مونرو چیست : آموزشی گام‌به‌گام بر رمز ارز مونرو

اشتراک با دوستان

بر طبق گفته‌ی سایت مونرو (Monero)، مونرو یک سیستم ارزی ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. مونرو از یک روش رمزنگاری شده استفاده کرده که در آن تراکنش‌ها کاملاً غیرقابل پیگیری هستند. ما در دنیا و عصری زندگی می‌کنیم که هرچه می‌گذرد همه چیز شفاف‌تر می‌شود و می‌توان حدس زد که کمی محیط خصوصی برای افراد چقدر می‌تواند جذاب باشد. در این مقاله خواهید خواند که مونرو چیست و چگونه کار می‌کند.

مونرو چیست : تاریخچه مونرو

در سال 2012، رمز ارز بایت کوین (Bytecoin) به بازار معرفی شد. رمز ارز بایت کوین بر روی CryptoNote راه‌اندازی شد. CryptoNote از خیلی جهات سیستم بیت کوین شباهت دارد، بااین‌حال تفاوت‌های آن‌ها بسیار بیشتر است.

بعد از وعده‌هایی که بایت کوین داد، کاربرانش با تعارضات متعددی روبه‌رو شدند و دریافتند که 80 درصد از کوین‌ها منتشر شده‌اند. با توجه به تصمیمی که از طرف شرکت گرفته شد، قرار شد زنجیره بلوکی بایت کوین فورک شود و کوین جدید Bitmonero نام گیرد. که در نهایت نیز به آن مونرو (Monero) گفتند. در این زنجیره بلوکی جدید، هر بلوک هر دو دقیقه یک بار استخراج می‌شد.

گروه سازنده‌ی Monero از هفت برنامه‌نویس تشکیل می‌شد که پنج نفر آن‌ها هیچ‌گاه نخواستند هویت خود را اعلام کنند، درحالی‌که دو نفر دیگر خود را به مردم معرفی کردند: دیوید لاتاپای (David Latapie) و ریکاردو پانجی (Riccardo Spangi). پروژه مونرو پروژه‌ای اوپن سورس است که مردم روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مونرو چیست : ویژگی‌های مونرو

شاید تا حدودی متوجه شده باشید که مونرو چیست، اما هنوز علت محبوبیت Monero را نمی‌دانید. مونرو به‌واسطه CryptoNote یکسری ویژگی‌های منحصربه‌فرد دارد که در اینجا خواهید خواند.

1- ارز شما متعلق به شماست

کاربر کنترلی صد درصدی بر روی تراکنش‌های خود دارد و مسئولیت پول بر عهده‌ی فرد است. ازآنجاکه هویت کاربر ناشناس است، هیچ فردی نمی‌تواند فعالیت‌های شما را بررسی کند و از نحوه‌ی خرج پولتان مطلع شود.

2- قابل تعویض است

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت Monero، ویژگی قابل تعویض بودن آن است. در تعریفی که از این واژه ارائه شده، قابل تعویض بودن یعنی دارایی یا کالایی که می‌تواند با دارایی یا کالای مشابه فرد دیگری تعویض شود. اجازه دهید با یک مثال موضوع را بهتر توضیح دهیم.

تصور کنید شما 20 دلار از دوست خود قرض گرفته‌اید و بعد از مدتی حساب خود را با پس دادن یک 20 دلاری به او صاف می‌کنید. شما حتی ممکن است یک 10 دلاری و دو 5 دلاری به او بدهید، که درهرصورت هیچ ایرادی ندارد و ارزش یکسان است. حال فرض کنید ماشین دوست خود را برای تعطیلات قرض بگیرید و بعد از برگشت از سفر ماشین دیگری به دوست خود تحویل دهید. در این مثال دلار قابل تعویض است درحالی‌که ماشین نیست.

3- مقیاس پذیری پویا

مسئله مقیاس پذیری بیت کوین همیشه موردتوجه بوده است. همان‌طور که می‌دانید، در ابتدا اندازه هر بلوک بیت کوین 1 مگابایت بود. از سوی دیگر مونرو هیچ سایز از پیش تعیین شده‌ای ندارد. البته این اتفاق بدین معناست که هکرها شانس بیشتری برای نفوذ به آن دارند که البته Monero برای این موضوع نیز راه‌حلی درنظر گرفته است.

4- کلیدهای متعدد

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب مونرو، کلید های متعدد آن است. در بیت کوین، اتریوم و غیره، کاربر دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. اما در سیستمی مثل Monero، همه چیز به این سادگی نیست. مونرو یک کلید به‌ظاهر عمومی و یک کلید به‌ظاهر خصوصی دارد.

کلید عمومی به کاربر اجازه می‌دهد یک تراکنش مخفیانه داشته باشد و با استفاده از آن فرد می‌تواند پول خود را به آدرس موردنظر ارسال کند. کلید خصوصی برای دریافت‌کننده است و کاربر برای آنکه بداند پواش به کجا ارسال شده از آن استفاده می‌کند.

درواقع کلید به‌ظاهر عمومی اولین گام در ساخت آدرس Monero است. کلیدهای پرداخت کدام هستند؟ همان‌طور که گفتیم این دو کلید بیشتر برای دریافت‌کننده تراکنش هستند. درحالی‌که کلیدهای پرداخت برای فرستنده هستند. همچون قبل، کلیدهای پرداخت نیز دو نوع عمومی و خصوصی دارند.

کلید پرداخت عمومی نقشی کمک کننده دارد و به فرستنده کمک می‌کند فرایند و کلید تصویری را تأیید کند. کلید پرداخت خصوصی، به ساخت کلید تصویری کمک می‌کند و درنهایت اجازه ارسال تراکنش را صادر می‌کند.

کلید پرداخت عمومی دومین بخش آدرس مونرو را ایجاد می‌کند. اما آدرس مونرو چیست؟ آدرس Monero از 95 کاراکتر تشکیل می‌شود که از کلید پرداخت و کلید ظاهری عمومی تشکیل می‌شود. البته این اطلاعات ممکن است گیج کننده باشند، که باید در مقاله‌ای مجزا به‌طور مفصل به آن پرداخت.

مونرو چیست : روش‌های خرید و فروش مونرو

هر خریدوفروش از دو وجه تشکیل می‌شود. وجه ورودی و وجه خروجی. این اتفاق را با مثالی برای شما توضیح می‌دهیم. تصور کنید آلیس می‌خواهد مقداری بیت کوین برای باب ارسال کند.

خرید و فروش ورودی

برای اینکه این تراکنش رخ دهد، آلیس ابتدا باید بیت کوین داشته باشد و این بیت کوین ها، طبیعتاً از تراکنش‌هایی در گذشته به او رسیده‌اند. همان‌طور که در مقالات گذشته ذکر شده، هر بیت کوین تاریخچه‌ای مخصوص به خود دارد. پس تا اینجا، بیت کوین هایی که آلیس دارد، درواقع خروجی هایی از تراکنش‌های پیشین او است که حال می‌خواهد در تراکنشی جدید، از آن‌ها به عنوان ورودی استفاده کند. پس هرگاه واژه‌ی «خروجی» را دیدید، یعنی ورودی‌های تراکنش پیشین.

مونرو چیست

پس چنین فرض می‌شود که آلیس ابتدا باید بیت کوین های خود را از تراکنش‌های TX(0)، TX(1) و TX(2) بردارد. درواقع این سه تراکنش با یکدیگر ورودی تراکنش آلیس را تشکیل می‌دهند که در اینجا TX(Input) نام می‌گیرند. اگر بخواهیم به‌صورت نمودار آن را نشان دهیم بدین شکل خواهد بود:

این نمای طرف ورودی بود. حال ببینیم طرف خروجی چگونه خواهد بود.

خریدوفروش خروجی

مونرو چیست

خروجی در اینجا تعدادی بیت کوین است که باب بدست خواهد آورد و اگر بیت کوینی اضافه ماند مجدداً به آلیس بازمی‌گردد. این تغییروتحول از این به بعد ورودی‌های آلیس خواهند بود که می‌تواند در تراکنش‌های آینده از آن‌ها استفاده کند. نمودار وجه خروجی بدین‌صورت خواهد بود.

در اینجا یک تراکنش ساده را مشاهده کردید که تنها یک خروجی دارد (منظور از change بیت کوین هایی است که به آلیس بازگشته‌اند). بااین‌حال تراکنش‌های بسیاری وجود دارند که چندین خروجی دارند.

مونرو چیست : کیف پول مونرو

کیف پول مونرو

برطبق ارزش بازار، مونرو (XMR) در رتبه دوازدهم قرار دارد. در اینجا 5 کیف پول مونرو را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- Ledger Nano S

کیف پول Ledger Nano S یکی از محبوب‌ترین کیف پول های سخت افزاری مونرو است. این کیف پول چندکاره می‌تواند همچون USB عمل کند و از طریق پورت USB تقریباً به هرنوع دستگاهی متصل می‌شود. این کیف پول سخت افزاری از رمز ارز های متنوعی چون Monero ، استلار، ریپل، اتریوم، بیت کوین، لایت کوین، اتریوم کلاسیک و بسیاری از آلتکوین ها پشتیبانی می‌کند.

سطح امنیت این کیف پول سخت افزاری، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث شده به یک کیف پول مونرو جذاب تبدیل شود. این کیف پول از یک تأیید هویت دو مرحله‌ای، یک پین کد، و یک سیستم بازیابی تشکیل شده است.

علاوه بر این، این کیف پول مونرو یک صفحه نمایش دارد که با دوبار انگشت زدن روی آن روش می‌شود و کاربر می‌تواند اطلاعات تراکنش خود را روی آن چک کند.

2- کیف پول مونرو GUI

کیف پول رسمی Monero، کیف پول مونرو GUI است که به‌صورت نسخه دسکتاپ فعالیت می‌کند و از ویندوز، مک، لینوکس و چند سیستم دیگر پشتیبانی می‌کند. فرایند همگام‌سازی و دانلود اطلاعات در این کیف پول زمان زیادی نمی‌برد و باعث شده تا به یکی از بهترین کیف پول های نسخه دسکتاپ مونرو تبدیل شود. از دیگر ویژگی‌های مثبت این کیف پول نسخه دسکتاپ مونرو، تجربه کاربری آسان آن است به‌گونه‌ای که افراد تازه‌کار نیز به‌‍راحتی می‌توانند با آن کار کنند.

دانلود کیف پول مونرو GUI

3- کیف پول MyMonero

MyMonero یکی از بهترین کیف پول های آنلاین برای Monero است که تجربه کاربری آسان و قابل‌فهمی دارد. سازنده‌ی این کیف پول، یکی از اعضای تیم اصلی مونرو به نام ریکاردو پانجی است. کیف پول MyMonero در بخش ایمنی حساب‌های مونرو بسیار قوی کار می‌کند.

این کیف پول مونرو دارای نسخه وب و کاملاً بدون باگ است که کاربر به‌راحتی می‌تواند نحوه ساخت کیف پول مونرو را در آن یاد بگیرد. برای ورود و ثبت‌نام، از کاربر یک کلید 13 عبارتی خواسته می‌شود که این موضوع به امنیت بهتر آن بسیار کمک می‌کند.

کیف پول MyMonero بسازید

4- کیف پول Monerujo

Monerujo یک کیف پول مونرو سبک وزن است که با نودهای از راه دور خود را با زنجیره بلوکی مونرو همگام می‌کند. این کیف پول اوپن سورس است و تمام اطلاعات خصوصی کاربر روی سیستمش ذخیره می‌شود.

این کیف پول مونرو نیز تجربه کاربری آسانی دارد و نحوه استفاده از آن بسیار قابل‌فهم است. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی کیف پول Monerujo این است که می‌تواند مدیریت چندین کیف پول را به عهده بگیرد و برای مثال، قابلیت اسکن QR code برای ارسال و دریافت مونرو یکی از آن قابلیت‌هایی است که باعث شده به یک کیف پول مونرو عالی برای اندروید تبدیل شود.

5-  کیف پول Monero Paper

این کیف پول از دو QR code و دو کلید تشکیل شده که یکی از این QR  کد ها برای ساخت آدرس عمومی به شما کمک می‌کند و دیگری برای کلید خصوصی است.

اگر از کیف پول Monero Paper به شیوه‌ی درستی استفاده شود، می‌تواند یکی از ایمن‌ترین کیف پول ها باشد و هیچ ریسکی برای هک یا دزدی از آن وجود ندارد.

خلاصه مطلب
مونرو چیست : آموزشی گام‌به‌گام بر رمز ارز مونرو
عنوان مقاله
مونرو چیست : آموزشی گام‌به‌گام بر رمز ارز مونرو
توضیحات
بر طبق گفته‌ی سایت مونرو (Monero)، مونرو یک سیستم ارزی ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. مونرو از یک روش رمزنگاری شده استفاده کرده که در آن تراکنش‌ها کاملاً غیرقابل پیگیری هستند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *