین را ندارد. درمقابل، فیسبوک و مؤسسه لیبرا، کنترل و نظارت مشخصی بر روی ارز دیجیتال لیبرا و استفاده از آن دارند. از طرفی دیگر، به‌نظر می‌رسد که شرکت لیبرا قدرت قابل‌توجهی به شرکای خود داده است و این امکان وجود دارد که Libra به اولین ارز جهان تبدیل شود. درحالی‌که بیت کوین چنین قدرتی به هیچ شرکت دیگری نداده است.

ارزش پول

ارز دیجیتال فیسبوک ارتباط مستقیمی با ارزهای ملی و دارایی‌های قانونی و دولتی دارد. این موضوع یعنی، ارزش لیبرا به نرخ تورم، ارزهای دیگر، و حتی کنترل‌های و قوانین حکومتی بستگی دارد. درحالی‌که ارزش بیت کوین به هیچ مرجع قانونی و یا ارز ملی وابسته نیست (برای مثال دلار آمریکا یا دلار استرالیا).

خاصیت ضد تورمی

بیت کوین خاصیت ضد تورمی دارد. تنها 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد و این موضوع از تورم جلوگیری می‌کند. در مقابل، همان‌طور که در بالا گفته شد، شرکت لیبرا مسئول تأمین ارز لیبرا خواهد بود. یک معنی دیگر این رخداد این است که، کاربران به مؤسسه Libra و تصمیمات او وابسته خواهند بود.

زنجیره بلوکی متفاوت

ارز دیجیتال فیسبوک لیبرا، بر روی یک زنجیره بلوکی مجوز دار ارائه می‌شود. بدین معنی که استخراج‌کنندگان باید قبل از شروع استخراج، تأیید موردنیاز خود را از شبکه دریافت کنند. در مقابل، زنجیره بلوکی بیت کوین بدون مجوز است و استخراج‌کنندگان هر زمان که بخواهند می‌توانند شروع به استخراج کنند.

خلاصه مطلب
لیبرا و بیت کوین : ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟
عنوان مقاله
لیبرا و بیت کوین : ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟
توضیحات
به احتمال زیاد، زمانی که ارز دیجیتال شبکه اجتماعی معروف، فیسبوک، منتشر شود، سؤالات زیادی برای بسیاری از مردم پیش خواهد آمد. در این مقاله کوتاه به معرفی ارز دیجیتال فیسبوک یعنی «لیبرا» (Libra) خواهیم پرداخت و تفاوت آن را با رمز ارز معروف دنیا یعنی بیت کوین، بیان خواهیم کرد.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *