مفهوم پامپ و دامپ در بازار رمز ارز چیست و چگونه کار می‌‎کند؟

اشتراک با دوستان

پامپ و دامپ یک روش درآمدزایی در بازارهای مالی و اقتصادی است، که البته بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز آن را اخلاقی نمی‌دانند و با انجام آن مخالف هستند. شاید در تعریفی دیگر، بتوان آن را یک روش کلاه‌برداری معرفی کرد. درهرصورت این روش خطرات مالی بسیاری به همراه دارد که حتی کاربران رمز ارز نیز از آن مستثنا نیستند.

یکی از بزرگ‌ترین خطراتی که سرمایه‌گذاران تازه‌کار در بازار رمز ارز با آن مواجه هستند، موضوع پامپ و دامپ است. این خطر در بازار رمز ارز وجود دارد درحالی‌که اکثر تجار حتی از آن خبر ندارند و نمی‌دانند چیست. برای شروع این را بدانید که پامپ و دامپ یکی از قوی‌ترین و موفق‌ترین کلاه‌برداری‌هایی است که سرمایه‌گذاران تازه‌کار به‌راحتی می‌توانند در دام آن قرار بگیرند.

باید بدانید که هر اخباری و هر تغییر قیمتی نمی‌تواند به نتیجه‌ای مطلوب منتهی شود. ما در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که پامپ و دامپ چیست و در بازار رمز ارز چگونه عمل می‌کند، و مهم‌تر از همه چرا خطرناک است. شاید بپرسید آیا پامپ و دامپ قانونی است و یا پیگرد قانونی ندارد؟ با ما همراه باشید و نحوه محافظت از خود را در برابر نقشه‌های کلاه‌برداری یاد بگیرید.

پامپ و دامپ چیست؟

زمانی که گروهی از سرمایه‌گذاران با تبانی و همدستی یکدیگر تصمیم می‌گیرند قیمت یک دارایی به‌خصوص را افزایش دهند، به آن پامپ و دامپ گفته می‌شود. در اکثر مواقع، این سرمایه‌گذاران به سوی تاجران تازه‌کار می‌روند و با وعده‌ی دروغین «سود بالا» آن‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند. متأسفانه افراد مورد طعمه، اغلب اوقات بسیار دیر متوجه واقعیت می‌شوند و می‌فهمند که این داستان نه‌ اینکه سود، بلکه تنها ضرر بالایی برای آن‌ها در بردارد.

پامپ و دامپ در بازار رمز ارز چه مفهومی دارد؟

بازار رمز ارز همچنان از قوانین و مقررات خاصی برخوردار نیست. و این یعنی قوانین محدود‌کننده کمتری نیز برای این «گروه ویژه از سرمایه‌گذاران» وجود دارد و در مقایسه با بازار مالی سنتی، بسیار راحت‌تر می‌توانند از زیر مجازات کارهایی که انجام می‌دهند، فرار کنند. بازار رمز ارز به‌گونه‌ای است که با وجود ارزها و پروژه‌های مختلفی که دارد، راه‌های فرار بسیاری نیز ایجاد می‌کند و افراد به‌راحتی می‌توانند آن را دست‌کاری کنند.

اکثر اوقات این کلاه‌برداران تبلیغات خود را روی رسانه‌های اجتماعی مثل توییتر، Discord و غیره، نشان می‌دهند و در ظاهر کانال‌هایی قانونی برای پروژه‌های مختلف رمز ارزی ایجاد می‌کنند تا قربانیان را وارد طرح خود کنند. این پروژه‌ها معمولاً پروژه‌های کوچکی است که سهم کمی از بازار رمز ارز را دربر دارند و افراد راحت‌تر فریب آن‌ها را می‌خورند و برای آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پامپ و دامپ در بازار رمز ارز چگونه عمل می‌کند؟

زمانی که پامپ و دامپ در بازار رمز ارز رخ می‌دهد، درواقع شرایطی ایجاد می‌شود که در آن به سرمایه‌گذاران زودباور وعده‌ی سود بالا داده می‌شود و گروه پشت پرده، با تبلیغات خود چنین به آن‌ها تلقین می‌کنند که در فرصتی کوتاه می‌توانند به پول هنگفتی دست پیدا کنند. ترفند «فرصت یک‌بار در خانه را می‌زند» حیله‌ای است که در اکثر مواقع جواب می‌دهد و فرد کاملاً متقاعد می‌شود که این پروژه یک فرصت سرمایه‌گذاری واقعی است.

گروه سرمایه‌گذاری که برنامه پامپ و دامپ را مشخص کرده، قیمت یک رمز ارز مشخص را افزایش می‌دهند و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد را متقاعد می‌کنند تا خرید خود را انجام دهند. این افزایش قیمت معمولاً درمورد رمز ارزهایی است که سهم کوچکی از بازار را دارند و به همین دلیل تغییر قیمت آن‌ها و کنترلش نیز آسان‌تر است. درحقیقت زمانی که میزان تجارت برای رمز ارز یا کالایی پایین باشد، تنها با وارد کردن میزان کمی قدرت خرید، داستان را می‌توان جور دیگری نوشت و قیمت‌ها را افزایش داد.

در این زمان، گروه سرمایه‌گذار از قبل وارد بازی شده‌اند و به‌طور آهسته و پیوسته ارزهای موردنظر را خریداری کرده‌اند. درواقع این ارزها زمانی خریده می‌شوند که قیمت آن‌ها بسیار پایین بوده است. با تبلیغات گروه سرمایه‌گذار برای خرید و ورود تاجران جدید، قیمت ارز بالاتر و بالاتر می‌رود. دراین هنگام افراد اصلی، رمز ارزهای خود را به افراد تازه‌کار می‌فروشند، و از این کار سود بالایی به‌دست می‌آورند که به آن دامپ می‌گویند.

این اتفاق ضرر بالایی به سرمایه‌گذاران جدید وارد می‌کند و در اکثر مواقع، زمانی که دارایی موردنظر در وضعیت و رشد ساکنی قرار دارد، افراد هیچ‌گاه نمی‌توانند با فروش مجدد آن‌ها سرمایه خود را باز بدست آورند.

مثالی از پامپ و دامپ

جیمی درمورد پیامی در توییتر می‌خواند که رمز ارز «الف» قرار است افزایش قیمت بالایی پیدا کند (یک شیوه‌ی فریب و شکار بسیار رایج که از طرف گروه‌های پامپ و دامپ انجام می‌شود). جیمی به‌سرعت وضعیت رمز ارز «الف» را در بازار چک می‌کند و متوجه می‌شود این رمز ارز اخیراً با رشد خوبی مواجه بوده است. پس تصمیم می‌گیرد برای آنکه از غافله عقب نماند و سودی بدست آورد، سریعاً اقدام به خرید رمز ارز «الف» می‌کند.

همانند جیمی، افراد دیگری نیز این پیام را دیده‌اند و با همان منطق مشابه، شروع به خرید رمز ارز «الف» کرده‌اند. گروه پامپ و دامپ نیز مسلماً تمام این اتفاقات را زیر نظر دارد و منتظر زمان دامپ است. آن‌ها با فروش رمز ارزهای خود و خروج ناگهانی از بازار، باعث افتی شدید و ناگهانی در بازار رمز ارز «الف» می‌شوند. حال، تنها جیمی و افرادی مشابه جیمی هستند که حجم بالایی رمز ارز «الف» خریداری کرده‌اند که دیگر ارزش قبل را ندارد. گروه پامپ و دامپ نیز سود خود را این داستان به دست آورده‌اند و حال به پروژه و رمز ارز بعدی فکر می‌کنند.

پامپ و دامپ غیرقانونی است!

باید بدانید که پامپ و دامپ کاری غیرقانونی است، اما تنها در بازارهای مالی سنتی! این موضوع بدین خاطر است که این بازارها قوانین کاملاً مشخصی دارند و مراجع مختلفی بر آن‌ها نظارت می‌کنند. این‌گونه تجارت‌ها بسیار ناعادلانه هستند و بازار کالا را با شکست مواجه می‌کنند.

در برخی کشورها، برای پامپ و دامپ جرایم سنگینی مشخص شده و درصورت گرفتن افراد مجرم، حتی حبس‌هایی بسیار طولانی برای آن‌ها درنظر گرفته شده است. این قوانین درحقیقت برای محافظت از بازار و افراد تازه‌کار وضع شده است.

آیا کسی می‌تواند از پامپ و دامپ درآمدزایی کند؟

درآمدزایی از پامپ و دامپ امکان‌پذیر، ولی درعین‌حال بسیار خطرناک است. اگر متوجه شدید که کالایی خاص درحال افزایش قیمت است، ممکن است بخواهید شانس خود را امتحان کنید و از فرصت استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که به‌راحتی می‌توان فریب این اتفاقات را خورد، و یک آن دریابید که تمام پرتفولیو خود را از یک رمز ارز پر گرده‌اید. اگر به‌دنبال سود بردن از چنین پامپ هایی هستید، پس تنها مقدار کمی از پرتفولیو خود را به آن اختصاص دهید.

و اما اگر می‌خواهید به گروه معروف سرمایه‌گذار ملحق شوید و از طریق پامپ و دامپ به سود برسید، پس در این صورت شما تنها به قربانی بعدی تبدیل می‌شوید. فراموش نکنید که با این کار خود را با قوانینی جدی روبه‌رو می‌کنید که درصورت مجرم شناخته شدن تمام دارایی خود را از دست می‌دهید.

آیا شما نیز می‌توانید پامپ و دامپ رمز ارز داشته باشید؟

این کار بسیار مشکل خواهد بود، مگر آنکه پول هنگفتی داشته باشید. برای آنکه بتوانید به تنهایی چنین برنامه‌ای راه‌اندازی کنید، باید سرمایه زیادی داشته باشید تا بتوانید افراد دیگر را مجاب کنید و خودتان به سودی بزرگ و سریع برسید. پس می‌توان نتیجه گرفت که این کار تنهایی چندان شدنی نیست.

آیا بات های پام و دامپ به درستی کار می‌کنند؟

بات هایی برای تجارت وجود دارند، که البته آن‌چنان هم که به‌نظر می‌رسد کارکرد آسانی ندارند و مخصوصاً تاجران تازه‌کار، ممکن است نتوانند به‌راحتی با آن‌ها کار کنند. این نرم‌افزارها درحقیقت قرار است کار شما را آسان کنند. بااین‌حال، کاربری که نقش سرمایه‌گذار دارد، قبل از هر چیز باید با استراتژی‌های تجارت آشنایی داشته باشد.

کاربر باید درمورد نحوه کار با بات اطلاع داشته باشد و آنچه می‌خواهد را به نرم‌افزار بگوید. در غیر این صورت، اگر جزو افرادی هستید که تجربه‌ی تجارت موفقی ندارید یا خودتان به‌تنهایی تاکنون تجارتی انجام ندادید، پس این بات ها نیز احتمالاً نمی‌توانند کمک چندانی به شما بکنند.

خلاصه مطلب
مفهوم پامپ و دامپ در بازار رمز ارز چیست و چگونه کار می‌‎کند؟
عنوان مقاله
مفهوم پامپ و دامپ در بازار رمز ارز چیست و چگونه کار می‌‎کند؟
توضیحات
پامپ و دامپ یک روش درآمدزایی در بازارهای مالی و اقتصادی است، که البته بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز آن را اخلاقی نمی‌دانند و با انجام آن مخالف هستند. شاید در تعریفی دیگر، بتوان آن را یک روش کلاه‌برداری معرفی کرد. درهرصورت این روش خطرات مالی بسیاری به همراه دارد که حتی کاربران رمز ارز نیز از آن مستثنا نیستند.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *