شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

اشتراک با دوستان

برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین تاکنون راه‌حل‌های بسیاری پیشنهاد شده است. یکی از این روش‌ها شبکه لایتنینگ است. تولید بیت کوین کش پاسخ دیگری بود که در مقالات گذشته به آن پرداختیم. در اینجا با ما همراه باشید تا ببینیم شبکه لایتنینگ چیست و چگونه قرار است مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را حل کند.

زمانی که در سال 2008 برای اولین بار بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو به بازار معرفی شد، اولین نظری که روی اینترنت برای آن قرار گرفت توسط فردی به نام جیمز دونالد بود که می‌گفت: «آن‌طور که من فهمیدم، آنچه ارائه کردی مشکل مقیاس‌پذیری دارد». یازده سال از آن اتفاق گذشته و مقیاس پذیری بیت کوین همچنان یکی از اصلی‌ترین مسائل مربوط به بیت کوین است.

اما مقیاس پذیری بیت کوین به چه معناست؟ از زمانی که بیت کوین به بازار معرفی شد تاکنون، زنجیره بلوکی این رمز ارز تنها می‌تواند 7 تراکنش در هر ثانیه انجام دهد. اگرچه این میزان برای آغاز کار مناسب و کافی بود، اما با گذشت زمان و افزایش میزان تراکنش‌ها دیگر پاسخگو نبود. این اتفاق باعث شد تا مدت زمان هر تراکنش بیشتر و همچنین نرخ کارمزد هر تراکنش نیز افزایش یابد.

اگر قرار باشد روزی بیت کوین به ارزی تبدیل شود که بتواند جایگزین سیستم پرداخت فعلی گردد، پس باید بتواند با آن رقابت کند، که درحال حاضر حتی به آن مرحله نزدیک هم نشده است. برای آنکه بتوانید تفاوت را بهتر متوجه شوید می‌توانیم بیت کوین و ویزا کارت را برای شما با هم مقایسه کنیم. در سیستم بیت کوین در هر ثانیه 7 تراکنش صورت می‌گیرد، درحالی‌که ویزا کارت می‌تواند در هر ثانیه 24000 تراکنش را عملی سازد.

شبکه لایتنینگ چیست

درطی سالیان، پیشنهاد‌های مختلفی برای این موضوع بررسی شده‌اند که تاکنون هیچ‌کدام نتوانسته‌اند جواب مشکل مقیاس پذیری بیت کوین باشند. دلیل آنکه امروزه شبکه‌های شبه-بیت کوین مختلفی وجود دارند نیز همین است. بااین‌حال، یک راه‌حل وجود دارد که به‌نظر می‌رسد جواب مسئله باشد و آن شبکه لایتنینگ (Lightning Network) است.

شبکه لایتنینگ چیست؟

زمانی چنین بود که ارسال تلگرام یکی از سریع‌ترین راه‌های ارتباطی برای ارتباطات از راه دور بود. برای ارسال تلگرام، فرد می‌بایست به ایستگاه پست مخلی خود می‌رفت و با توجه به تعداد کلمات پیام خود، مبلغی را پرداخت می‌کرد. بعد از آن پیام به نزدیک‌ترین ایستگاه تلگراف فرستاده می‌شد و از آنجا به مقصد انتقال پیدا می‌کرد، و در آخر پستچی تلگرام را به مقصدش تحویل می‌داد.

در این قصه افراد زیادی درگیر بودند و فرد می‌بایست برای پیامی کوتاه، پول نسبتاً زیادی پرداخت کند. می‌توان گفت که شرایط فعلی بیت کوین نیز چنین است. در این شبیه‌سازی، شبکه لایتنینگ همچون شماره‌گیر سریع گوشی کار می‌کند و شما می‌توانید تنها با فشردن دکمه 1 با دوست خود صحبت کنید.

اگر بخواهیم موضوع شبکه لایتنینگ بیت کوین را خلاصه کنیم چنین می‌شود که: واقعاً نیازی نیست تمام تراکنش‌های ریز و درشتی که روی زنجیره بلوکی اتفاق می‌افتند را ثبت کنیم.

در این حالت، شبکه لایتنینگ، لایه‌ای دیگر به زنجیره بلوکی بیت کوین اضافه می‌کند و کاربران از طریق آن می‌توانند کانال پرداختی خود را ایجاد کنند. این کانال‌ها به هر تعداد که نیاز باشد می‌توانند وجود داشته باشند و ازآنجاکه تنها میان دو نفر شکل می‌گیرند، تراکنش‌ها تقریباً لحظه‌ای انجام می‌شوند و نرخ کارمزد نیز بسیار کم می‌شود و یا حتی کاملاً از بین می‌رود.

شبکه لایتنینگ چیست : تاریخچه شبکه لایتنینگ

نخستین بار در سال 2015 افرادی به نام جوزف پون و تادیوس دریا، مقاله‌ی سفیدی درمورد شبکه لایتنینگ ارائه دادند. در حال حاضر سه تیم فعال وجود دارند که با اطلاعات دریافتی از تیم بیت کوین، روی شبکه لایتنینگ کار می‌کنند: تیم Blockstream، تیم Lightning Labs و تیم ACINQ.

هر یک از استارت‌آپ‌هایی که در بالا نام بردیم، به‌طور جداگانه و با زبان برنامه نویسی متفاوت، درحال ساخت پروتکل شبکه لایتنینگ خود هستند. درنهایت نکته‌ای که باید بدان اشاره کرد این است که، بررسی‌ها نشان داده هر سه برنامه می‌توانند بدون هیچ مشکلی با یکدیگر فعالیت کنند.

شبکه لایتنینگ چیست : مزایای شبکه لایتنینگ

همان‌طور که گفتیم شبکه لایتنینگ در مراحل آغازین خود به سر می‌برد و با توجه به اینکه این شبکه راه درازی در مسیر توسعه خود دارد، در تلاش است مشکلات مربوط به زنجیره بلوکی بیت کوین را برطرف کند. با توجه به اینکه توسعه‌دهندگان شبکه لایتنینگ چه چشم‌اندازی برای آن می‌بینند، برخی از مهم‌ترین مزایای این شبکه را برای شما معرفی خواهیم کرد.

سرعت تراکنش. زمانی که شبکه لایتنینگ راه‌اندازی شد، دیگر نیازی نیست افراد برای تأیید هر تراکنشی که انجام می‌دهند صبر کنند. و دیگر مهم نخواهد بود که شبکه چقدر مشغول و پرکار است، چرا که تراکنش‌ها تقریباً به‌صورت آنی انجام خواهند شد. اگر چنین اتفاقی عملی شود، آنگاه بازار رمز ارز گام بزرگی در راستای رقابت با سیستم‌های قدیمی پرداخت مثل ویزا کارت، مسترکارت و PayPal خواهند برداشت.

نرخ تراکنش. همان‌طور که گفتیم در شبکه لایتنینگ، تراکنش‌ها درون کانال‌های شبکه و بیرون از زنجیره بلوکی رخ می‌دهند. در این حالت کاربر دیگر نیازی به پرداخت کارمزدهای زیاد ندارد و در بعضی شرایط حتی ممکن است کارمزدها به صفر برسند. موضوع نرخ تراکنش یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزایای شبکه لایتنینگ است و از این طریق بیت کوین می‌تواند به‌عنوان یک روش پرداخت در مغازه‌ها، کافه‌ها و محیط‌های دیگ استفاده شود.

مقیاس پذیری بیت کوین. چنین گفته می‌شود که شبکه لایتنینگ قادر خواهد بود تا حداقل 1 میلیون تراکنش در ثانیه را عملی کند.

عملیات زنجیره‌ای متقابل. اولین مرحله آزمایشی عملیات زنجیره‌ای متقابل توانسته به‌خوبی عمل کند. تا زمانی که هر دو زنجیره بلوکی از یک محیط رمزنگاری مشابه استفاده می‌کنند، کاربران همچنان می‌توانند بدون حضور فرد سوم به یکدیگر پول ارسال کنند. به‌طور حتم می‌توان گفت که این فناوری پتانسیل یک کار انقلابی را دارد.

امنیت و ناشناس ماندن. برطبق تحقیقات صورت گرفته می‌توان چنین نتایج گرفت که بسیاری از رمز ارز های موجود در بازار فاقد ویژگی ناشناس ماندن هستند. و نقل و انتقالات را می‌توان از کیف پولی به کیف پول دیگر دنبال کرد. بااین‌حال در شبکه لایتنینگ فعالیت‌ها جور دیگری انجام می‌شوند و چون پردازش‌ها بیرون از زنجیره بلوکی اصلی صورت می‌گیرند داستان کمی متفاوت می‌شود، و می‌توان گفت تراکنش‌های کوچکی که در شبکه لایتنینگ صورت می‌گیرند تقریباً غیرقابل پیگیری هستند.

شبکه لایتنینگ چیست : معایب شبکه لایتنینگ

تکمیل نشدن پروژه. شاید درحال حاضر مهم‌ترین عیب شبکه لایتنینگ این باشد که هنوز به مرحله کامل اجرایی نرسیده است و درنتیجه نمی‌توان با اطمینان گفت که واقعاً چقدر می‌تواند مفید باشد. درواقع، همه چیز روی کاغذ قشنگ است اما باید دید در عمل چگونه عمل خواهد کرد.

پیچیدگی کانال‌ها. آنچه از شبکه لایتنینگ تصور می‌شود بدین‌صورت است که، مجموعه‌ای از کانال‌ها قرار است ایجاد شوند و تراکنش‌هایی یکپارچه داشته باشند. بااین‌حال، هیچ توضیحی داده نشده که اگر تراکنش پیچیده شد عملیات چگونه انجام می‌شود. البته به‌طورقطع می‌گفت که اگر تراکنش فرد از چندین کانال عبور کرد، نرخ کارمزد نیز افزایش خواهد یافت.

محدودیت کانال‌ها. یک نقطه ضعف دیگر شبکه لایتنینگ این است که در ورژن فعلی، کانال‌ها محدودیت دارند. بدین معنا که، دو فرد ارسال‌کننده و دریافت‌کننده بیتت کوین، زمانی که یک کانال برای تراکنش‌های خود می‌سازند، به میزان بیت کوینی که در کیف پول خود ذخیره کرده‌اند می‌توانند از کانال استفاده کنند. این موضوع باعث می‌شود کاربران میان نقدینگی در شبکه لایتنینگ و میان نقدینگی در زنجیره بلوکی اصلی انتخاب کنند.

خلاصه مطلب
شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟
عنوان مقاله
شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟
توضیحات
برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین تاکنون راه‌حل‌های بسیاری پیشنهاد شده است که یکی از این روش‌ها شبکه لایتنینگ است. تولید بیت کوین کش پاسخ دیگری بود که در مقالات گذشته به آن پرداختیم. در اینجا با ما همراه باشید تا ببینیم شبکه لایتنینگ چیست و چگونه قرار است مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را حل کند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *