ساتوشی ناکاموتو کیست ؛ مخترع بیت کوین چه کسی است

اشتراک با دوستان

معمولاً نامی که اکثر افراد با شنیدن بیت کوین به آن فکر می‌کنند ساتوشی ناکاموتو است. در دنیای اینترنت همه فکر می‌کنند که این نام خالق بیت کوین است اما کسی واقعن نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو یک فرد حقیقی است یا حتی یک گروه. در این مقاله افراد محتملی که ممکن است ساتوشی ناکاموتوی واقعی ما باشند را معرفی می‌کنیم.

مردم بیت کوین را به عنوان یک پروژه اشتراکی می‌شناسند. این رمز ارز در سال 2009 به صورت نرم‌افزاری اوپن سورس به بازار معرفی شد و ارز دیجیتالی بود که هیچ مرجع قانونی بر آن کنترل نداشت و ناظران آن مردم بودند. با این حال برای بسیاری سؤال است که چه کسی بیت کوین را ساخته و ساتوشی ناکاموتو کیست.

ساتوشی ناکاموتو کیست : مخترع بیت کوین

جواب به این سؤال چندان که تصور می‌شود ساده نیست. تقریباً همه می‌دانند که ساتوشی ناکاموتو کدهای بیت کوین را نوشته است، اما یک طرف دیگر حقیقت این است که ساتوشی ناکاموتو تنها فردی نبود که بیت کوین را منتشر کرد و به‌طور قطع همکاران دیگری نیز داشته است.

برنامه‌نویسان مختلفی وجود دارند که گمان می‌رود در پروژه‌ی ساتوشی همکاری داشته‌اند. بااین‌حال زمانی که قرار است وجود این افراد در پروژه بیت کوین اثبات شود، مسائل مختلفی نمایان می‌شود.

کد بیت کوین

اجازه دهید نخست به جزئیات دقیقی که می‌دانیم بپردازیم. اولین گام در سال 2007 و با نوشتن کدهای بیت کوین توسط ناتوشی ناکاموتو رخ داد. در ماه نوامبر سال 2008، ساتوشی مقاله سفید معروف خود در رابطه با پروتکل بیت کوین را منتشر کرد. در سوم ژانویه سال 2009، اولین بلوک بیت کوین استخراج شد و این موضوع حامل این پیام بود که:

ساتوشی خود را کاملاً با جامعه‌ی کاربران بیت کوین پیوند زده بود و برای آنکه بتواند پروتکل موجود در بیت کوین را اصلاح کند، خود را با این افراد درگیر کرد. پس از گذشت دو سال، ناکاموتو ادامه‌ی داستان را به گوین اندرسون واگذار کرد. در بهار سال 2011 ساتوشی برای ارسال پیام نهایی به پروژه بیت کوین بازگشت و گفت «من در حال رفتن به‌سوی چیزهای دیگری هستم و بیت کوین در دستان فرد مناسبی ]گوین اندرسون[ قرار دارد.» و این آخرین پیامی بود که دنیا از خالق بیت کوین شنید.

معمای نهفته در هویت ناکاموتو هر روز بزرگ‌تر می‌شود و جامعه بیت کوین بیشتر و بیشتر درمورد شخصیت حقیقی خالق بیت کوین گمانه‌زنی می‌کنند. برطبق اطلاعات موجود، ساتوشی ناکاموتو در تاریخ 5 آوریل سال 1975 در ژاپن به‌دنیا آمده است. تا به امروز، هنوز مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو مرد است یا زن و یا اینکه آیا ساتوشی ناکاموتو به واقع یک فرد است یا نام گروهی از افراد است.

ساتوشی ناکاموتو کیست : برنامه نویس هایی که ممکن است ناکاموتو باشند

امروزه، اکثر افراد با ماهیت و چیستی ارزهای دیجیتال آشنا هستند و با تشکر از بمب خبری ارزهای دیجیتال که درسال 2017 رخ داد، کمتر کسی وجود دارد که دیگر از رمز ارز ها اطلاعی نداشته باشد. در ابتدای سال 2008 که همه چیز درحال شروع بود، دنیای رمز ارز ها بسیار کوچک‌تر بود. در ادامه افرادی را معرفی خواهیم کرد که به‌طور قطع در دنیای کار مشابهی هستند و یکدیگر را می‌شناسند.

در این لیست، دیوید کلیمن و کریگ رایت کسانی هستند که به‌طور قطع می‌دانیم با یکدیگر در پروژه بیت کوین همکاری داشته‌اند و مقدار قابل‌توجهی نیز توکن دارند. شایعاتی درمورد رابطه میان کلیمن و رایت وجود دارند که ادعا می‌کنند اتفاقاتی میان این دو افتاده و مقدار زیادی از بیت کوین هایی که رایت دارد، در حقیقت به کلیمن تعلق داشته‌اند.

زمانی که اولین بیت کوین استخراج شد، هیچ‌کس اهمیتی به آن نمی‌داد. جالب است که بدانید اولین معامله‌ای که با بیت کوین صورت گرفت، با پیتزا بود و مبلغ 10 هزار بیت کوین با دو عدد پیتزا معاوضه شد. با گذشت زمان سؤالات بیشتری درمورد منشأ بیت کوین شکل می‌گیرند که البته پاسخ به آن‌ها نیز مشکل و مشکل‌تر می‌شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست : آیا مخترعان بیت کوین انگلیسی بودند؟

با وجود اینکه شخصیت ساتوشی ناکاموتو ناشناخته باقی مانده، با این‌حال چیزی از کنجکاوی و تحقیق درمورد گذشته آن کم نکرده است.

در مقالات و پست‌هایی که از طریق ناکاموتو منتشر شده، دیده می‌شود که انگلیسی به‌کار برده شده کاملاً بی‌نقص و عالی است و این موضوع شک‌هایی درمورد اصلیت ژاپنی این فرد یا گروه ایجاد می‌کند. درواقع کدهایی که به زبان انگلیسی نوشته شده، بسیار حرفه‌ای هستند و از همین رو برخی معتقدند که ناکاموتو در حقیقت انگلیسی زبان است.

مسأله زمانی موضوع دیگری است که این شک را تقویت می‌کند. مقالات و پیام‌هایی که از سوی این حساب کاربری منتشر می‌شوند، همگی با ساعت انگلستان هم‌خوانی دارند.

نیک زابو

تا امروز، افراد مختلفی در لیست مشکوکین به مخترع بیت کوین وجود دارند. یکی از این افراد نیک زابو (Nick Szabo) است که مقاله سفید در زمینه «بیت گولد» منتشر کرده است. محققی به نام اسکای گری، مقالات متعددی که به نیک زابو مرتبط می‌شدند را بررسی کرده و در گزارشی چنین اعلام کرده که سبک نگارشی آقای زابو با سبک نگارشی مقاله سفید اولیه (که درمورد بیت کوین منتشر شد) شباهت دارد. البته این نکته تنها یک شباهت است و زابو تاکنون چندین بار این ادعا را رد کرده و گفته خالق بیت کوین نیست.

با وجود اینکه نیک زابو هیچ‌گاه ارتباط خود با ساتوشی ناکاموتو را نپذیرفت، با این حال شیوه نگارش مقاله سفید بیت کوین شباهت عجیبی با نوشته‌ها و سبک نگارشی نیک زابو دارد. یکی از نکات مشترک و جالبی که در نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو دیده شده، رفرنس‌های مقاله است که ارتباط مستقیمی با بیت گولد دارند.

ساتوشی ناکاموتو نیک زابو

دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو

دومین شخصی که گمان می‌رود خالق بیت کوین باشد، فردی است ژاپنی-آمریکایی به نام دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto) که در کالیفرنیا زندگی می‌کند، و نام اصلی‌اش ساتوشی ناکاموتو است. اولین بار روزنامه‌نگاری به نام لیا مک‌گرث گودمن در مقاله‌ای از ناکاموتو به عنوان فیزیکدان دانشگاه Cal Poly نام برد.

بزرگ‌ترین مدرکی که در گزارش گودمن وجود دارد، به مصاحبه‌ای اشاره می‌کند که ناکاموتو درمورد بیت کوین پاسخ می‌دهد و می‌گوید «این موضوع دیگر به من ارتباطی ندارد و نمی‌توانم چیزی بگویم. حال، به دیگران واگذار شده و آن‌ها مسئولیت آن را به عهده دارند. من دیگر ارتباطی با آن‌ها ندارم.»

با این‌حال ساتوشی در مصاحبه‌ای که بعدتر انجام داد، صحبت‌های خود را اصلاح کرد و مدعی شد که سؤال مصاحبه‌گر را اشتباه متوجه شده و فکر می‌کرده درمورد سؤال قبلی مصاحبه، یعنی فعالیت‌های نظامی‌اش از وی سؤال شده و متناسب با آن جواب داده است.

دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو

دیوید کلیمن

به‌طور قطع می‌توان گفت که دیوید کلیمن (David Kleiman) در پروژه بیت کوین و حداقل مراحل آغازین آن نقش داشته است. این همکاری به شروع کار بیت کوین برمی‌گردد و کلیمن یکی از اولین استخراج‌کنندگان بیت کوین بوده است. دیوید کلیمن همیشه به موضوعات شبکه و امنیت کامپیوتر علاقه داشت و حتی سیستم‌های پیشرفته‌ای طراحی کرده بود که در بالاترین سطوح دولتی نیز استفاده می‌شد.

بعد از آنکه در یک تصادف موتورسیکلت، نیمی از بدن کلیمن فلج شد، او به سرعت به‌سوی دنیای رمزنگاری رفت. او در لیست Metzdowd قرار داشت، و احتمالاً از همانجا با مقاله سفید بیت کوین مرتبط شد.

در این بازه زمانی، اتفاق دیگری افتاد که یک بار دیگر کریگ رایت و دیوید کلیمن را به پروژه بیت کوین مرتبط کرد. شرکت طراحی سایت Gizmodo از ایمیلی رونمایی کرد که از طرف رایت به کلیمن ارسال شده بود:

«می‌خواهم مقاله‌ای امسال منتشر کنم و برای ویرایش آن به کمکت نیاز دارم. مدت زیادی است که درحال کار روی یک نمونه پول الکترونیکی هستم. بیت کش، بیت کوین ….. و تو همیشه همراه من بودی دیوید. می‌خواهم اینجا هم جزئی از این کار باشی».

این ایمیل چندماه قبل از انتشار مقاله سفید بیت کوین ارسال شد، و به نظر می‌رسد می‌تواند مدرکی کلیدی در تشخیص هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو باشد.

متأسفانه کلیمن در سال 2013 از دنیا رفت و آن را از لیست افراد مربوط به آینده بیت کوین حذف کرد، و با توجه به مهارت دیوید در امنیت اطلاعات، به‌طور قطع دسترسی به هرگونه اطلاعاتی که باقی گذاشته نیز مشکل خواهد شد.

دیوید کلیمن ساتوشی ناکاموتو

هال فینی

فرد دیگری که امکان دارد ساتوشی ناکاموتو باشد، هال فینی (Hal Finney) است. فینی در اصول رمزنگاری پیش‌گام است و دومین فردی بود که بعد از ناکاموتو، از نرم‌افزار و گزارشات باگ‌ها برای بهبود سیستم استفاده کرد.

فینی جزو اولین کسانی بود که بیت کوین دریافت کرد. وی در مصاحبه‌ای گفته بود که «زمانی ساتوشی برای امتحان ده بیت کوین برای او ارسال کرد و او از این طریق، اولین کسی بود که در یک معامله بیت کوین دریافت کرد».

دلیل دیگری که تصور می‌شود فینی جزو سازندگان بیت کوین بوده، این است که با نیک زابو در ارتباط بوده و از طرفی، محل زندگی فینی تنها چند بلوک با دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشته است.

در زمان فوت فینی در 28 آگوست 2014، تنها یک سری مدارک تصادفی وجود داشتند که ارتباط او با ساتوشی ناکاموتو را حدس می‌زدند.

هال فینی ساتوشی ناکاموتو

کریگ رایت

اما آخرین فردی که در لیست مضنونین به ساتوشی ناکاموتو قرار دارد، یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای و یک کارآفرین به‌نام کریگ رایت (Craig Wright) است.

در اوایل سال 2015، شرکت Gizmodo ایمیلی ناشناس دریافت کرد (در بالا به آن اشاره کردیم) که در آن فرد ارسال کننده گفته بود می‌داند کریگ دیوید سازنده بیت کوین است و علاوه بر این، او برای کریگ نیز کار کرده است.

در 9 دسامبر همان سال، چند ساعت بعد از آنکه خبر یکی بودن رایت و ناکوموتو پخش شد، پلیس فدرال استرالیا خانه کریگ رایت را محاصره کرد و در پیامی اعلام کرد که این موضوع هیچ ارتباطی با اخبار منتشر شده درمورد ارز دیجیتال بیت کوین ندارد.

پس از گذشت این اتفاقات، رایت فعالیت خود در اینترنت را به‌طور کامل قطع کرد و تا ماه می سال 2016 هیچ ارتباطی با دنیای مجازی نداشت. در این تاریخ، کریگ رایت در توییتر خود اعلام کرد که او خالق ارز دیجیتال بیت کوین است و مدعی شد که می‌تواند با داده‌ها و اطلاعات خود این موضوع را اثبات کند.

بعد از انتشار این خبر، سیلی از گمانه‌زنی‌ها به سوی او هجوم آورد و باعث شد رایت گفته‌ی خود را پس بگیرد و دیگر مدرکی که ادعا می‌کرد را ارائه نکرد.

کریگ رایت ساتوشی ناکاموتو
خلاصه مطلب
ساتوشی ناکاموتو کیست ؛ مخترع بیت کوین چه کسی است
عنوان مقاله
ساتوشی ناکاموتو کیست ؛ مخترع بیت کوین چه کسی است
توضیحات
معمولاً نامی که اکثر افراد با شنیدن بیت کوین به آن فکر می‌کنند ساتوشی ناکاموتو است و در دنیای اینترنت همه فکر می‌کنند که این نام خالق بیت کوین است اما کسی واقعن نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو یک فرد حقیقی است یا حتی یک گروه. در این مقاله افراد محتملی که ممکن است ساتوشی ناکاموتوی واقعی ما باشند را معرفی می‌کنیم.
نویسنده
ناشر
Rmonex
لوگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *