مارک زاکربرگ از اهمیت سیستم نظارتی در دنیای دیجیتال می‌گوید

اشتراک با دوستان

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک، به اهمیت وجود یک سیستم نظارتی در دنیای دیجیتال اشاره کرد. به گفته‌ی او قوانین دولتی می‌توانند به‌عنوان یک راه‌حل مناسب برای محافظت از این جامعه به‌کار برند.

زاکربرگ در پستی که در فیسبوک منتشر کرد گفت «یکی از بزرگ‌ترین سؤالات نسل آینده این است که چگونه می‌توانیم این جامعه بزرگ دنیای دیجیتال که در اینترنت ساخته شده را محافظت و کنترل کنیم.»

پیامی برای نسل آینده

مدیرعامل فیسبوک در مقاله‌ای بلند، به موضوعات مهم در نسل آینده اشاره کرد. در این مقاله موضوعات مختلفی از جمله سیستم نظارتی در دنیای دیجیتال مطرح شد. منظور مارک زاکربرگ از نظارت دیجیتالی، ایجاد محیطی قانونی و حمایتی در فضای رمزنگاری‌شده و اکوسیستم دیجیتالی بود.

وی درمورد نحوه‌ی عملکرد رسانه‌های اجتماعی، از جمله فیسبوک صحبت کرد و اینکه این محیط نمی‌تواند بدون یک سیستم نظارتی موردقبول همه، به بقای خود ادامه دهد. «آزادی بیان و امنیت، یا حفظ حریم شخصی و قوانین و مقررات، یا ایجاد سیستمی باز و قفل‌گذاری دسترسی به داده‌ها». زاکربرگ در ادامه گفت:

جوابی که برای همه‌ی جنبه‌های این محیط مناسب و کامل باشد، بسیار کم و نادر است. بسیار مهم است تصمیماتی که برای این جامعه گرفته می‌شود، قانونی باشند. و به‌نظر من، شرکت‌های خصوصی باید در تصمیم‌گیری‌های مهم خود که ممکن است بر کل جامعه‌ی دیجیتالی تأثیرگذار باشند، بیشتر احتیاط کنند.

جامعه‌ی رمز ارزی مدت‌هاست که نیاز به چنین توافق جمعی‌ای را احساس می‌کند. برای مثال، یکی از معضلاتی که این جامعه را درگیر کرده، قوانین مربوط به احراز هویت و شناخت مشتریان (KYC) در صرافی‌های رمز ارز است.

در مقاله‌ای دیگر، یکی از مسئولین فیسبوک از اهمیت قوانین KYC نام برد و اینکه چنین قوانینی می‌توانند به از بین بردن جرایم سایبری کمک کنند. از طرفی دیگر، به‌وجود آمدن سازمان‌های متمرکز، و اضافه کردن اطلاعات شخصی کاربران می‌تواند به افزایش خطر هک دامن زند.

در آگوست سال 2019، بایننس شاهد یک شکست امنیتی بزرگ بود که در نتیجه آن اطلاعات مشتریان در تمام اینترنت منتشر شد. در سال 2017 نیز، بسیاری از کاربران صرافی Equifax چنین آسیب مشابهی دیدند.

وجود سیستم متمرکز و سیستم نظارتی در دنیای دیجیتال

به باور مارک زاکربرگ، قانون‌گذاری و سیستم نظارتی در دنیای دیجیتال می‌تواند راه‌حلی بالقوه برای این معضل موجود در جامعه و حفظ امنیت باشد. همچنین، به‌نظر می‌رسد قوانین دولتی درمقایسه با قوانین شخصی هر سازمان، از اعتبار بیشتری می‌تواند برخوردار باشد.

مدیرعامل فیسبوک به خودنظارتی جامعه نیز اشاره کرد و گفت رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی می‌توانند در این زمینه ایفا کنند. زاکربرگ درمورد نیازی حیاتی به قوانین، در مسائلی چون انتخابات و حریم شخصی اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *